Бу вазифалар бирин-кетин бажарилмоқда. Ўтган олти ойда Жиззахда саноат, сервис ва қишлоқ хўжалигида 200 та лойиҳа ишга тушди. Вилоятга 662 миллион доллар инвестиция кириб келди.
Натижадорликни янада ошириш мақсадида Жиззах вилояти Зомин туманида ҳам “Ислоҳотлар штаби” тузилган.
Давлатимиз раҳбари ташрифи давомида вилоятда амалга оширилиши режалаштирилган янги лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Хусусан, “ягона дарча” тамойили асосида қишлоқ хўжалиги хизматларини битта жойга жамлаган “Агромарказ” ташкил этилди. Ҳосилдорликни оширишга қаратилган янгича ёндашувлар вилоятда озиқ-овқат маҳсулотлари сифатига ижобий таъсир этиб, аҳолини кўпроқ даромад топишига имкон яратмоқда.
Жиззах вилояти картошкачиликни ривожлантиришга замин қилиб олинмоқда. Бугунги кунда Зомин илмий тажриба станциясида хорижий ва маҳаллий селекцияга мансуб 12 та нав бирламчи уруғчилиги йўлга қўйилди.
Одатда уруғлик картошка етиштириш 6-7 йилни ва 8 та босқични талаб қилса, янги таклифга кўра, жараён 4 босқичга камайтирилиб, 2 йилда тайёрланади. Бунда картошканинг янги селекция навларидан 12 тонна юқори авлод супер элита уруғлик аҳоли хонадонларига бепул тарқатилади. Натижада 120 тонна элита картошка уруғлиги етиштирилади.
Шунингдек, дуккакли экинлар экиш, Зарбдор туманидаги каналда насос станциялари ва магистрал қувурлар қуриш режалари белгиланган.
Жиззахнинг турфа табиати, тоғли ва чўл ҳудудлари йилнинг тўрт фаслида ҳам саёҳат қилиш имконини беради. “Зомин” туристик-рекреацион зонаси, Зомин аэропорти ва янги йўллар бу имкониятларни кенгайтирди. Йирик 6 та канал бўйида сайилгоҳлар ташкил қилинди. Энди “Айдар-Арнасой” кўллар тизими қирғоқ бўйида ҳам замонавий туризм маркази барпо этилади.
- Туманларга саноатни олиб кириб, одамларни ишли қилишга ҳаракат қиляпмиз. Илгари дашт бўлган жойларда замонавий корхоналар пайдо бўляпти. Одамларимиз ҳунаридан, томорқасидан ҳам даромад топаяпти. Лекин бу бугунги натижа. Янги авлод етишиб келяпти, ёшларимизнинг билими, талаби ошиб боряпти. Уларнинг ишлаши, яхши яшаши учун ҳозирдан замин яратишимиз керак. Агар имкониятлардан тўғри фойдаланилса, Зомин тумани ишсизликдан холи ҳудуд бўла олади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Маълумки, Кўкдала туманининг янги марказида санъат саройи, санъат мактаби, умумтаълим мактаби ва спорт мажмуаси ёнма-ён барпо этилмоқда. Давлатимиз раҳбари бу болаларга қулай бўлишини таъкидлаб, келгуси лойиҳаларда шуни қўллаш зарурлигини айтган эди. Энди шу тажриба асосида Зомин туманида ҳам маданият саройи ва санъат мактаби қурилиши режалаштирилган. Маданият саройи 300 ўринли бўлиб, туман марказидаги 45 мингдан ортиқ аҳолига хизмат кўрсатади. Бу ерда “Зомин сайқали” фольклор-этнографик жамоаси, 13 та тўгарак фаолият юритади.

31 декабря прошлого года было принято постановление Президента об ускоренном социально-экономическом развитии Джизакской области, в котором предусмотрены конкретные меры по привлечению 2 миллиардов долларов инвестиций, доведению экспорта до 285 миллионов долларов и обеспечению занятости 168 тысяч человек в 2025 году.
Эти задачи последовательно реализуются. Только за прошедшие шесть месяцев в Джизакской области в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве было реализовано 200 проектов. Общий объем привлеченных инвестиций составил 662 миллиона долларов.
В целях повышения эффективности проводимых реформ в Зааминском районе создан специальный штаб реформ.
Во время поездки Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией новых проектов, запланированных к реализации в области.
В частности, на принципах “единого окна” создан Агроцентр, объединяющий все сельскохозяйственные услуги в одном месте. Современные подходы, ориентированные на повышение урожайности, положительно сказываются на качестве продовольственной продукции в регионе и способствуют росту доходов населения.
Джизакская область рассматривается как опорный регион по развитию картофелеводства. На сегодняшний день на Зааминской опытно-научной станции налажено первичное семеноводство 12 сортов картофеля отечественной и зарубежной селекции.
Если традиционный процесс выращивания семенного картофеля занимает 6-7 лет и включает 8 стадий, то по новой технологии он сокращается до 4 стадий и 2 лет. В рамках инициативы 12 тонн суперэлитного семенного картофеля будет бесплатно роздано домохозяйствам, что позволит получить 120 тонн семян.
Также запланированы посевы бобовых культур и строительство насосных станций и магистральных трубопроводов на канале в Зарбдорском районе.
Благодаря разнообразному природному ландшафту - горам и степям - Джизакская область обладает уникальным туристическим потенциалом. Развитие туристско-рекреационной зоны «Зомин», реконструкция аэропорта Заамина и строительство новых дорог значительно расширили возможности отрасли. На берегах шести крупнейших каналов созданы зоны отдыха. В ближайшее время на берегу системы озер Айдар-Арнасай будет построен современный туристический кластер.
— Мы стремимся развивать промышленность в каждом районе и создавать рабочие места. Там, где раньше была голая степь, появляются современные предприятия. Люди также получают доход от своего ремесла, приусадебного участка. Но это только сегодняшние результаты. Подрастает новое поколение, растут знания и амбиции нашей молодежи. Уже сейчас мы должны заложить основу для их успешной жизни. Если грамотно использовать имеющиеся возможности, Зааминский район может полностью избавиться от безработицы, - отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
Напомним, в новом центре Кукдалинского района рядом строятся дворец и школа искусств, общеобразовательная школа и спортивный комплекс. Глава государства отметил важность создания таких удобных условий для детей и рекомендовал применять этот подход и в других регионах. Так, запланировано строительство дворца культуры и школы искусств в Зааминском районе.
Проектируемый дворец культуры будет рассчитан на 300 мест и обслуживать более 45 тысяч жителей районного центра. Здесь будут работать фольклорно-этнографический ансамбль “Зомин сайкали” и 13 творческих кружков.
Ответственным лицам даны поручения по обеспечению реализации этих проектов и дальнейшему развитию социальной и экономической сферы в регионе.