Ўзбекистон вакили Парламентлараро Иттифоқнинг Дубайдаги йиғилишида қатнашди
2022 йил 26-27 февраль кунлари Бирлашган Араб Амирликларининг Дубай шаҳрида бўлиб ўтган Парламентлараро Иттифоқ Ижроия қўмитасининг навбатдаги йиғилишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Парламентлараро Иттифоқ Вице-президенти Акмал Саидов иштирок этди ва сўзга чиқди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-сессиясида Барқарор тараққиёт мақсадларига эришиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламентлар ролини ошириш тўғрисидаги БМТ Бош Ассамблеясининг махсус резолюциясини қабул қилиш таклифини илгари сурганди. Парламентлараро Иттифоқ Ижроия қўмитаси йиғилишида давлатимиз раҳбарининг ушбу ташаббуси қўллаб-қувватланди.
Шунингдек, Жаҳон миллий парламентлари аёл спикерларининг 14-саммитини жорий йилда Ўзбекистонда Парламентлараро Иттифоқ билан ҳамкорликда ўтказиш масаласи йиғилиш иштирокчилари томонидан маъқулланди. Мазкур саммитнинг Ўзбекистон, умуман, Марказий Осиёда илк бор ўтказилиши жаҳон ҳамжамияти томонидан мамлакатимизнинг парламентаризмни ривожлантириш борасидаги натижалари, гендер сиёсатда эришган самаралари, жамиятни демократлаштириш йўлидаги шиддатли ислоҳотлар туфайли қўлга киритган ютуқларининг эътирофидир.
Миллий парламентлар аёл спикерларининг 14-саммити  фикр ва тажриба алмашиш, шунингдек, етакчи аёллар ўртасида алоқа ўрнатиш ва ҳамкорлик қилиш учун қулай мулоқот майдони ҳисобланади. Аввалги саммит 2021 йил сентябрь ойида Вена шаҳрида бўлиб ўтган ва коронавирус пандемиясининг оқибатларини бартараф этиш масалаларига бағишланган. Ҳозирги вақтда Ўзбекистон Марказий Осиё етакчи аёллари мулоқотига раислик қилаётгани ҳисобга олинса, навбатдаги аёл спикерлар саммитини ўтказиш учун Ўзбекистон танлангани ҳар томонлама мантиқий ва асослидир.
Парламентлараро Иттифоқ Ижроия қўмитаси йиғилишида жорий йилда Индонезиянинг Нуса-Дуа-Бали шаҳрида ўтказиладиган Парламентлараро Иттифоқнинг 144-Ассамблеясига тайёргарлик кўриш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди. Бўлажак анжуман бутун дунёда демократияни таъминлаш, парламентлараро мулоқотни илгари суриш нуқтаи назаридан улкан аҳамият касб этишига ишонч билдирилди.
Парламентлараро Иттифоқнинг 144-Ассамблеясида, жумладан, иқлим ўзгаришларига нисбатан халқаро даражадаги саъй-ҳаракатларни янада кучайтириш, бунда дунё мамлакатлари парламентларининг ролини ошириш истиқболлари муҳокама этилиши кутилмоқда. Йиғилиш иштирокчилари таъкидлаганидек, Парламентлараро Иттифоқ жаҳон жамоатчилигининг иқлим ўзгаришлари бўйича хабардорлигини янада ошириш ва турли сиёсий партиялар вакилларидан ташкил топган парламентлар аъзоларининг ушбу муаммога ечим топишга қаратилган саъй-ҳаракатларини рағбатлантиришда муҳим роль ўйнайди.
Экология муаммолари сарҳад билмайди ва шунинг учун иқлим ўзгаришлари билан боғлиқ масалаларни ҳар қайси давлат ўз ҳолича ҳал этишга интилиши кутилгандек самара бермаслиги табиий. Шу маънода, бутун дунё давлатлари ва барча халқаро ташкилотлар иштирокида иқлим ўзгаришларига қарши курашиш учун ягона халқаро коалиция тузиш зарурати долзарб бўлиб турибди.
Парламентлараро Иттифоқ Ижроия қўмитаси йиғилишида Парламентлараро Иттифоқнинг БМТдаги сиёсий лойиҳаси кўриб чиқилди. Парламентлараро Иттифоқ билан БМТ ўртасидаги тарихий ҳамкорлик алоқалари бундан 20 йил олдин йўлга қўйилган. Ўтган даврда ҳар икки нуфузли халқаро ташкилот ўз вазифаларини астойдил бажариш, бошқа халқаро ташкилотларни қўллаб-қувватлаш, умумий мақсадларга якдиллик билан интилиш борасида ҳамиша ҳамкор ва ҳамфикр бўлиб келмоқда.
Иккала халқаро ташкилотнинг ҳам мақсад-вазифалари кўп жиҳатдан уйғун ва ҳамоҳангдир. Уларда ўзаро технология ва тажриба алмашишнинг кўплаб имкониятлари мавжуд.  Шу нуқтаи назардан, Парламентлараро Иттифоқнинг БМТдаги сиёсий лойиҳаси иккала халқаро ташкилот ўзаро муносабтларининг истиқболдаги муҳим йўналишларини белгилаб олишда қўл келади.
Ижроия қўмита йиғилишида Парламентлараро Иттифоқнинг Шаффофлик, ҳисобдорлик ва очиқлик масалалари бўйича ишчи гуруҳи ҳисоботи ҳам тингланди. Мазкур Ишчи гуруҳ Парламентлараро Иттифоқнинг транспарентлик, ҳисобдорлик ва манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш масалалари юзасидан ўтказган мустақил тадқиқоти натижасида тузилган.
