Ўзбекистон — ЖССТ: самарали ҳамкорлик йўлида
2022 йил 14 апрель куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитаси билан ҳамкорликда “Ўзбекистон Республикаси ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ўртасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари ва истиқболлари” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Унда депутатлар, тегишли вазирлик ва идораларнинг масъул вакиллари, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари ва ходимлари ҳамда журналистлар қатнашди.
Тадбирни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А. Саидов ва ЖССТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Лиан Куппенс кириш сўзлари билан очиб беришди. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг БМТ ва бошқа ташкилотларнинг юқори минбарларидан туриб умумбашарий миқёсда рўй бераётган муаммолар, хусусан коронавирус пандемиясига барҳам бериш, унинг инсонлар ҳаётига бўлган салбий оқибатларини бартараф этиш, иқтисодиётни тиклашга қаратилган самарали ечимларни мужассам этган таклиф ва ташаббуслари жаҳон ҳамжамияти томонидан эътироф этилмоқда.
Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегисида кўзланган мақсадлардан келиб чиққан ҳолда барча соҳалар қаторида тиббиётни ҳам янада тараққий эттириш, уни халқаро талабларга мос, замонавий даражага кўтариш учун жаҳон миқёсидаги нуфузли ташкилотлар билан ҳамкорликка асосланган ишларни изчил ва самарали олиб бориш вазифалари белгиланган. Мамлакатимизда тиббиёт соҳасини изчил ривожлантиришга муҳим эътибор қаратилаётганлиги ҳамда соғлиқни сақлаш тизимини тубдан такомиллаштириш, тиббий хизмат кўрсатиш сифати ва самарадорлигини ошириш, малакали тиббий кадрларни тайёрлаш, соҳага янги бошқарув усулларини жорий этиш борасида кенг кўламли ислоҳотларнинг амалга оширилишида самарали халқаро ҳамкорлик йўлга қўйилганлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 18 март куни соғлиқни сақлаш соҳаси вакиллари билан “Тиббиётдаги ислоҳотлар – инсон қадри учун” мавзусида янги форматдаги очиқ мулоқоти том маънода мамлакатимизда тиббиёт тизимини янада юксалтириш йўлидаги муҳим қадам бўлди ва халқаро миқёсда ўзаро ҳамкорликда олиб бориладиган келгуси амалий ишларга кенг имкониятлар яратиб берди.
Ушбу жараёнда Ўзбекистон Республикаси БМТ таркибига кирувчи қатор ихтисослашган муассасалар билан самарали ҳамкорликни тобора чуқурлаштириб бормоқда. Чунончи, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) билан бир қатор йўналишларда яқиндан ҳамкорлик ўрнатилган. Айниқса, коронавирус пандемиясига қарши кураш ва аҳолини оммавий эмлаш масалаларида ЖССТ томонидан мамлакатимизга керакли асбоб-ускуна ва ҳимоя воситалари етказиб берилмоқда.
Бундан ташқари, ЖССТ шифокорлар, ҳамширалар, бошқа тиббий ходимлар малакасини оширишга, лаборатория ходимларини ўқитишга, халқаро тажрибадан фойдаланган ҳолда даволаш протоколларини тузишда мамлакатимиз тиббиёт муассасаларига яқиндан кўмаклашиб келмоқда ҳамда коронавирус инфекцияси тўғрисидаги доимий равишда янгиланиб бораётган халқаро ахборотни эркин олиш имкониятини таъминлаб бермоқда.
Ўзбекистонда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг ваколатхонаси самарали фаолият юритиб келмоқда. Соғлиқни сақлаш тизимига яхлит ёндашув асосида барқарор соғлиқни сақлаш сиёсатини ишлаб чиқишда ёрдам кўрсатиш мазкур ваколатхонанинг асосий вазифаси ҳисобланади. Шунингдек, умумий етакчиликни таъминлаш, маҳаллий даражада техник алоқаларни ўрнатиш, стандартларни белгилаш ва шартномалар тузиш, инқироз даврида соғлиқни сақлаш тадбирларини мувофиқлаштириш ва амалга ошириш каби вазифаларни ҳам қамраб олади.
Бундан ташқари, давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 7 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони билан тасдиқланган 2019-2025 йилларда Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепциясини яратишда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти экспертларининг улкан ёрдамини ҳам алоҳида таъкидлаш лозим.
Айнан халқаро экспертларнинг кўмаги туфайли соғлиқни сақлашни молиялаштиришни яхшилаш, давлат тиббий суғурта ва электрон соғлиқни сақлаш тизимини жорий этиш, соғлом турмуш тарзи ва соғлом овқатланишни тарғиб қилиш, юқумли ва юқумли бўлмаган касалликлар, саломатлик учун зарарли бўлган одатларга қарши кураш каби қатор вазифалар бўйича самарали чоралар кўрилмоқда.
