Талабаларга “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси” ҳақида батафсил маълумот берилмоқда
Бу йил “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси”нинг 75 йиллиги нишонланади. Шу муносабат билан Тошкент давлат иқтисодиёт университети талабаларига “Ижтимоий фанлар” кафедраси профессор-ўқитувчилари томонидан 10 декабрь – Халқаро инсон ҳуқуқлари кунига бағишланган “Янги Ўзбекистон – инсон ҳуқуқлари” сабоқлари мунтазам ўтказилмоқда.
Мазкур дарсларда “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясини”нинг мазмун-моҳияти, яратилиш тарихи, мақсади ва вазифалари, шунингдек “Янги Ўзбекистон – инсон ҳуқуқлари” мавзуси батафсил тушунтириляпти.
Хусусан, мамлакатимизда инсон ҳуқуқини рағбатлантириш, ҳимоя қилиш ва бу соҳадаги белгиланган меъёрларга риоя қилишга қаратилган давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, инсон ҳуқуқига оид халқаро мажбуриятлар бажарилиши, фуқаролар ҳуқуқи ва эркинлиги ҳимоясини таъминлайдиган қонунчилик ҳамда институционал асос, инсон ҳуқуқини ҳимоя қилувчи халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича амалга оширилган ишлар тўғрисида маълумот бериб борилмоқда.

Студентам предоставляется подробная информация о Всеобщей декларации прав человека
В этом году отмечается 75-летие Всеобщей декларации прав человека. В связи с этим для студентов Ташкентского государственного экономического университета профессорско-преподавательским составом кафедры «Социальные дисциплины» регулярно проводятся занятия «Новый Узбекистан – права человека», посвященные 10 декабря – Международному дню прав человека.
На занятиях подробно объясняются суть и значение, история создания, цели и задачи Всеобщей декларации прав человека, а также тема «Новый Узбекистан – права человека».
В частности, дается информация об основных направлениях государственной политики, направленной на стимулирование, защиту прав человека в нашей стране и соблюдение установленных норм в этой области, о выполнении международных обязательств в области прав человека, законодательной и институциональной основе, обеспечивающей защиту прав и свобод граждан, о работе по развитию сотрудничества с международными правозащитными организациями.