Президент Шавкат Мирзиёев Урганч туманидаги “Тилло домор” корхонасининг янги ишлаб чиқариш мажмуасида сутни қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш жараёни билан танишди.
Мамлакатимизда чорвачиликни ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат саноатида қўшилган қиймат занжирини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу борада замонавий технологияларни жорий этиш, маҳаллий хомашёни қайта ишлаш ва ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича кенг имкониятлар яратилган.
Хоразм вилояти сут етиштириш салоҳияти юқори ҳудудлардан бири. Мазкур имкониятдан самарали фойдаланиб, чорвачиликни ихтисослаштириш ва сутни саноат усулида қайта ишлашни кенгайтириш бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда.
“Тилло домор” корхонасининг умумий қиймати 11 миллион доллар бўлиб, йилига қарийб 100 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш қувватига эга. Корхона Болгариядан келтирилган замонавий технологик ускуналар билан жиҳозланган.
Бу ерда пишлоқ, қаймоқ, сметана, творог, қатиқ, кефир каби 70 дан ортиқ турдаги сут маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Хомашё ҳар куни 100 дан зиёд фермер хўжалиги ва аҳолидан харид қилинади. Бу, ўз навбатида, чорвачилик билан шуғулланаётган аҳоли учун барқарор сотув бозорини яратишга хизмат қилмоқда.
Корхонада 120 та иш ўрни яратилган. Ишлаб чиқариш мажмуасида 100 киловатт қувватга эга қуёш панеллари ҳам ўрнатилган. Келгусида яна 100 та янги иш ўрни ташкил этиш, маҳсулот турларини кўпайтириш режалаштирилган.
Бугунги кунда вилоятда 1 минг 200 га яқин қайта ишлаш корхонаси фаолият юритмоқда.
Президентимиз маҳаллий хомашёни чуқур қайта ишлаб, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш, бундай корхоналарни хомашё билан барқарор таъминлаш, маҳсулот турлари ва ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш муҳимлигини таъкидлади. Мутасаддиларга бу борадаги тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш бўйича тегишли кўрсатмалар берилди.

Президент ознакомился с деятельностью предприятия по производству молочной продукции
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с процессом переработки молока и производства готовой продукции на новом производственном комплексе предприятия «Тилло домор» в Ургенчском районе.
В нашей стране особое внимание уделяется развитию животноводства, глубокой переработке сельскохозяйственной продукции и расширению цепочек добавленной стоимости в пищевой промышленности. Созданы широкие возможности для внедрения современных технологий, переработки местного сырья и поддержки производителей.
photo_2026-08-17_14-01-07 (2)
Хорезмская область относится к числу регионов с высоким потенциалом производства молока. Эффективно используя эту возможность, здесь реализуются проекты по развитию специализированного животноводства и расширению промышленной переработки молока.
Общая стоимость предприятия «Тилло домор» составляет 11 миллионов долларов, а его производственная мощность позволяет выпускать продукцию на 100 миллиардов сумов в год. Предприятие оснащено современным технологическим оборудованием, завезенным из Болгарии.
photo_2026-08-17_14-01-08
Здесь производится более 70 видов молочной продукции, включая сыр, сливки, сметану, творог, катык и кефир. Сырье ежедневно закупается у более чем 100 фермерских хозяйств и населения. Это, в свою очередь, способствует созданию стабильного рынка сбыта для населения, занимающегося животноводством.
photo_2026-08-17_14-01-08 (3)
На предприятии создано 120 рабочих мест. На территории производственного комплекса также установлены солнечные панели мощностью 100 киловатт. В дальнейшем планируется создать еще 100 рабочих мест и расширить ассортимент выпускаемой продукции.
photo_2026-08-17_14-01-08 (2)
В настоящее время в области действует около 1 200 предприятий по переработке продукции.
Глава государства подчеркнул важность увеличения производства продукции с высокой добавленной стоимостью за счет глубокой переработки местного сырья, стабильного снабжения ресурсами предприятий, занимающихся этим, а также расширения ассортимента и объемов производства.