Янги Ўзбекистон кўчасидаги ерости автомобиль йўли очилди
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Янги Ўзбекистон кўчасида барпо этилган ерости автомобиль йўлини кўздан кечирди.
Йўл инфратузилмасини ривожлантириш ва транспортлар ҳаракатига қулайлик яратиш – мунтазам жараён. Бу, айниқса, аҳоли сони ошиб, ҳудуди кенгайиб бораётган Тошкент учун долзарб масала.
Хусусан, сўнгги йилларда Янги Ўзбекистон кўчасида истироҳат боғи, уй-жойлар, университет ва Олимпия шаҳарчаси қурилди. Бу кўча келгусида Янги Тошкент шаҳрига олиб борувчи асосий йўллардан бири бўлади.
Шу боис, Янги Ўзбекистон кўчаси бўйлаб узунлиги 468, кенглиги 25 метр бўлган ерости автомобиль йўли барпо этилди. У соатига 10 мингдан зиёд автомобилни ўтказиш имкониятига эга.
Туннелнинг усти яшил ҳудудга айлантирилиб, “Янги Ўзбекистон” боғи билан Олимпия шаҳарчаси ўртасида пиёдаларнинг хавфсиз ҳаракатланиши таъминланди.
Шунингдек, мазкур йўналишда лойиҳалаштирилган метро йўли учун туннел ва бекат ҳам қурилди.
Айтиш жоизки, юртимизда амалга оширилаётган ҳар бир лойиҳада экологик жиҳатлар алоҳида инобатга олинади. Янги Ўзбекистон кўчасида барпо этилган ерости автомобиль йўли машиналарнинг вақт сарфини 2 баробарга қисқартириб, кунига 1 тонна ёнилғи иқтисод қилинишига ва атмосферага чиқариладиган зарарли газлар миқдори 2 тоннага камайишига сабаб бўлади.
Давлатимиз раҳбари ерости автомобиль йўлининг замонавий стандартлар асосида ташкил этилганига эътибор қаратди. Бу каби равон йўллар халқимизга қулайлик яратиб, туризм ривожига ҳисса қўшиши қайд этилди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с автомобильным тоннелем, построенным на улице Новый Узбекистан в Ташкенте.
Развитие дорожной инфраструктуры и создание удобств для транспортного движения является постоянным процессом и особенно актуально для столицы, где растет численность населения и расширяются городские границы.
За последние годы на улице Новый Узбекистан появились парк, жилые комплексы, университет и Олимпийский городок. В перспективе эта улица станет одной из основных магистралей, ведущих в город Новый Ташкент.
В связи с этим вдоль улицы был построен тоннель длиной 468 метров и шириной 25 метров, пропускная способность которого превышает 10 тысяч автомобилей в час.
Над тоннелем создана зеленая зона, благодаря чему обеспечено безопасное движение пешеходов между парком «Янги Узбекистон» и Олимпийским городком.
Кроме того, в данном направлении построен тоннель и станция для будущей линии метро.
Следует отметить, что в каждом проекте, реализуемом в нашей стране, учитываются экологические аспекты. Новый тоннель позволит сократить время в пути автомобилей в два раза, обеспечит экономию около 1 тонны топлива в день и уменьшит объем вредных выбросов в атмосферу на 2 тонны.
Глава государства обратил внимание на то, что тоннель построен в соответствии с современными стандартами. Было подчеркнуто, что такие удобные дороги создают комфорт для населения и вносят вклад в развитие туризма.