Миграция ҳуқуқи соҳасидаги янги нашрлар
Бош прокуратура Академияси томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази билан ҳамкорликда “Мамлакатимизда миграция соҳасидаги давлат бошқарувининг долзарб масалалари” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция материаллари тўплами, “Миграция ҳуқуқига кириш” номли ўқув қўлланма ва “Миграция ҳуқуқи” номли дарслик нашрдан чиқди.
Ю.ф.ф.д. (PhD), доцент Л.Х.Исоқов муаллифлигида тайёрланган мазкур ўқув қўлланма ва дарсликлар Ўзбекистонда янги шаклланаётган миграция ҳуқуқига бағишланган бўлиб, унда миграция ҳуқуқи тушунчаси ва унинг миллий ҳуқуқий тизимда тутган ўрни, предмети вазифаси ва манбалари, миграция таснифи ва мигрантлар тоифалари, миграция соҳасидаги давлат бошқаруви органларининг ҳуқуқ ва ваколатлари, субъектларнинг ҳуқуқий ҳолати каби масалалар ҳақида сўз боради.
Шунингдек, ушбу ўқув қўлланма ва дарсликқа Ўзбекистон Республикаси Миграция кодекси ва Миграция соҳасидаги давлат сиёсати концепциясининг лойиҳалари, миграция жараёнларини ҳуқуқий тартибга солишга қаратилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардан айрим намуналар, жумладан, БМТнинг “Барча меҳнаткаш-мигрантлар ва уларнинг оила аъзолари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича” конвенциясининг ўзбек тилидаги илк таржимаси ҳамда “Миграция ҳуқуқи” бўйича намунавий ўқув дастури илова қилинган.
“Аҳоли миграциясида рақамли визалар платформасини ишлаб чиқиш” мавзусидаги инновацион лойиҳа доирасида чоп этилган мазкур нашрлар юридик олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари профессор-ўқитувчилари ва тадқиқотчилари ҳамда юриспруденция соҳасига қизиқувчи кенг китобхонлар оммаси учун мўлжалланган.

Новые издания в области миграционного права
Академией Генеральной прокуратуры совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека изданы сборники материалов международной научно-практической конференции “Актуальные вопросы государственного управления миграцией в Республике Узбекистан”, учебное пособие “Введение в миграционное право” и учебник “Миграционное право”.
Данные учебники, подготовленные д.ф.ю.н. (PhD), доцентом Л.Х.Исаковым, посвящены формирующемуся в Узбекистане миграционному праву, в котором рассматриваются понятие миграционного права и его роль в национальной правовой системе, задачи предмета и источники миграционного права, классификация миграции и категории мигрантов, права и полномочия органов государственной власти, правовой статус субъектов в области миграции.
Учебное пособие и учебник включают проект Миграционного кодекса Республики Узбекистан, проект Концепции государственной политики в сфере миграции, некоторые примеры нормативно-правовых актов по регулированию миграционных процессов, включая первый перевод на узбекский язык Международной конвенции о защите прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей, а также типовую учебную программу «Миграционное право».
Подготовленные в рамках инновационного проекта «Разработка платформы цифровых виз по миграции населения» данные издания предназначены для профессоров, преподавателей и исследователей высших юридических образовательных и научно-исследовательских учреждений, а также для широкого круга читателей, интересующихся проблемами юриспруденции.