Олий таълим, фан ва инновациялар тизимини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев олий таълим, фан ва инновациялар тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда сўнгги йилларда олий таълим қамровини кенгайтириш, таълим сифатини ошириш, илмий салоҳиятни мустаҳкамлаш ва халқаро ҳамкорликни ривожлантириш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Қолаверса, тизимдаги мавжуд салоҳиятдан самарали фойдаланиш, илм-фанни иқтисодиёт билан узвий боғлаш, таълим ва тадқиқот интеграциясини чуқурлаштириш долзарб вазифа бўлиб қолмоқда.
Шу муносабат билан тақдимотда олий таълим, фан ва инновациялар тизимини такомиллаштириш юзасидан ишлаб чиқилган янги чора-тадбирлар кўриб чиқилди.
Жумладан, “U10 – Ўзбекистоннинг глобал даражадаги илғор университетлари” дастури амалга оширилади. Дастур доирасида танлов асосида 10 та олий таълим ташкилотига миллий тадқиқот университети мақоми берилиб, уларда илмий кластерлар ташкил этилади.
Мазкур танлов профессор-ўқитувчи ва олимлар салоҳияти, иштирокчи ташкилотларнинг миллий ва халқаро рейтинглардаги ўрни, илмий инфратузилмаси ҳамда молиялаштиришдаги улуши каби кўрсаткичлар асосида ўтказилади.
Ташкил этиладиган илмий кластерлар маҳаллий ва хорижий олий таълим ташкилотлари, илмий муассасалар ҳамда саноат корхоналари ҳамкорлигидаги консорциум сифатида фаолият юритади.
Миллий тадқиқот университети мақоми берилган университетга илмий кластер ташкил этиш учун Илм-фанни молиялаштириш ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан 150 миллиард сўмгача маблағ ажратилади.
Шунингдек, олий таълим тизимида натижага йўналтирилган молиялаштириш механизмларини жорий этиш назарда тутилмоқда.
Хусусан, 2027 йилдан бошлаб олий таълим ташкилотларини уларнинг миллий рейтингдаги натижаларига кўра молиявий рағбатлантириш тизими йўлга қўйилади.
Бунда университетлар таълим сифати, илмий фаолият, халқаро ҳамкорлик, рақамлаштириш ва битирувчилар бандлиги каби мезонлар асосида баҳоланади.
Давлат гранти асосида таълим олаётган талабалар учун олийгоҳларга ажратиладиган маблағлар миқдорини шакллантиришда ҳам янги ёндашувлар таклиф этилди. Эндиликда таълим йўналишининг мураккаблиги, меҳнат бозори эҳтиёжлари, университет рейтинги, ҳудудий омиллар ва профессор-ўқитувчилар меҳнатини рағбатлантириш каби кўрсаткичлар инобатга олинади.
Илмий тадқиқотларни молиялаштиришнинг янги тизими жорий этилиши кўзда тутилмоқда. Хусусан, давлат илмий дастурлари доирасида ажратиладиган маблағларнинг камида 50 фоизи устувор йўналишларга сарфланади. Лойиҳаларни саралаш халқаро экспертиза, илмий-техник кенгашлар ва тармоқ корхоналари билан ҳамкорликда амалга оширилади.
Шунингдек, олий таълим ва илмий ташкилотлар фаолиятида илмий ишланмаларни тижоратлаштиришни кенгайтиришга қаратилган янги тизим таклиф этилди.
Жумладан, олийгоҳларнинг “spin-off” корхоналарини ташкил этиш орқали “тармоқ – корхона – олий таълим ташкилоти – илмий ташкилот” занжири асосида инновацион маҳсулот ва хизматлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш назарда тутилмоқда.
Бу орқали илм-фан натижаларини амалиётга жорий этиш, технологик трансферни кучайтириш ва университетларнинг тадбиркорлик фаоллигини ошириш мақсад қилинган.
Ўзбекистонни минтақавий таълим хабига айлантириш мақсадида хорижий талабаларни жалб этиш бўйича янги механизмлар таклиф қилинди. Жумладан, ҳар йили республика давлат олий таълим ташкилотларида 500 нафаргача иқтидорли чет эл фуқароларига олий таълим олиш учун грант ажратишни назарда тутувчи “Янги Ўзбекистон стипендияси” дастурини амалга ошириш белгиланмоқда.
