Алишер Навоий ва Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг бебаҳо меросига бағишланган тадбирлар
Мамлакатимизда аждодларимизнинг бой илмий ва адабий меросини сақлаш ва уни кенг тарғиб қилиш борасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Ҳазрат Мир Алишер Навоий таваллудининг 581 ва Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 539 йиллиги муносабати билан
Бош прокуратура Академиясида Тошкент шаҳар прокуратураси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази ҳамда Судьялар олий мактаби билан ҳамкорликда маънавий-маърифий тадбирлар ўтказилди.
Учрашувларда матншунос олим, Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети доценти, ф.ф.н. А.Деҳқонов, “Ўзбекистон тарихи” телеканали директори, ф.ф.д. Ш.Ҳайитов,. Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети катта ўқитувчиси Д.Муҳаммадиевалар иштирок этиб, мамлакатимизда аждодларимизнинг илмий ва адабий меросини сақлаш ва уни кенг тарғибот қилиш борасида олиб борилаётган кенг кўламли ишлар, шунингдек Алишер Навоий ва Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг бебаҳо ижодий мерослари борасида фикр билдирдилар.
Aдабиёт байрами тимсолида ўтган тадбирларда Aлишер Навоий
ва Заҳириддин Муҳаммад Бобур мероси ҳуқуқ илми билан ажралмас экани, уларнинг инсониятга хизмат қилаётган асарлари глобал аҳамият касб этиши таъкидланди.
Шунингдек, тадбирда Академия ўқитувчиси С.Курбанова ташаббуси билан АҚШ Флорида халқаро университетида Алишер Навоий ва Заҳириддин Муҳаммад Бобур шеъриятига бағишлаб тайёрланган видеороликлар намойиш этилди. Уларда хорижий тингловчилар томонидан Алишер Навоийнинг «Кўргали ҳуснингни», «Дейин», «Гули ва Навои» каби машҳур асарларини, шунингдек Заҳириддин Муҳаммад Бобурнинг эса кўплаб рубоийлари ижро этилди.

Мероприятия посвященные бесценному наследию Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бобура
В стране проводится широкомасштабная работа по популяризации научного и литературного наследия наших предков.
Академией Генеральной прокуратуры совместно с Ташкентской городской прокуратурой, Национальным центром Республики Узбекистан
по правам человека и Высшей школой судей проведены духовно-просветительские мероприятия, приуроченные 581-летию Мир Алишера Навои и 539-летию Захириддина Мухаммада Бабура.
На встречах приняли участие текстолог, доцент Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы,
к.ф.н. А.Дехканов, директор телеканала «История Узбекистана», д.ф.н. Ш.Хаитов, старший преподаватель Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Д.Мухаммадиева и рассказали о проводимой в нашей стране масштабной работе по сохранению и пропаганде научного и литературного наследия наших предков, а также бесценного творческого наследия Алишера Навои
и Захириддина Мухаммада Бабура.
Мероприятия, принявшие форму литературного праздника, подчеркнули неотъемлемость наследия Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бобура с юридической наукой, а также глобальное значение служению человечеству их произведений.
В завершении мероприятий также представлены видеоролики, посвященные поэзии Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура, инициированные сотрудником Академии С.Курбановой, проходящей стажировку во Флоридском международном университете США. Известные произведения Алишера Навои, такие как «Кўргали ҳуснингни», «Дейин», «Гули и Навои», а также многие рубаи Захириддина Мухаммада Бабура были исполнены зарубежными слушателями.