Қизғин муҳокамаларга бой ўтган давра суҳбатида келгусида Ўзбекистон Республикаси ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ўртасидаги изчил ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди. Жумладан, соғлиқни сақлаш соҳасининг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш, истиқболда давлат тиббий суғуртани, соҳада инновацион технологияларни кенг жорий этиш, хусусий тиббиёт муассасалари билан давлат тиббиёт муассасалари узвий хамкорликни ташкил этиш, тиббиёт туризмини ривожлантириш борасида илғор хорижий мамлакатларнинг тажрибасини ўрганиш каби йўналишларда самарали ҳамкорлик ўрнатиш мумкин.
Тадбир сўнгида Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси ҳамда Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитасининг ЖССТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан тиббиётнинг ҳуқуқий асосларини замон талабидан келиб чиқиб такомиллаштириш борасида ўзаро амалий ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича тегишли таклифлариқабул қилинди ва келгуси режалар аниқлаб олинди.

Узбекистан-ВОЗ: на пути эффективного сотрудничества
14 апреля 2022 года Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям совместно с Комитетом по вопросам охраны здоровья граждан провел «круглый стол» на тему «Приоритеты и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Всемирной Организацией Здравоохранения».
В «круглом столе» приняли участие депутаты, должностные лица профильных министерств и ведомств, руководители и сотрудники Представительства ВОЗ в Узбекистане, средства массовой информации.
Мероприятие открыли первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидов и руководитель представительства ВОЗ в Узбекистане Лиан Куппенс. Как было отмечено, инициативы выдвигаемые из высоких трибун ООН и других организаций направленные на эффективное решение проблем глобального масштаба, включая предотвращение негативного влияния пандемии коронавирусной инфекции на жизнь и деятельность людей, восстановление экономики находят широкое признание со стороны мировой общественности.
Исходя из целей, поставленных Стратегией развития Нового Узбекистана по всем важным сферам для жизни страны, пристальное внимание уделяется расширению международного сотрудничества в целях обеспечения последовательного развития медицинской отрасли, последовательного продолжения реформ по коренному совершенствованию системы здравоохранения, повышения качества и эффективности медицинских услуг, организации обучения квалифицированного медицинского персонала.
Открытый диалог главы нашего государства с представителями
сферы здравоохранения 18 марта текущего года на тему «Реформы
в медицине – во имя человеческого достоинства» стал важным шагом
на пути дальнейшего совершенствования медицинской системы
в нашей стране.
В этой сфере Узбекистан углубляет взаимовыгодное сотрудничество с рядом специализированных учреждений Организации Объединенных Наций. В частности, по ряду направлений налажено тесное сотрудничество со Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).
В частности, ВОЗ обеспечивает нашу страну необходимым оборудованием и средствами защиты от пандемии коронавируса и массовой вакцинации. Кроме того, организация активно помогает отечественным медицинским учреждениям в обучении врачей, медсестер, лабораторного персонала и других медицинских работников, а также в разработке протоколов лечения с использованием международного опыта, обеспечивает свободный доступ к постоянно обновляемой международной информации о коронавирусной инфекции.
В Узбекистане открыто и эффективно работает представительство Всемирной организации здравоохранения. Функция миссии ВОЗ
заключается в оказании помощи в разработке устойчивой политики
в области здравоохранения, основанной на комплексном подходе
к системе здравоохранения. Данная организация также охватывает такие задачи, как обеспечение общего руководства, установление технических связей на местном уровне, установление стандартов и заключение контрактов, а также координация и осуществление медицинских вмешательств во время кризиса.
Кроме того, необходимо отметить огромную помощь экспертов Всемирной организации здравоохранения в разработке Концепции развития системы здравоохранения Республики Узбекистан в 2019-2025 годах, утвержденной Указом Президента «О комплексных мерах по коренному улучшению системы здравоохранения».
Благодаря поддержке международных экспертов принимаются эффективные меры по совершенствованию финансирования здравоохранения, внедрению государственного медицинского страхования
и электронного здравоохранения, пропаганде здорового образа жизни
и здорового питания, борьба со вредными привычками, вредящими здоровью человека, борьба с инфекционными и неинфекционными заболеваниями.
На «круглом столе», который был насыщен оживленными дискуссиями, выработаны предложения и рекомендации по дальнейшему развитию последовательного сотрудничества между Республикой Узбекистан
и Всемирной организацией здравоохранения. В частности, в перспективе возможно налаживание эффективного сотрудничества по таким направлениям, как развитие правовых основ сферы здравоохранения, налаживание государственного медицинского страхования,
тесного сотрудничества между частными и государственными медицинскими учреждениями, развитие медицинского туризма, изучение передового зарубежного опыта в совершенствовании законодательства.
В завершении мероприятия были приняты соответствующие предложения Комитетов нижней палаты по международным делам и межпарламентским связям и по вопросам охраны здоровья граждан, в целях совершенствования правовых основ здравоохранения, исходя из современных требований определены планы на перспективу по развитию практического сотрудничества Законодательной палаты Олий Мажлиса со Всемирной организацией здравоохранения.