Янги Ўзбекистон тараққиётининг маънавий пойдевори буюк аждодлар меросидан қувват олади
Президент Шавкат Мирзиёев 9 апрель куни Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 690 йиллиги муносабати билан пойтахтимиздаги Амир Темур хиёбонига ташриф буюрди ва Темурийлар тарихи давлат музейидаги реконструкция ишлари билан танишди.
Президентимиз хиёбонда машҳур давлат арбоби, енгилмас саркарда, илм-фан, маданият ва санъат ҳомийси Соҳибқирон Амир Темур ҳайкали пойига гулчамбар қўйди.
Шу кунларда Ватанимизда катта байрам, катта шодиёна – Амир Темур бобомизнинг 690 йиллиги кенг нишонланмоқда. Бу қутлуғ сана муносабати билан мамлакатимизда кўплаб маънавий-маърифий, илмий ва маданий тадбирлар ўтказилмоқда.
Амир Темур XIV асрда, ғоят мураккаб бир даврда юртимиз ҳудудида миллий давлатчиликни қайта тиклаб, Ватан озодлиги йўлида улкан жасорат кўрсатган буюк тарихий шахсдир. У асос солган қудратли салтанат жаҳон цивилизацияси тарихида ўчмас из қолдирган. Соҳибқироннинг ҳаёти ва фаолияти салкам етти асрдан буён дунё олимлари томонидан катта қизиқиш билан ўрганиб келинмоқда. Турли мамлакатларда Амир Темур ва темурийларга бағишлаб минглаб бадиий, илмий ва санъат асарлари яратилгани, бу ишлар бугун ҳам давом этаётгани унинг тарихий сиймoси ва мероси нечоғлиқ беқиёс эканидан далолат беради.
Халқимиз муқаддас юртимиз заминидан шундай улуғ зот етишиб чиққани билан доимо фахрланиб яшайди. Айниқса, бугунги кунда – Янги Ўзбекистон шароитида Амир Темур ва темурийлар тарихи ҳамда меросини чуқур ўрганиш ҳар қачонгидан ҳам катта аҳамият касб этмоқда. Бу шонли сулола томонидан яратилган темурийлар Ренессанси мамлакатимизда янги Уйғониш даври пойдеворини яратишда халқимиз учун ишонч, илҳом ва куч-ғайрат манбаи бўлиб хизмат қилмоқда.
Амир Темурнинг “Куч – адолатда”, “Адолат билан жаҳон гулшани обод бўлади” деган доно ўгитлари бугун юртимизда ижтимоий давлат барпо этиш, инсон қадрини улуғлашга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларда ўзига хос дастур ва амалий қўлланма бўлиб хизмат қилмоқда. Шу маънода, Соҳибқирон мероси нафақат халқимизнинг шонли ўтмиши, балки бугунги тараққиётимиз ва келажак мақсадларимиз билан ҳам узвий боғлиқдир.
Кейинги йилларда мамлакатимизда Амир Темур ва темурийлар меросини чуқур ўрганиш, уни юртимиз ва халқаро миқёсда кенг тарғиб этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу мақсадда Амир Темурнинг 690 йиллиги муносабати билан алоҳида қарор қабул қилиниб, кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, ҳар йил апрель ойини мамлакатимизда Амир Темур ойлиги сифатида ўтказиш белгиланди. Ижодкорлар томонидан янги илмий ва бадиий китоблар, фильм ва спектакллар, тасвирий санъат асарлари яратилмоқда. Хусусан, машҳур “Темур тузуклари” асари янгитдан нашр этилди. Юртимизда улуғ бобомиз номи билан аталган давлат мукофотлари, майдон ва хиёбонлар, таълим ва маданият масканлари мавжуд. Ҳудудлардаги “Темурбеклар мактаблари” эса ёшларни Ватанга садоқат руҳида тарбиялашда ўзига хос намуна бўлиб хизмат қилмоқда.
Шу кунларда пойтахтимизда Амир Темур ва темурийлар Ренессансига бағишланган нуфузли халқаро конференция ўтказилаётгани ҳам ушбу эзгу ишлар изчил ва тизимли давом этаётганининг ёрқин тасдиғидир. Унда юртимиз олимлари билан бир қаторда дунёнинг турли мамлакатларидан ташриф буюрган атоқли тарихчилар, шоир ва адиблар, маданият ва жамоат намояндалари иштирок этмоқда.
