А. Саидов Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси делегацияни қабул қилди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) делегацияни қабул қилди.
Суҳбат бошида томонлар сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг ЕХҲТнинг барча институтлари, шу жумладан, ДИИҲБ билан конструктив ўзаро алоқалари сезиларли даражада фаоллашганини қайд этдилар. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳамда ДИИҲБ ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Учрашувда делегация раҳбари Оуэн Мерфи Олий Мажлис Қонунчилик палатаси билан ДИИҲБ ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолатини, хусусан, қабул қилинаётган қонун лойиҳаларини экспертизадан ўтказиш, қонунчиликни халқаро стандартларга мувофиқ янада такомиллаштириш каби йўналишларда ҳамкорликдаги алоқаларни юқори баҳолади.
Тадбир чоғида 2021 йил 24 октябрь куни бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини кузатиш бўйича ДИИҲБ миссиясининг Якуний ҳисоботида берилган тавсияларнинг ижроси юзасидан фикр алмашилди.
Ўз навбатида О. Мерфи ўзбек томонининг мазкур йўналишда очиқ мулоқотга ва ўзаро ҳамкорликка тайёрлигини ҳамда муҳокамалар учун платформа яратиб берганини алоҳида эътироф этди. Шу билан бирга, мамлакатимизда Президент сайловлари ҳуқуқий, ташкилий жиҳатдан ҳамда пандемия қоидаларига риоя этган ҳолда юқори даражада ўтказилганини қайд этди.
Мулоқот чоғида сайловларни ўтказиш учун партияларни молиялаштириш борасида маҳаллий сайлов участкаларида аёлларнинг ролини ҳамда уларнинг малакасини ошириш мақсадида тренинглар ўтказиш бўйича фикр алмашилди.

А.Саидов принял делегацию Бюро по демократическим институтам и правам человека
Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидов принял делегацию Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе.
В начале беседы стороны отметили, что в последние годы Узбекистан значительно активизировал конструктивное взаимодействие со всеми институтами ОБСЕ, в том числе с БДИПЧ. Стороны также обсудили состояние и перспективы сотрудничества между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Бюро по демократическим институтам и правам человека.
В ходе встречи глава делегации Оуэн Мерфи высоко оценил нынешние двусторонние отношения между Законодательной палатой Олий Мажлиса и БДИПЧ, в частности, в области проведения экспертизы законопроектов, дальнейшего совершенствования законодательства в соответствии с международными стандартами.
В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями о выполнении рекомендаций, определенных в Итоговом отчете миссии БДИПЧ по наблюдению за выборами Президента Республики Узбекистан, которые состоялись 24 октября 2021 года.
В свою очередь О. Мерфи особо подчеркнул значимость готовности узбекской стороны к открытому диалогу и сотрудничеству в этой сфере, а также к созданию площадки для дискуссий. При этом он отметил, что в условиях пандемии Президентские выборы прошли на высоком правовом и организационном уровне.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями по финансированию партий на выборах, о роли в данном процессе женщин на избирательных участках на местах, проведении тренингов для повышения их квалификации.