ЖИДУ талабалари учун “Инсон ҳуқуқлари” фанидан мастер-класс ўтказилди
Жорий йилнинг 13 март ва 2 апрель кунлари Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети “Халқаро ҳуқуқ” факультети 3-босқич талабалари учун “Инсон ҳуқуқлари” фани доирасида мастер-класс ташкил этилди. Мазкур тадбирда Ўзбекистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий маркази Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таҳлил ва тадқиқотлар бўлими бош мутахассиси Ҳусниддин Холмамотов ва Халқаро шартномаларни имплементация қилиш бўлими етакчи мутахассиси Султонов Нодир иштирок этди.
Мастер-класс давомида инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг миллий ва халқаро механизмлари, уларнинг ўзаро уйғунлиги ва амалиётда қўлланилиши атрофлича ёритилди. Шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги замонавий тенденциялар, Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва уларнинг халқаро стандартлар билан уйғунлиги батафсил муҳокама қилинди.
Тадбирда инсон ҳуқуқлари соҳасида учрайдиган долзарб масалалар, жумладан, ҳуқуқларни таъминлаш механизмларининг самарадорлиги, институционал ҳамкорлик ва таҳлил-ташхис ишларининг аҳамияти муҳокама қилинди. Мастер-класс интерактив шаклда ўтказилиб, талаба­лар томонидан берилган саволларга мутахассислар томонидан батафсил жавоблар берилди, бу эса тадбирнинг амалий аҳамиятини янада оширди.
Ушбу мастер-класс талабаларнинг назарий билимларини мустаҳкамлаш, таҳлилий фикрлаш ва амалий кўникмаларини ривожлантириш ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги долзарб масалалар юзасидан кенгроқ тасаввур ҳосил қилишга хизмат қилди.

Мастер-класс по правам человека для студентов УМЭД
13 марта и 2 апреля текущего года для студентов 3 курса факультета «Международное право» Университета мировой экономики и дипломатии в рамках дисциплины «Права человека» был организован мастер-класс.
В мероприятии приняли участие Хусниддин Холмаматов, главный специалист отдела анализа и исследований в области прав человека и Нодир Султонов, ведущий специалист отдела по имплементации международных договоров Национального центра по правам человека Республики Узбекистан.
В ходе мастер-класса подробно рассматривались национальные и международные механизмы защиты прав человека, их взаимосвязь и практика применения. Особое внимание было уделено современным тенденциям в сфере защиты прав человека, проводимым в Узбекистане реформам и их соответствию международным стандартам.
Также обсуждались актуальные проблемы в области прав человека, включая эффективность механизмов защиты, вопросы институционального взаимодействия и значение аналитико-исследовательской работы.
Мастер-класс проводился в интерактивной форме, и на вопросы студентов специалисты дали подробные ответы, что существенно повысило практическую значимость мероприятия.
Данный мастер-класс способствовал укреплению теоретических знаний студентов, развитию аналитического мышления и практических навыков, а также расширению их представлений о современных проблемах в сфере прав человека.