Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенати Кенгашларининг қўшма мажлиси тўғрисида
2022 йил 15 июль куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенати Кенгашларининг қўшма мажлиси бўлиб ўтди.
Қўшма мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Қорақалпоғистон Республикасида инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш масаласига доир мурожаати кўриб чиқилди.
Мажлисда Олий Мажлис палаталари Кенгашларининг 2022 йил июль ойида Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш ҳамда улар юзасидан мустақил текширув ўтказиш бўйича комиссия тузиш тўғрисидаги қўшма қарори қабул қилинди.
Мазкур қарор билан Комиссия таркиби ва Комиссия тўғрисидаги низом ҳам тасдиқланди.
Комиссия таркибига Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси вакиллари ва халқ депутатлари, нодавлат нотижорат ва жамоат ташкилотлари раҳбарлари ҳамда ходимлари киритилди.
Комиссияга раҳбарлик қилиш Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Ф.Эшматова зиммасига юклатилди.
Ўтказилган текширув натижалари эълон қилинади ва Ўзбекистон жамоатчилиги ва жаҳон ҳамжамиятига етказилади.
Шунинг билан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенати Кенгашларининг қўшма мажлиси ўз ишини якунлади.

О совместном заседании Кенгашей Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
15 июля 2022 года в городе Ташкенте состоялось совместное заседание Кенгашей Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На совместном заседании рассмотрено обращение Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) по вопросу обеспечения прав и свобод человека в Республике Каракалпакстан.
На заседании принято совместное постановление Кенгашей палат Олий Мажлиса об образовании Комиссии по изучению фактов и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан в июле 2022 года, и проведении по ним независимого расследования.
Данным постановлением также утверждены ее состав и положение о Комиссии.
В состав Комиссии включены представители Олий Мажлиса Республики Узбекистан и народные депутаты, руководители и сотрудники неправительственных и общественных организаций.
Руководство Комиссией возложено на Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека Ф.Эшматову.
Результаты проведенного расследования будут обнародованы и доведены до сведения общественности Узбекистана и мирового сообщества.
На этом совместное заседание Кенгашей Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.