Ўзбекистон Президентининг ИҲТда 2022 йилни Ўзаро узвий боғлиқликни мустаҳкамлаш йили, деб эълон қилиш бўйича ташаббуси ташкилот Котибияти ва аъзо давлатларнинг доимий вакиллари диққат марказида
ТЕҲРОН, 14 апрель. /«Дунё» АА/. Ўзбекистоннинг Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига (ИҲТ) раислиги муносабати билан Президент Шавкат Мирзиёев 2022 йилни ИҲТда Ўзаро узвий боғлиқликни мустаҳкамлаш йили, деб эълон қилишни таклиф этган эди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистон Президентининг мазкур ташкилот доирасида муайян соҳани ривожлантириш бўйича ҳар йилга ном бериш анъанасини жорий этиш ташаббуси катта қизиқиш билан қабул қилинди ва ташкилотга аъзо барча мамлакатлар томонидан бир овоздан қўллаб-қувватланди.
Шу муносабат билан ташкилотга аъзо мамлакатларнинг расмий вакиллари ҳамда ИҲТ бош котиби ўз фикр ва мулоҳазаларини  билдиришда давом этмоқда.
Хусусан, яқинда Эроннинг Хормозган вилоятидаги Бандар Аббос шаҳрида бўлиб ўтган ИҲТга аъзо мамлакатлар Доимий вакиллари кенгашининг сайёр йиғилиши чоғида ИҲТ Бош котиби Хусрав Нозирий Ўзбекистон Президентининг 2022 йилни ташкилот маконида ИҲТда ўзаро узвий боғлиқликни мустаҳкамлаш йили, деб эълон қилиш бўйича ташаббуси ИҲТ минтақасидаги транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, товарларнинг тўсиқсиз транзитини таъминлаш, рақамли процедураларни жорий этиш, шунингдек, интерграциялашган автомобиль, темир ва денгиз йўллари, ҳаво тармоқларини яратишга кучли туртки беришини қайд этди.
Бош котиб ИҲТ Котибиятининг кун тартиби автомобиль, темир йўл, денгиз транспорти, шунингдек, фуқаро авиацияси соҳасида кенг кўламли тадбирлар, дастур ва лойиҳаларга эга эканини таъкидлади.
Эроннинг ИТҲдаги доимий вакили Саид Алави Эрон Ўзбекистон Президентининг 2021 йил 15-16 июль кунлари Тошкентда ўтказилган «Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий ўзаро боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар» халқаро конференцияси доирасида илгари сурган БМТнинг Марказий ва Жанубий Осиё мамлакатлари ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш бўйича махсус резолюцияси лойиҳасининг қабул қилинишини тўла қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
У, шунингдек, Ўзаро узвий боғлиқликни мустаҳкамлаш йилида транспорт ва коммуникацияларни ривожлантириш масалалари ИҲТ фаолияти доирасида тобора долзарб аҳамият касб этаётганини билдирди.
Озарбайжоннинг ИҲТдаги доимий вакили, элчи Али Ализода ҳам Ўзбекистон Президентининг Ўзаро узвий боғлиқликни мустаҳкамлаш йилини эълон қилиш бўйича ташаббусини қўллаб-қувватлар экан, ИҲТ минтақасида транспорт-коммуникация соҳасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш ва мустаҳкамлаш, амалга оширилаётган ва режалаштирилган барча лойиҳаларни изчиллик билан ҳаётга тадбиқ этишга чақирди.
ИҲТ Транспорт ва коммуникациялар департаменти директори Акбар Ходайи Ўзбекистон раҳбарининг таклифи ИҲТ транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, халқаро юклар транзити, темир йўл, денгиз ва ҳаво алоқаларини кенгайтириш, шунингдек, ИҲТга аъзо давлатлар ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш ва ички савдони ошириш учун янги туртки беришини ҳамда истиқболли имкониятлар яратишини таъкидлади.

Инициатива Президента Узбекистана о провозглашении «Года укрепления взаимосвязанности в ОЭС» в фокусе внимания Секретариата и постпредов государств-членов организации
ТЕГЕРАН, 13 апреля. /ИА «Дунё»/. В связи с председательством Узбекистана в Организации экономического сотрудничества (ОЭС) Президент Шавкат Мирзиёев предложил объявить 2022 год «Годом укрепления взаимосвязанности в ОЭС», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Выдвинутая Президентом Узбекистана инициатива об установлении традиции объявления каждого года годом развития какой-либо сферы в рамках организации была воспринята с большим энтузиазмом и единогласно поддержана всеми странами-членами организации.
По данному поводу официальные представители стран-членов организации, а также генеральный секретарь ОЭС продолжают делиться своими мнениями и впечатлениями.
В частности, в ходе недавнего 262-го выездного совещания Совета постоянных представителей (СПП) стран-членов ОЭС, состоявшегося в городе Бандар-Аббас иранской провинции Хормозган, генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири подчеркнул, что инициатива Президента Узбекистана по объявлению 2022 года в ОЭС «Годом укрепления взаимосвязанности» придаст мощный импульс развитию транспортной инфраструктуры на пространстве организации, беспрепятственному транзиту грузов, внедрению цифровых процедур, а также созданию интегрированных автомобильных, железнодорожных и морских, а также воздушных сетей в регионе ОЭС.
Генсек заметил, что Секретариат ОЭС в своей повестке дня имеет широкий спектр мероприятий, программ и проектов в области автомобильного, железнодорожного, морского транспорта, а также гражданской авиации.
Постоянный представитель Ирана в ОЭС Саид Алави отметил, что Иран полностью поддерживает принятие проекта специальной резолюции ООН об укреплении взаимосвязанности между странами Центральной и Южной Азией, которая была инициирована Президентом Узбекистана в ходе международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», состоявшейся 15-16 июля 2021 года в городе Ташкенте.
Он также заявил, что в «Год укрепления взаимосвязанности» в ОЭС, вопросы развития транспорта и коммуникации будут играть все более растущую и актуальную роль в рамках ОЭС.
Постоянный представитель Азербайджана в ОЭС, посол Али Ализаде также поддержал инициативу Президента Узбекистана провозгласить 2022 год «Годом укрепления взаимосвязанности» и призвал активизировать и укрепить сотрудничества в транспортно-коммуникационной отрасли в регионе ОЭС и сделать особый упор на практическую реализацию осуществляемых и всех намеченных проектов.
Директор Департамента по транспорту и коммуникациям ОЭС Акбар Ходайи сообщил, что предложение руководителя Узбекистана придаст новый импульс и откроет перспективные возможности для развития транспортной инфраструктуры ОЭС, транзиту международных грузов, расширения железнодорожных, морских и воздушных сообщений, а также укрепления взаимосвязанности между государствами-членами ОЭС и наращивания внутрирегиональной торговли.