Шаффофлик, ҳисобдорлик ва очиқлик масалалари бўйича ишчи гуруҳ ҳисоботи қўллаб-қувватланди. Ушбу тузилма ва унинг ҳисоботи Парламентлараро Иттифоқнинг фаолияти учун манфаат келтириши ҳамда мазкур халқаро ташкилот ўз ишида шаффофлик, ҳисобдорлик ва очиқликни мустаҳкамлаши, бу тамойилларга янада қатъий амал қилишга кўмаклашиши қайд этилди.
Бундан ташқари, йиғилишда Парламентлараро Иттифоқнинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган Коммуникация стратегияси лойиҳаси кўриб чиқилди. Мазкур Стратегия Парламентлараро Иттифоққа жорий беш йил давомида коммуникация соҳасидаги фаолиятни тубдан кучайтириш орқали ўзининг стратегик мақсадларига эришиши учун ёрдам беради.
Ижроия қўмитанинг Дубайдаги йиғилишида, шунингдек,  Парламентлараро Иттифоқ томонидан яқин келажакда ўтказиладиган асосий тадбирлар атрофлича муҳокама қилинди. Кун тартибидаги бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Представитель Узбекистана принял участие в заседании Межпарламентского союза в Дубае
Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, вице-президент Межпарламентского союза, выступил на очередном заседании Исполкома Межпарламентского союза в Дубае, Объединенные Арабские Эмираты 26-27 февраля 2022 г.
Как известно, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН предложил принять специальную резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН о достижении Целей устойчивого развития и повышении роли парламентов в обеспечении прав человека. На заседании Исполкома Межпарламентского союза эта инициатива главы государства была поддержана.
На встрече также было одобрено проведение в текущем году в Узбекистане 14-го саммита женщин-спикеров национальных парламентов совместно с Межпарламентским союзом. Тот факт, что этот саммит является первым в своем роде в Узбекистане и Центральной Азии в целом, является признанием мировым парламентским сообществом достижений страны в развитии парламентаризма, ее достижений в гендерной политике, достижений в демократизации общества.
14-й Саммит женщин-спикеров национальных парламентов является площадкой для обмена идеями и опытом, а также общения и сотрудничества между ведущими женщинами. Предыдущий саммит прошел в Вене в сентябре 2021 года и был посвящен смягчению последствий пандемии коронавируса. Учитывая, что Узбекистан председательствовал в Диалоге женщин-лидеров Центральной Азии, логично и оправданно, что именно Узбекистан был выбран местом проведения следующего саммита женщин-спикеров.
На заседании Исполкома Межпарламентского союза были рассмотрены вопросы, связанные с подготовкой к 144-й Ассамблее Межпарламентского союза, которая пройдет в этом году в Нуса-Дуа-Бали, Индонезия. Выражена уверенность, что предстоящая конференция будет иметь большое значение с точки зрения обеспечения демократии и продвижения межпарламентского диалога во всем мире.
Ожидается, что на 144-й Ассамблее Межпарламентского союза будут обсуждаться, в том числе, перспективы дальнейшего развития усилий на международном уровне в повышении осведомленности мирового сообщества об изменении климата и поощрении усилий парламентариев от различных политических партий по поиску решения этой проблемы. В этих вопросах, как отметили участники,  Межпарламентский союз играет важную роль.
Экологические проблемы не знают границ, и вполне естественно, что усилия каждой страны по решению проблемы изменения климата в одиночку не окажутся столь эффективными, как ожидалось. В этом смысле актуальной остается необходимость создания единой международной коалиции по борьбе с изменением климата с участием стран мира и всех международных организаций.
На заседании Исполкома Межпарламентского союза был рассмотрен политический проект Межпарламентского союза в ООН. Историческое партнерство между Межпарламентским союзом и Организацией Объединенных Наций началось 20 лет назад. В прошлом обе влиятельные международные организации всегда были партнерами и единомышленниками в добросовестном выполнении своих обязанностей, поддержке других международных организаций, стремлении к общим целям.
Цели и задачи обеих международных организаций во многом последовательны и гармоничны. У них много возможностей для взаимного обмена технологиями и опытом. В этом контексте политический проект Межпарламентского союза при ООН поможет определить важные направления будущего сотрудничества между двумя международными организациями.
На заседании Исполкома также был заслушан отчет Рабочей группы Межпарламентского союза по транспарентности, подотчетности и транспарентности. Рабочая группа была создана в результате независимого исследования, проведенного Межпарламентским союзом по вопросам прозрачности, подотчетности и предотвращения конфликтов.
Был поддержан отчет рабочей группы по транспарентности, подотчетности и транспарентности. Отмечено, что данная структура и ее отчет будут полезны для деятельности Межпарламентского союза, а эта международная организация укрепит прозрачность, подотчетность и открытость в своей работе, поможет более строго придерживаться этих принципов.
Кроме того, на встрече обсуждался проект Коммуникационной стратегии Межпарламентского союза на 2022-2026 годы. Настоящая Стратегия поможет Межпарламентскому союзу в ближайшие пять лет достичь своих стратегических целей за счет радикального усиления своей деятельности в сфере коммуникаций.
На заседании Исполкома в Дубае также подробно обсуждались основные мероприятия, которые Межпарламентский союз проведет в ближайшее время. Были рассмотрены и другие вопросы повестки дня.