Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасида Миллий таълим дастури ижроси тўғрисида ахборот эшитилди
Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси ҳамда Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитасининг 2023 йил 27 сентябрь куни бўлиб ўтган қўшма мажлисида Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий таълим дастури ижроси юзасидан ахборот эшитилди.
Тадбирда Олий Мажлис Сенати аъзолари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари, экспертлар, журналистлар иштирок этди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” 7 та йўналиш ва 30 та банддан иборат экани, шундан 2 та банд (1, 9-бандлар) ўз муддатида амалга оширилгани, қолган 28 та банд ҳозирда амалга оширилаётгани таъкидланди.
Мамлакатимиз вилоят ва шаҳарларида “Инсон ҳуқуқлари – олий қадрият” мавзусида “Прокурор ва ёшлар”, “Судья ва ёшлар”, “Адлия раҳбари ва ёшлар”, “Мажбурий ижро бюроси ва ёшлар билан ишлаш бўйича раҳбар”, “Давлат хавфсизлиги ва ёшлар билан ишлаш бўйича раҳбар” учрашувлари ташкил этилди. Республика бўйлаб ташкил этилган учрашувларда 8 мингдан ортиқ ёшлар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университетида “Янги Ўзбекистон ва инсон ҳуқуқлари” фани доирасида “Ахборот соати” ва “Ахлоқ соати” мавзуларида учрашувлар ташкил этилиб, унда офицерлар, сержантлар ва курсантлар, талабалар, муддатли ҳарбий хизматчилар, жами 500 дан ортиқ киши қатнашди.
Қисқа муддатли малака ошириш курслари жадвали, қийноқларга қарши курашиш бўйича суриштирув, тергов, дастлабки тергов органлари ва озодликдан маҳрум қилиш жойлари ходимлари учун ўқув дастури ва модули ишлаб чиқилди. Режа асосида ҳудудларда миллий ва халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда “Қийноқларга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусида курслар ташкил этилди. Ўқув курсларида ҳар бир ҳудуднинг тергов, суриштирув, дастлабки тергов ва пенитенциармуассасаларининг жами 470 нафар ходими иштирок этди.
Мамлакатимиз ҳудудларидаги ахборот-кутубхона марказларига инсон ҳуқуқлари соҳасидаги 2 150 нусха адабиётлар юборилди.
Шу билан бирга, сенаторлар олиб борилган ўрганишлар асосида қатор муаммоларни аниқлади, жумладан, вазирлик ва идоралар томонидан “йўл харитаси”нинг айрим бандларини амалга оширишда сусткашликка йўл қўйилган, унинг амалга оширилиши тўғрисида ахборот берилмаган.
Кенг муҳокама давомида Сенат қўмиталари қўшма қарори қабул қилиниб, унинг доирасида Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурининг сўзсиз бажарилишини таъминлаш мақсадида вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда иш олиб бориш режалаштирилган.

Заслушана информация об исполнении в Республике Узбекистан Национальной программы образования в области прав человека
27 сентября 2023 года на совместном заседании Комитета Сената по вопросам науки, образования и здравоохранения и Комитета по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей иностранных инвестиций и туризма заслушана информация об исполнении в Республике Узбекистан Национальной программы образования в области прав человека.
В мероприятии приняли участие члены Сената, депутаты местных Кенгашей, представители профильных министерств и ведомств, эксперты и журналисты.
В ходе заседания отмечалось, что «Дорожная карта» по реализации в Республике Узбекистан Национальной программы образования в области прав человека состоит из 7 направлений и 30 пунктов, из которых 2 пункта (пункты 1, 9) выполнены в срок, а 28 пунктов реализуются.
В районах и городах нашей страны организованы встречи «Прокурор и молодежь», «Судья и молодежь», «Глава юстиции и молодежь», «Руководитель БПИ и молодежь», «Глава государственной безопасности и молодежи» на тему: «Права человека – высшая ценность». Во встречах, организованных по всей республике, приняли участие более 8 тысяч молодых людей.
В Университете общественной безопасности Республики Узбекистан в рамках предмета «Новый Узбекистан и права человека» были организованы встречи на темы: «Час информации» и «Час нравственности», в которых приняли участие офицеры, сержанты и курсанты, студенты, призывники, всего более 500 человек.
Разработан график краткосрочных курсов повышения квалификации, программа обучения и модуль для сотрудников органов дознания, следствия, предварительного следствия и мест лишения свободы по борьбе с пытками. На основе плана в регионах организованы курсы по теме: «Борьба с пытками: международная практика и национальный опыт» с привлечением национальных и международных экспертов. Всего в курсах обучения приняли участие 470 сотрудников органов следствия, дознания, предварительного следствия и пенитенциарных учреждений каждого региона.
В информационно-библиотечные центры регионов страны направлено 2 150 экземпляров литературы в области прав человека.
Вместе с тем, сенаторы исходя из проведенных изучений обозначили ряд проблем, связанных с отставанием сроков исполнения министерствами и ведомствами отдельных пунктов «дорожной карты», непредоставлением информации о ходе ее реализации.
В ходе всестороннего обсуждения принято совместное решение комитетов Сената, в рамках которого намечена совместная работа с министерствами и ведомствами в целях обеспечения безусловного исполнения в Республике Узбекистан Национальной программы образования в области прав человека.