“Ирқчилик, ирқий камситиш, ксенофобия ва улар билан боғлиқ тоқатсизликларга қарши Ҳаракатлар дастури ҳамда Дурбан декларацияси” китоб шаклида нашр этилди
2021 йил 22 cентябрь куни Дурбан декларацияси ва Ҳаракатлар дастури қабул қилинганининг 20 йиллиги кенг нишонланди.
Бундан йиигирма йил олдин бутун дунё мамлакатларининг етакчилари ирқчилик, ирқий камситиш, ксенофобия ва улар билан боғлиқ тоқатсизликларга қарши  курашиш учун Жанубий Африканинг Дурбан шаҳрида йиғилишган.  “Ирқчиликка қарши Бутунжаҳон конференцияси” деб номланган ушбу йиғилишда ирқчиликнинг барча шакллари ва кўринишларига қарши курашиш бўйича дунё миқёсидаги мажбуриятларни акс эттирувчи кенг қамровли халқаро ҳужжат – Дурбан декларацияси ва Ҳаракатлар дастури қабул қилинган.
Шу маънода, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси билан ҳамкорликда “Ирқчилик, ирқий камситиш, ксенофобия ва улар билан боғлиқ тоқатсизликларга қарши Ҳаракатлар дастури ҳамда Дурбан декларацияси” китоби нашр этилгани муҳим аҳамиятга эгадир.
Дурбан декларацияси ва Ҳаракатлар дастури Ўзбекистон Республикасининг миллатлараро муносабатлар соҳасидаги давлат сиёсатини амалга оширишда, жамиятда дўстлик ва бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлашда, фуқароларнинг ҳуқуқларини ирқи ёки миллати бўйича камситишлардан ҳимоя қилишнинг ташкилий-ҳуқуқий механизмларини яратишда катта ўрин тутади. Халқаро ҳужжатлар тавсиявий хусусиятга эга бўлиб, ким ирқчилик қурбонига айланиши мумкинлиги ва ушбу салбий ҳодисани бартараф қилиш муаммосини ҳал қилиш учун давлатларнинг жавобгарлиги тўғрисида хабардор қилади.
Ушбу нашр БМТнинг Ирқий камситишларга барҳам бериш бўйича қўмитасининг якуний кузатувлари ва тавсияларини амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракатлар режасининг 13-бандини амалга оширишнинг бир қисми сифатида 2020 йил 15 октябрда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари томонидан тасдиқланган 2020-2022 йилларда ирқий камситилишнинг барча шаклларини тугатиш тўғрисидаги халқаро конвенция қоидаларини амалга ошириш борасидаги Ўзбекистон Республикасининг Ўнинчи – Ўн иккинчи даврий ҳисоботлари кўриб чиқилгандан сўнг нашр этилди.
Мазкур нашр қонун чиқарувчи, ижро этувчи ва суд ҳокимияти органлари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари, илмий ва таълим муассасалари ҳамда фуқаролик жамияти институтлари вакиллари учун мўлжалланган.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ушбу китобни нашр этишда кўмак бергани учун Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчисига миннатдорчилик билдиради.

Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане издали книгу Дурбанская декларация и Программа действий по борьбе против расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости
22 сентября 2021 года день 20-летия Принятия Дурбанской декларации и Программы действий. Двадцать лет назад лидеры стран всего мира собрались в Дурбане (ЮАР), чтобы противостоять пагубным последствиям расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости. На этой встрече, которая получила название Всемирная конференция по борьбе против расизма, была принята Дурбанская декларация и Программа действий (ДДПД) – всеобъемлющий концептуальный документ, который отражает приверженность всего мира борьбе с таким злом, как расизм, во всех его формах и проявлениях.
20-летие ДДПД, а также соответствующих процессов и механизмов по ее выполнению, Международное десятилетие лиц африканского происхожденияПрограмма преобразований в целях достижения расовой справедливости и равенства и Повестка дня в области устойчивого развития на период до 2030 года вновь дают нам возможность поставить расовое равенство и справедливость в центр повестки дня на международном, региональном и национальном уровнях.
Дурбанская декларация и Программа действий имеют большое значение в сфере реализации государственной политики Республики Узбекистан в области межнациональных отношений, укрепления в обществе атмосферы дружбы и толерантности, создания организационно-правовых механизмов защиты прав граждан от дискриминации на основании расы или национальности.
Междуна­родные документы носят рекомендательный характер и информируют о том, кто может стать жертвой расизма и ответственности государств за решение проблемы искоренения данного негативного явления.
Данное издание опубликовано в рамках выполнения пункта 13 Национального плана действий по выполнению Заключительных замечаний и рекомендаций Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации по итогам рассмотрения Десятого - Двенадцатого периодических докладов Республики Узбекистан по выполнению положений Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации на 2020-2022 годы, утвержденных палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан 15 октября 2020 года.
Издание рассчитано на представителей органов законодательной,
испол­нительной и судебной власти, правоохранительных органов,
научно-образова­тельных учреждений и институтов гражданского общества.
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека выражает благодарность Координатору проектов ОБСЕ в Узбекистане за содействие в издании данной книги.