Польшада Ўзбекистондаги конституциявий ислоҳотларнинг асосий йўналишлари муҳокама қилинди
ВАРШАВА, 6 июль. /«Дунё» АА/. Мамлакатимизнинг Варшавадаги элчихонасида Ўзбекистон Президентининг ташқи сиёсат бўйича махсус вакили Абдулазиз Комилов бошчилигидаги делегация иштирокида брифинг бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистонда ўтказилаётган конституциявий ислоҳотлар мавзусига бағишланган тадбирда эксперт-таҳлил, академик, ишбилармон доиралар, кенг жамоатчилик вакиллари, етакчи оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Брифингдан кўзланган мақсад Польша жамоатчилигини Ўзбекистондаги конституциявий ислоҳотларнинг мазмун–моҳияти ва аҳамияти, уларнинг Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида мамлакатла амалга оширилаётган кенг кўламли демократик ўзгаришларни янада чуқурлаштиришдаги ўрни ҳақида хабардор қилишдан иборат бўлди.
Анжуманда Ўзбекистон делегацияси раҳбари бугунги кунда мамлакатимиз «Инсон шаъни ва қадр-қиммати йўлида» устувор тамойилини амалга оширишга қаратилган энг муҳим сиёсий тадбир арафасида эканини таъкидлади. Бу муҳим жараёнда жамиятнинг барча аъзоларини фаол жалб этиш мақсадида умуммиллий референдум ўтказиш режалаштирилган. Бу Ўзбекистоннинг асосий демократик тамойилларга содиқлигини кўрсатади. Бўлажак референдумнинг ташкил этилиши ҳам конституциявий ислоҳотларнинг асосий мақсади ҳар бир шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини мустаҳкамлаш, унинг манфаатларини энг олий қадрият сифатида эътироф этишдан иборат эканидан далолат беради.
Иштирокчилар конституциявий ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти, устувор йўналишлари, ислоҳотлар муҳокамаси ва бу жараёнда фуқаролик жамияти институтлари вакилларининг иштироки, шунингдек, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Конституциявий комиссияси аъзолари билан учрашувдаги нутқи билан таништирилди.
Польша Табиий ва гуманитар фанлар университети профессори Ежи Шукальски ўз фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашар экан, конституциявий ислоҳотлар демократик, очиқ ва ошкора жараёнда кечмоқда, деган фикрни билдирди.
-Жорий йил июнь ойида Урганчда бўлиб ўтган конституциявий ислоҳотлар бўйича халқаро конференциядаги иштироким давомида демократик ислоҳотлар «Инсон - жамият – давлат» тамойилини амалга ошириш учун мустаҳкам пойдевор ва янги платформа яратганини шахсан кўриш имкониятига эга бўлдим, - деди у.
Польшалик экспертнинг фикрича, Конституция матнига АКТ, экология соҳасидаги янги ҳуқуқларнинг киритилиши, шунингдек, аёллар, болалар, ногиронлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатларининг мустаҳкамланиши Ўзбекистон жаҳон ҳамжамиятининг устувор йўналишларига мос эканини яна бир бор намоён этмоқда.
Гожув-Велькопольски шаҳридаги Якуб Парадиз номидаги академия профессори Яануш Собон конституциявий ислоҳотларнинг муҳим йўналишларидан бири - фаровон давлат тамойилини амалга ошириш эканини эътироф этди.
-Давлатларнинг ўз фуқароларига ижтимоий ёрдам кўрсатиши бугунги шароитда жуда муҳим, - деди у. - Малакали тиббий ёрдам кўрсатиш борасида таклиф этилаётган ўзгаришлардан ҳам мамнунмиз. Коронавирус пандемияси барчамизга соғлиқни сақлаш тизимининг қанчалик муҳимлигини намойиш этди.
«Польша-Шарқ» ҳамкорлик уюшмаси президенти Йосиф Брилл Иккинчи жаҳон уруши йилларида Ўзбекистонда дафн этилган польшалик аскарлар хотирасига доимий эътибор қаратилаётгани учун ўзбекистонликларга миннатдорлик билдирди.
Конституцияда акс этган фуқаролик жамиятининг роли давлатнинг тараққиётга қандай интилишини кўрсатиб беришини таъкидлади. Унинг фикрича, фуқаролик жамиятининг фаол иштирокисиз мамлакатни барқарор ривожлантириш ва дунё билан алоқаларини мустаҳкамлаш мумкин эмас. Ўзбекистон фуқаролик жамияти институтларини мустаҳкамлаш, хусусан, ижро ҳокимияти фаолияти, бюджет жараёни устидан жамоатчилик назоратини кучайтиришда тўғри йўл танламоқда. Нодавлат секторнинг овози, албатта, мамлакат ривожига ҳисса қўшади, деб урғулади эксперт.