Бугун мамлакатимизда Соҳибқирон ўгитларига амал қилиб, адолатли давлат қуриш, муҳтожларга ёрдам бериш, ёшлар, хотин-қизлар ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш, илм-маърифат ва бунёдкорликни ривожлантириш, дунёга очиқ бўлиб, турли мамлакатлар билан ҳамкорлик қилишга катта эътибор қаратилмоқда. Бу жиҳатлар ҳам Амир Темур меросининг бугунги ҳаётимиздаги долзарб аҳамиятини яққол намоён этади.
Ўзлигимизни англаш, бой тарихимизни тиклаш ва аждодларимиз меросини келажак авлодга етказиш мақсадида кейинги йилларда йирик маънавий-маърифий масканлар барпо этилди. Тошкентда Ислом цивилизацияси маркази, Самарқандда Имом Бухорий мажмуаси бунёд этилди. Шулар қаторида бундан 30 йил олдин қурилган Темурийлар тарихи давлат музейи ҳам замонавий талаблар асосида тубдан қайта таъмирланди. Энди ушбу маскан илму маърифат, инновацион тафаккур, янги ғоялар ва тадқиқотлар марказига айланмоқда. Бу ерда барча зарур шароитлар яратилган бўлиб, мазкур даргоҳ эл-юрт, айниқса, ёш авлодни миллий ғурур ва ватанпарварлик руҳида тарбиялашга хизмат қилади.
Тадбир давомида Амир Темур хотирасига юксак эҳтиром кўрсатилиб, ҳайкали пойига гуллар қўйилди.
Маълумки, Соҳибқирон Амир Темур қаерда бўлмасин, боғу роғлар барпо этишга, ҳар бир қарич ерни обод қилишга катта аҳамият қаратган. Ана шу бунёдкор анъаналарнинг узвий давоми сифатида Амир Темур хиёбонида ҳам катта ободонлаштириш ишлари амалга оширилди.
Тадбир якунида Президент Шавкат Мирзиёев хиёбонда кўчат экди.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Соҳибқирон Амир Темур таваллуд топганининг 690 йиллиги муносабати билан реконструкция қилинган Темурийлар тарихи давлат музейига ташриф буюрди.
Маълумки, Мовароуннаҳрни ягона давлат сифатида бирлаштирган Соҳибқирон пойтахти Самарқанд бўлган қудратли салтанат тузди. Ўзининг дунёга машҳур “Темур тузуклари” орқали давлатни бошқаришнинг ҳуқуқий мезонларини белгилаб берди. Илм-фан ва маданият ривожига ҳам беқиёс ҳисса қўшиб, Иккинчи уйғониш даври – темурийлар Ренессансига асос солди.
Унинг даврида бунёд этилган бебаҳо обидалар ўзбек халқининг миллий ғурури ва ўлмас тарихий мероси бўлиб хизмат қилмоқда.
Бобомизнинг “Адолат ҳар бир ишда ҳамроҳимиз ва дастуримиз бўлсин”, дея таъкидлаган ҳикматли сўзлари бугун Янги Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларда яққол акс этмоқда.
Ушбу улуғ зот таваллудининг 690 йиллигини кенг нишонлаш мақсадида жорий йил 5 февраль куни Президентимизнинг тегишли қарори қабул қилинди.
Ҳужжатга кўра, ҳар йили апрель ойи “Амир Темур ойлиги” деб эълон қилиниб, таълим муассасалари, илмий марказлар ва маҳаллаларда темуршунос олимлар, ёзувчи ва санъаткорлар иштирокида учрашувлар, давра суҳбатлари ва маърифий тадбирлар ўтказилади.
Қарор ижроси доирасида дунёдаги машҳур музейларнинг энг илғор тажрибаларини қўллаган ҳолда Темурийлар тарихи давлат музейи биноси реконструкция қилинди, замонавий жиҳозлар билан таъминланди. Рақамлаштириш орқали имкониятлари кенгайтирилиб, экспозициялари янгиланди, жумладан, хориждаги тўпламлардан харид қилинган экспонатлар билан бойитилди.
Жумладан, музейнинг биринчи қаватида “Буюк Соҳибқирон – Иккинчи Ренессанс асосчиси” бўлими ташкил этилди. Иккинчи қаватда эса сунъий интеллект ва “ақлли” технологиялар асосида Амир Темур даври ва темурийлар ҳақида интерактив экспозициялар жойлашган. Шунингдек, 3D форматдаги экспонатлар ҳамда хариталар намойиш қилинган.
