Сенатда халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш ҳолати муҳокама қилинди
Жорий йил 14 декабрь куни Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирни Сенат Раиси, Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши раиси Танзила Нарбаева олиб борди.
Йиғилишда Кенгаш аъзолари, вазирлик ва идоралар мутасаддилари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Қайд этилганидек, 2023 йил давомида мамлакатимиз учун устувор бўлган ижтимоий-иқтисодий соҳага оид 9 та, сиёсий-ҳуқуқий соҳада 10 та халқаро рейтинг натижалари эълон қилинди. Хусусан, “Transparency International” халқаро ташкилотининг Коррупцияни қабул қилиш индексида Ўзбекистон 14 поғонага кўтарилиб, 180 та давлат орасида 126-ўринни эгаллади.
Логистика самарадорлиги индексида Ўзбекистон ўз позициясини 11 поғонага яхшилаб, 138 та мамлакат орасида 88-ўринни эгаллади. Бундан ташқари, Барқарор ривожланиш мақсадлари индексида республикамиз кўрсаткичлари 8 поғонага юқорилаб, 166 та давлат орасида 69-ўрин, Иқтисодий эркинлик индексида ҳам кўрсаткичларимиз 8 поғонага яхшиланиб, 176 та мамлакат орасида 109-ўрин қайд этилди.
Тадбирда Ҳудудларнинг ҳуқуқ устуворлиги индексининг 2022 йил натижалари ҳам муҳокама қилинди. Таҳлилларга кўра, энг яхши кўрсаткич Сурхондарё вилоятида (72,5 балл) қайд этилган бўлса, энг  қуйи кўрсаткичлар Фарғона (66,3 балл), Самарқанд (66,4 балл) ва Бухоро вилоятларида (67,7 балл) қайд этилган.
Ҳудудларда қонун ҳужжатларига риоя қилиниши индикаторида ижобий кўрсаткичларга (2022 й. 81 балл, 2021 й. 73 балл) эришилган бўлса, Маҳаллий ижро органлари фаолияти устидан жамоатчилик назорати (-15 балл), Ҳудудларда ҳуқуқбузарликлар профилактикаси самарадорлиги (-5 балл) индикаторларида умумий натижалар пасайган.
Йиғилишда Президентнинг 2022 йил 18 майдаги “Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлашда илмий салоҳият ва амалий фаолият уйғунлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–246-сонли қарори ижроси кўриб чиқилди.
Жумладан, халқаро рейтингларнинг таркибий индикаторларида мунтазам паст баҳоланиб келинаётган соҳа ва тармоқларни жадал ривожлантириш бўйича қабул қилиниши керак бўлган ўрта ва узоқ муддатли стратегиялар лойиҳалари муҳокама қилинди.
Қолаверса, халқаро рейтингларнинг паст кўрсаткичли индикаторлари учун масъул давлат органлари томонидан соҳа ва тармоқлардаги мавжуд тизимли хатоликларни бартараф этиш лойиҳаларини ишлаб чиқиш учун илмий грантларга буюртма бериши ҳолати танқидий-таҳлилий кўриб чиқилди.
Йиғилишда мамлакатимиз учун устувор этиб белгиланган рейтинглар методологияларининг тез-тез ўзгариб туриши, уларнинг вақтинчалик ёки мутлақо тугатилиши амалиётда муайян қийинчиликларни юзага келтираётганлиги сабабли халқаро рейтинглар билан ишлаш тизимини қайта кўриб чиқиш зарурати юзасидан фикр алмашилди.
Шунингдек, Конституциямизда “Ўзбекистон – ижтимоий давлат” экани белгиланиб, аҳолининг ижтимоий ҳимоя қилиниши мамлакатимиз сиёсатининг бош мезони сифатида кўрилаётганлигидан ҳамда экологик барқарорликни таъминлашга қаратилган кенг чора-тадбирларнинг амалга оширилаётганлигидан келиб чиқиб, Ижтимоий тараққиёт индекси ва Экологик самарадорлик индекси билан ишлаш мақсадга мувофиқлиги муҳокама қилинди.