«Polonia Union» жамғармаси президенти Шчеслав Скарзинский  ёшларнинг конституциявий ислоҳотларда фаол иштирок этишига алоҳида эътибор қаратди. Унинг сўзларига кўра, Конституцияда ёшларнинг ривожланиши учун шароит яратиш соҳасидаги давлат мажбуриятларининг мустаҳкамланиши келажак авлод учун юксак масъулиятни намойиш этади.
Конституцияга киритиш таклиф этилаётган ўзгартишларнинг аксарияти фуқароларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш, аҳолининг ижтимоий кўмакка муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш кафолатларини мустаҳкамлашга қаратилгани мамнуният билан қайд этилди.
Польша оммавий ахборот воситалари вакиллари Ўзбекистонда конституциявий ислоҳотларнинг боришини ёритиш ва мамлакат суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш бўйича  кўрилаётган чора-тадбирлар натижаларини кенг ёритишга тайёрлик билдирди.

В Польше обсуждены основные направления конституционной реформы Узбекистана
ВАРШАВА, 6 июля. /ИА «Дунё»/. В Посольстве нашей страны в Варшаве состоялся брифинг по конституционной реформе с участием делегации во главе со специальным представителем Президента Узбекистана по вопросам внешней политики Абдулазизом Камиловым, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие представители экспертно-аналитических и деловых кругов, академического сообщества, ряда ведущих СМИ Польши.
Цель – доведение до польской общественности информации о сути и содержании конституционной реформы, ее роли в дальнейшем углублении широкомасштабных демократических преобразований, инициированных Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
В ходе брифинга главой узбекской делегации подчеркнуто, что сегодня наша страна находится в преддверии важнейшего политического мероприятия в современной истории, направленного на реализацию главного принципа «Во имя чести и достоинства человека». В целях привлечения всех членов общества, обеспечения участия народа в этом важном процессе планируется проведение всенародного референдума. Это демонстрирует приверженность Узбекистана основополагающим демократическим принципам. Организация референдума также является свидетельством того, что ключевая цель конституционной реформы – закрепление основных прав и свобод каждого отдельного человека, признание его интересов высшей ценностью.
Участники были ознакомлены с сутью и содержанием, приоритетными направлениями конституционных преобразований, ходом обсуждения реформы и участием в этом процессе представителей институтов гражданского общества, а также выступлением Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на встрече с членами Конституционной комиссии Олий Мажлиса.
Делясь своими комментариями, профессор Польского университета естественных и гуманитарных наук Ежи Шукальски выразил мнение, что конституционная реформа проходит в условиях демократического, открытого и прозрачного процесса.
- В ходе участия в международной конференции по конституционной реформе, состоявшейся в Ургенче в июне этого года, я смог лично убедиться в том, что демократические реформы сформировали прочную основу и новую платформу для реализации ключевого принципа «человек – общество – государство», - заявил эксперт.
По его мнению, включение в текст Конституции новых прав в сфере ИКТ, экологии, а также усиление гарантий защиты прав женщин, детей, инвалидов еще раз демонстрирует, что Узбекистан находится в русле приоритетов мирового сообщества.
Профессор Академии имени Якуба Парадиза в городе Гожув-Велькопольски Януш Собон, в свою очередь, считает тот факт, что одним из важных направлений конституционной реформы является реализация принципа социального государства, заслуживает высокой оценки.
- Это очень похвально в сегодняшних условиях, когда не все государства оказывают социальную помощь гражданам, - сказал он. - Меня также радуют предлагаемые изменения в сфере оказания квалифицированной медицинской помощи. Пандемия коронавируса продемонстрировала всем нам, насколько важна система общественного здравоохранения.
Президент Ассоциации сотрудничества «Польша-Восток» Йозеф Брилл выразил благодарность узбекской стороне за постоянное внимание памяти польских солдат, захороненных в Узбекистане в период Второй мировой войны.
Он подчеркнул, что отражение в Конституции роли гражданского общества показывает, как государство стремится к развитию. По его мнению, без активного участия гражданского общества невозможно устойчивое развитие страны, налаживание контактов с миром. Узбекистан выбирает правильный путь в укреплении институтов гражданского общества, в частности, усилении общественного контроля за деятельностью исполнительной власти, бюджетным процессом. Голос неправительственного сектора однозначно способствует развитию страны.
Президент Фонда «Polonia Union» Шчеслав Скарзински обратил особое внимание на тот факт, что в конституционной реформе активно участвуют молодые люди, которые хотят внести свой вклад в развитие общественной жизни, способствуя процессу быстрых изменений и модернизации. По его словам, закрепление в Конституции обязательств государства в сфере создания условий для развития молодежи демонстрирует высокую ответственность за будущее поколение.
С удовлетворением отмечено, что подавляющее большинство поправок в Конституцию нацелено на укрепление социальной защиты граждан, поддержку уязвимых слоев населения, усиление гарантий защиты прав и свобод человека.
Выражена готовность представителей польских СМИ освещать продолжить ход конституционной реформы, дальнейшее реформирование судебно-правовой системы Узбекистана на своих ресурсах.