Давлатимиз раҳбари Темурийлар тарихи давлат музейининг янгиланган экспозицияси ва ташриф буюрувчилар учун яратилган шароитлар билан танишар экан, аждодлар меросини ўрганиш, асраб-авайлаш ва тарғиб этишнинг нақадар муҳим эканига урғу берди.
– Дунё ҳавас қилгулик тарихимиз, меросимиз бор. Соҳибқирон тарихини жамлаган музей замонга муносиб янги қиёфага келгани яхши бўлди. Энди буни аҳолимизга, ёшларга, хорижлик меҳмонларга етказиш энг катта вазифамиз. Янги Ўзбекистонни юксалтириш учун керакли билимларни қаердан олиш мумкин десангиз, буларнинг барчаси – аждодларимиз қолдирган меросда, илмда. Шу боис, ёшларимизни, нуронийларни, умуман, аҳолимизни маҳаллабай тарзда музейларга олиб келиб, буюк тарихимиз ҳақидаги билимларини оширишимиз лозим, – деди давлатимиз раҳбари.
Президент Шавкат Мирзиёев ташриф асносида Темурийлар тарихи давлат музейининг меҳмонлар китобига дастхат қолдирди.

Духовная основа развития Нового Узбекистана опирается на богатое наследие великих предков
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 апреля посетил сквер Амира Темура, а также ознакомился с ходом реконструкции Государственного музея истории Темуридов.
Глава государства возложил венок к подножию памятника нашему великому соотечественнику – выдающемуся государственному деятелю, непобедимому полководцу, покровителю науки, культуры и искусства Сахибкирану Амиру Темуру.
В эти дни в нашей стране широко отмечается знаменательная дата – 690-летие Амира Темура. По случаю юбилея по всей республике проходят многочисленные духовно-просветительские, научные и культурные мероприятия.
Амир Темур – великий исторический деятель, который в XIV веке, в чрезвычайно сложный период, восстановил национальную государственность на территории нашей страны, проявив непоколебимую храбрость в борьбе за свободу Родины. Основанная им могущественная держава оставила неизгладимый след в истории мировой цивилизации. Даже спустя семь столетий ученые всего мира продолжают с большим интересом изучать жизнь и деятельность Сахибкирана. Тот факт, что в разных странах созданы тысячи посвященных Амиру Темуру и эпохе Темуридов художественных, научных и культурных произведений, список которых продолжает пополняться и поныне, свидетельствует о поистине непреходящем значении его личности и наследия.
Наши соотечественники испытывают чувство гордости от того, что на священной земле нашей Родины родился такой великий деятель, как Амир Темур. Глубокое изучение истории и наследия Амира Темура и эпохи Темуридов приобретает как никогда важное значение, особенно в наши дни – в условиях Нового Узбекистана. Созданный этой славной династией Ренессанс Темуридов стал источником уверенности, вдохновения и созидательной энергии для нашего народа в формировании в нашей стране фундамента эпохи нового Возрождения.
Такие мудрые изречения Амира Темура, как «Сила – в справедливости», «Справедливость делает мир процветающим», служат сегодня своеобразной программой и практическим руководством в осуществлении широкомасштабных реформ, направленных на построение социального государства и возвышение достоинства человека в нашей стране. В этом смысле наследие Сахибкирана является не только частью славного прошлого нашего народа, но и неразрывно связано с нынешним развитием и стратегическими целями.
В последние годы в Новом Узбекистане уделяется особое внимание углубленному изучению наследия Амира Темура и эпохи Темуридов, а также его широкой популяризации как внутри страны, так и за рубежом. С этой целью по случаю 690-летия Амира Темура принято отдельное постановление, и ведется масштабная работа. В соответствии с документом апрель каждого года будет объявлен месяцем Амира Темура.
В целях пропаганды наследия Амира Темура создаются новые научные и художественные книги, фильмы и спектакли, произведения изобразительного искусства. Так, переиздано знаменитое произведение «Уложения Темура». В нашей стране учреждены государственные награды, площади и аллеи, образовательные и культурные учреждения носят имя нашего великого предка. Действующие в регионах школы «Темурбеклар мактаби» служат своеобразным образцом в деле воспитания молодежи в духе преданности Родине.
