АҚШ Меҳнат вазирлиги Ўзбекистонда болалар меҳнатига барҳам бериш бўйича эришилган ютуқларни юқори баҳолади
ВАШИНГТОН, 8 ноябрь. /«Дунё» АА/. Кеча АҚШ Меҳнат вазирлигида «2022 йилда болалар меҳнатига барҳам бериш бўйича давлатларнинг саъй-ҳаракатлари тўғрисидаги йиллик ҳисоботи» мавзусида брифинг бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мамлакатимизда болалар меҳнатига барҳам бериш соҳасидаги ислоҳотлар муваффақиятли амалга оширилаётганини инобатга олиб, АҚШ Меҳнат вазирлиги ушбу тадбирга Ўзбекистон элчисини таклиф қилди. Дипломат ўз нутқида иштирокчиларга сўнгги йилларда Ўзбекистонда қонун ҳужжатларини халқаро стандартларга мослаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар, янгиланган Конституциясида мажбурий меҳнатга қарши кураш бўйича киритилган нормалар, 2022 йилги пахта теримининг мустақил мониторинги натижалари ва мамлакатимизда болалар меҳнатига барҳам бериш соҳасида ҳаётга татбиқ этилаётган ижтимоий дастурлар ҳақида батафсил маълумот берди.
АҚШ савдо вазирининг ўринбосари Теа Ли ўз маърузасида 2022 йилда 131 давлатдан фақат 4 та мамлакат, яъни Ўзбекистон, Аргентина, Колумбия ва Кот-д'Ивуарга «Significant Advancement» ("Сезиларли тараққиёт") мақоми берилганини таъкидлади.
АҚШ Меҳнат вазирлиги маълумотига кўра, мазкур баҳолаш мезонида болалар меҳнатининг энг ёмон шаклларини тақиқловчи қонунлар ва меъёрий ҳужжатларнинг мавжудлиги, шикоятларни кўриб чиқиш ва бундай ҳуқуқбузарликларни текширишнинг ижро ва институционал механизмлари, шунингдек, болалар меҳнатининг энг оғир шаклларига жалб этилишининг олдини олиш бўйича ижтимоий дастурларни амалга ошириш ва бу борадаги давлат сиёсатининг самарадорлиги ҳисобга олинади.

Министерство труда США высоко оценило прогресс в искоренении детского труда в Узбекистане
ВАШИНГТОН, 8 ноября. /ИА "Дунё"/. В Министерстве труда США состоялся брифинг на тему «Ежегодный отчет об усилиях стран по искоренению детского труда в 2022 году», сообщает корреспондент ИА "Дунё".
Учитывая, что в нашей стране успешно реализуются реформы в сфере искоренения детского труда, Министерство труда США пригласило выступить на этом мероприятии посла Узбекистана Фурката Сидикова. Дипломат проинформировал участников о том, что за последние годы в нашей стране проделана значительная работа по адаптации законодательства к международным стандартам, в обновленной Конституции запрещен принудительный труд, установлена уголовная ответственность за его применение. Отмечено, что по результатам независимых мониторингов сбора хлопка 2022 года случаев принудительного или детского труда не выявлено, представлена подробная информация о реформах в сфере искоренения детского и принудительного труда.
Заместитель министра торговли США Теа Ли отметила, что в 2022 году только 4 страны из 131, а именно – Узбекистан, Аргентина, Колумбия и Кот-д’Ивуар достигли значительного прогресса.
По информации Минтруда США, критерии такой оценки включают наличие законов и постановлений, запрещающих наихудшие формы детского труда, исполнительные и институциональные механизмы рассмотрения жалоб и расследования таких нарушений, а также причастность к наихудшим формам детского труда, реализация социальных программ по предотвращению злоупотреблений и эффективность государственной политики на данном направлении.