Қийноққа солишдан жабрланганларга етказилган зарар қопланади
Сенатнинг 24-ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодексига қийноққа солишдан жабрланганларга етказилган зарарни қоплаш тартибини такомиллаштиришга қаратилган қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни муҳокама қилинди.
Мажлисда сенаторлар сўнгги йилларда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатларини янада кучайтириш, жумладан қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш ҳолатларига мутлақо йўл қўймаслик мақсадида кенг кўламли ишлар амалга оширилаётганлигини қайд этди.
Ушбу қонун ҳам мазкур ижобий ишларнинг мантиқий давоми эканлиги таъкидланиб, ҳужжатни қабул қилиш заруратлари муҳокама қилинди.
Хусусан, қийноққа солишдан жабрланганларга ижтимоий, ҳуқуқий, психологик ва тиббий ёрдам кўрсатилиши ҳамда уларга етказилган зарарнинг компенсация қилинишини таъминлаш, бунда қийноқдан жабрланган шахсларга етказилган жисмоний ва руҳий зарар, моддий зарар ёки бой берилган фойда, маънавий зарар, юридик ёрдам, дори воситалари ва тиббий хизмат, психологик ва ижтимоий хизматлар учун қилинган харажатлар тўлаб берилиши таъкидланди.
Шунингдек, Ўзбекистон БМТнинг Қийноқларга қарши конвенциясини 1995 йилда ратификация қилгани, мазкур қонун билан инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасида, шу жумладан, қийноқларга йўл қўймаслик учун зарур ташкилий-ҳуқуқий шарт-шароитларни яратишга доир халқаро мажбуриятларини бажариш йўлида тизимли, изчил ва босқичма-босқич чора-тадбирларни давомий амалга ошириб келинаётганлиги маълум қилинди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президенти 2021 йил
22 февраль куни БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 46-сессиясида миллий превентив механизмни такомиллаштириш БМТнинг Қийноқларга қарши конвенцияси Факультатив протоколининг Ўзбекистон томонидан ратификация қилинишининг амалий натижаси эканини таъкидлади.

Потерпевшим от применения пыток ущерб возмещается
На 24-м пленарном заседании Сената обсужден Закон Республики Узбекистан «О внесении дополнений в Гражданский кодекс Республики Узбекистан, направленных на совершенствование порядка возмещения причиненного вреда потерпевшим от пыток».
В ходе заседания сенаторы отметили, что в последние годы проделана большая работа по дальнейшему укреплению гарантий прав и свобод граждан, в том числе по недопущению применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Отмечалось, что данный закон является логическим продолжением этой позитивной работы, а также обсуждена необходимость принятия документа.
В частности, подчеркивалось, что обеспечивается оказание потерпевшим от применения пыток социальной, правовой, психологической и медицинской помощи и возмещение причиненного им ущерба, в том числе причиненного физического и психического вреда, материального ущерба или упущенной выгоды, морального вреда, при этом  оплачиваются расходы по оказанию юридической помощи, лекарственных средств и медицинских услуг, психологических и социальных услуг.
Кроме того, говорилось о том, что Узбекистан ратифицировал в 1995 году Конвенцию ООН против пыток, на основе которой на постоянной основе осуществляются системные, последовательные и поэтапные меры по выполнению международных обязательств в области прав и свобод человека, в том числе по созданию необходимых организационно-правовых условий по недопущению пыток.
Кроме того, Президент Республики Узбекистан 22 февраля 2021 года на 46-й сессии Совета ООН по правам человека отметил, что совершенствование национального превентивного механизма является практическим результатом ратификации Узбекистаном Факультативного протокола к Конвенции ООН против пыток.