Тадбирда муҳокама қилинган масалалар юзасидан мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарларининг ахбороти эшитилиб, йўл қўйилган камчиликларни бартараф этиш бўйича вазифалар белгиланди.
Хусусан, мамлакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий ҳамда сиёсий-ҳуқуқий соҳага оид халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилашга, жумладан, Глобал инновация индексининг 2023 йил ҳисоботида қайд этилган паст индикаторлар бўйича Ўзбекистон позициясини яхшилашга қаратилган чора-тадбирлар белгиланди.

В Сенате обсуждено состояние работы с международными рейтингами и индексами
14 декабря текущего года состоялось очередное заседание Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами.
Заседание вела Председатель Сената, председатель Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами Танзила Нарбаева.
В заседании приняли участие члены Совета, представители министерств и ведомств, негосударственных некоммерческих организаций и работники СМИ.
Отмечалось, что были объявлены результаты 9 международных рейтингов социально-экономической сферы, 10 политико-правовой сферы, которые в течение 2023 года были приоритетными для нашей страны. В частности, в Индексе восприятия коррупции международной организации «Transparency International» Узбекистан поднялся на 14 пунктов и занял 126-е место среди 180 государств.
В Индексе эффективности логистики Узбекистан улучшил свои позиции на 11 пунктов и занял 88-е место среди 138 стран. Кроме того, показатели нашей республики выросли на 8 пунктов в Индексе целей устойчивого развития, что обеспечило 69-е место среди 166 государств. В Индексе экономической свободы наши показатели улучшились на 8 пунктов, что означает 109-е место среди 176 стран.
В ходе мероприятия также обсуждались результаты 2022 года по Индексу приоритета права территорий. Согласно анализу, лучший показатель зафиксирован в Сурхандарьинской области (72,5 балла), а самые низкие показатели отмечены в Ферганской (66,3 балла), Самаркандской (66,4 балла) и Бухарской областях (67,7 балла).
Если по индикатору соблюдения нормативно-правовых актов в регионах достигнуты положительные показатели (81 балл в 2022 году, 73 балла в 2021 году), то общие результаты снизились по индикаторам Общественного контроля за деятельностью местных исполнительных органов (-15 баллов), Эффективности профилактики преступности в регионах (-5 баллов).
На заседании рассмотрено исполнение постановления Президента № ПП-246 от 18 мая 2022 года «О мерах по обеспечению гармонизации научного потенциала и практической деятельности в работе с международными рейтингами и индексами».
Так, обсуждались проекты среднесрочных и долгосрочных стратегий, которые должны быть приняты для ускоренного развития сфер и отраслей, которые регулярно низко оцениваются в структурных индикаторах международных рейтингов.
Кроме того, аналитически и критически рассмотрено состояние заказов, поданных на научные гранты на разработку проектов по устранению существующих систематических ошибок в сферах и отраслях государственными органами, ответственными за международные рейтинги с низкими показателями.
На заседании состоялся обмен мнениями относительно необходимости пересмотра системы работы с международными рейтингами в связи с тем, что определенные трудности на практике создают частые изменения методологий рейтингов, которые считаются приоритетными для нашей страны, и их временное или полное прекращение.
Кроме того, исходя из того, что в Конституции закреплено, что «Узбекистан – социальное государство», а социальная защита населения рассматривается как главный критерий политики нашей страны и реализуются широкие меры, направленные на обеспечение экологической стабильности, обсуждалась целесообразность работы с Индексом социального развития и Индексом экологической эффективности.
В ходе мероприятия заслушана информация руководителей соответствующих министерств и ведомств по обсуждаемым вопросам, а также определены задачи по устранению допущенных недостатков.
В частности, намечены меры, направленные на улучшение позиций нашей страны в международных рейтингах, связанных с социально-экономической и политико-правовой сферами, в том числе улучшение позиций Узбекистана по низким индикаторам, отмеченным в отчете Глобального инновационного индекса за 2023 год.