Наглядным примером последовательного и систематического продолжения этой благородной работы служит и тот факт, что в эти дни в столице проходит престижная международная конференция, посвященная Амиру Темуру и эпохе Ренессанса Темуридов. Наряду с учеными нашей страны в ней принимают участие видные историки, поэты и писатели, а также представители культуры и общественные деятели из разных стран мира.
Следуя учениям Сахибкирана, сегодня в нашей стране большое внимание уделяется построению справедливого государства, оказанию помощи нуждающимся, поддержке молодежи, женщин и представителей старшего поколения, развитию науки и образования, поддержке созидания, открытости миру и сотрудничеству с различными странами. Эти аспекты также ярко демонстрируют актуальность наследия Амира Темура в нашей сегодняшней жизни.
Для того чтобы осмыслить нашу идентичность, восстановить богатую историю и передать наследие предков будущим поколениям, в последние годы были построены крупные духовно-просветительские центры. В Ташкенте возведен Центр исламской цивилизации, а в Самарканде – комплекс Имама Бухари. Наряду с ними реконструирован в соответствии с современными требованиями и Государственный музей истории Темуридов, построенный 30 лет назад. Теперь это место становится центром науки и образования, инноваций, новых идей и исследований. Здесь созданы все необходимые условия, способствующие воспитанию молодого поколения в духе национальной гордости и патриотизма.
В ходе мероприятия отдана глубокая дань уважения памяти Амира Темура, к подножию его памятника возложены цветы.
Как известно, Сахибкиран Амир Темур, где бы ни находился, придавал большое значение созданию садов и парков, благоустройству городов. В продолжение этих созидательных традиций также были проведены масштабные работы по благоустройству сквера Амира Темура.
В завершение мероприятия Президент Шавкат Мирзиёев посадил дерево в сквере.
После этого Президент Шавкат Мирзиёев посетил Государственный музей истории Темуридов, реконструированный по случаю 690-летия со дня рождения Сахибкирана Амира Темура.
Амир Темур, объединивший Мавераннахр в единое государство, создал могущественную империю со столицей в Самарканде. Он установил правовые нормы управления государством посредством своих всемирно известных «Уложений Темура», а также внес неоценимый вклад в развитие науки и культуры, заложив основу для эпохи Второго Возрождения – Темуридского Ренессанса.
Бесценные архитектурные памятники, возведенные в период его правления, служат источником национальной гордости и бессмертным историческим наследием нашего народа.
Мудрые слова нашего предка: «Пусть справедливость будет нашим спутником и путеводителем во всех начинаниях» – находят свое яркое отражение в реформах, проводимых сегодня в Новом Узбекистане.
В целях широкого празднования 690-летия со дня рождения этой великой личности 5 февраля Президент подписал соответствующее постановление.
Согласно документу апрель был объявлен месяцем Амира Темура, в образовательных учреждениях, научных центрах и махаллях запланировано проведение встреч, круглых столов и бесед с участием ученых-темуроведов, писателей и деятелей искусства.
В рамках исполнения постановления с использованием лучших практик известных музеев мира реконструировано здание Государственного музея истории Темуридов, его оснастили современными устройствами и оборудованием. За счет цифровизации его возможности расширены, а экспозиция – обогащена, в том числе экспонатами, приобретенными из зарубежных коллекций.
В частности, на первом этаже музея организован раздел под названием «Великий Сахибкиран – основатель Второго Ренессанса», а на втором этаже созданы интерактивные экспозиции об Амире Темуре и эпохе Темуридов на основе искусственного интеллекта и смарт-технологий. Также демонстрируются 3D-экспонаты и географические карты.
Знакомясь с обновленной экспозицией Государственного музея истории Темуридов и созданными для посетителей условиями, Президент подчеркнул важность изучения, популяризации и сохранения наследия наших предков.
– У нас есть история и наследие, которыми может гордиться весь мир. Радует, что музей, в котором хранится история Сахибкирана, обновился и стал соответствовать духу времени. Теперь наша главная задача – донести это до нашего населения, молодежи и иностранных гостей. Если вы спросите, откуда можно взять знания, необходимые для возвышения Нового Узбекистана, то все это можно найти в наследии, знаниях, оставленных нашими предками. Поэтому нам необходимо на уровне махалли привлекать молодежь, представителей старшего поколения и население в целом в музеи и расширять их знания о нашей великой истории, – отметил глава нашего государства.
В ходе визита Президент Шавкат Мирзиёев оставил памятную запись в книге гостей Государственного музея истории Темуридов.