Тақдимотда соҳада бошқарув самарадорлигини ошириш, рақамли таълим ва сунъий интеллектни ривожлантириш, ёшларнинг инновацион ташаббусларини қўллаб-қувватлашга қаратилган бошқа муҳим ташаббуслар ҳам муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари тақдим этилган таклифларни ҳар томонлама пухта ишлаб чиқиш, уларни босқичма-босқич жорий этиш орқали олий таълим ва илм-фан тизимини янги даражага олиб чиқиш муҳимлигини таъкидлади. Масъулларга тегишли топшириқлар берилди.

Обсуждены вопросы совершенствования системы высшего образования, науки и инноваций
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений, направленных на дальнейшее совершенствование системы высшего образования, науки и инноваций.
В последние годы в нашей стране проводятся масштабные реформы, направленные на расширение охвата высшим образованием и повышение его качества, укрепление научного потенциала и развитие международного сотрудничества. Вместе с тем актуальными задачами остаются эффективное использование имеющегося потенциала, углубление интеграции науки и экономики, образования и научных исследований.
В этой связи на презентации рассмотрены новые меры, разработанные для совершенствования системы высшего образования, науки и инноваций.
В частности, будет реализована программа «U10 – Флагманские университеты Узбекистана глобального уровня». В рамках программы 10 высшим учебным заведениям на конкурсной основе будет присвоен статус национальных исследовательских университетов. В них будут созданы научные кластеры.
Конкурс будет проводиться на основе таких показателей, как потенциал профессорско-преподавательского и ученого состава, позиции участвующих организаций в национальных и международных рейтингах, научная инфраструктура и их доля в финансировании.
Организуемые научные кластеры будут функционировать в качестве консорциума местных и зарубежных высших учебных заведений, научных организаций и промышленных предприятий.
Получившему статус национального исследовательского университета вузу из средств Фонда финансирования науки и поддержки инноваций будет выделено до 150 миллиардов сумов на создание научного кластера.
В системе высшего образования также планируется внедрение механизмов финансирования, ориентированных на результат.
В частности, с 2027 года будет запущена система финансового стимулирования организаций высшего образования на основе их результатов в национальном рейтинге.
Университеты оценят по таким критериям, как качество образования, научная деятельность, международное сотрудничество, цифровизация и занятость выпускников.
Предложены новые подходы к формированию размера средств, выделяемых университетам для обучения студентов на основе государственного гранта. Теперь будут учитываться такие показатели, как сложность образовательной программы, потребности рынка труда, рейтинг университета, территориальные факторы, а также стимулирование работы профессорско-преподавательского состава.
Планируется внедрение новой системы финансирования научных исследований. В частности, не менее 50 процентов средств, выделяемых в рамках государственных научных программ, будут направляться на приоритетные направления. Отбор проектов будет осуществляться в сотрудничестве с международными экспертами, научно-техническими советами и отраслевыми предприятиями.
Предложена также новая система, направленная на расширение коммерциализации научных разработок в деятельности высших учебных заведений и научных организаций.
В частности, планируется запустить производство инновационных продуктов и услуг на основе цепочки «отрасль – предприятие – организация высшего образования – научная организация» путем создания «спин-офф» предприятий университетов.
За счет этого намечено внедрить научные результаты в практику, усилить трансфер технологий и повысить предпринимательскую активность университетов.
Для превращения Узбекистана в региональный образовательный хаб предложены новые механизмы привлечения иностранных студентов. В частности, планируется внедрение программы «Стипендия Нового Узбекистана», предусматривающей ежегодное выделение грантов на получение высшего образования в государственных вузах республики для до 500 талантливых иностранных граждан.
В ходе презентации обсуждались и другие важные инициативы, направленные на повышение эффективности управления в сфере, развитие цифрового образования и искусственного интеллекта, а также поддержку инновационных инициатив молодежи.
Глава нашего государства подчеркнул важность тщательной проработки озвученных предложений, вывода системы высшего образования и науки на новый уровень за счет поэтапной реализации этих инициатив. Ответственным лицам даны соответствующие поручения.