Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси конституциявий ислоҳотлар билан танишди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Конституциявий комиссия раиси Акмал Саидовнинг Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Цзян Янь билан учрашуви бўлиб ўтди.
Мулоқот аввалида А.Саидов меҳмонларга Конституциявий ислоҳотлар юзасидан атрофлича маълумот берди.
Жумладан, Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегиясида белгиланган кенг кўламли вазифалар, халқпарвар давлатни барпо этиш, инсон қадр-қиммати, ҳуқуқлари ва манфаатларини янада самарали таъминлаш каби мақсадлар мамлакатимиздаги туб ислоҳотларга мос янги конституциявий-ҳуқуқий маконни яратиш зарурати ҳақида тўхталиб ўтилди.
Ушбу мақсадларни ҳаётга татбиқ этиш, хусусан, “Инсон қадри учун” тамойили асосида халқимизнинг фаровонлигини янада ошириш, иқтисодиёт тармоқларини трансформация қилиш ва тадбиркорликни жадал ривожлантириш, инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини сўзсиз таъминлаш каби устувор йўналишларни мамлакатимизнинг Бош қомусида акс эттириш бўйича Ўзбекистон Республикаси конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш юзасидан таклифларни шакллантириш ва ташкилий чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича 47 нафардан иборат таркибдаги Конституциявий комиссия фаолияти ҳақида батафсиз маълумот тақдим этилди.
Ўтган давр мобайнида жамиятимизнинг сиёсий, иқтисодий-ижтимоий ва маданий ҳаётида туб ўзгаришлар содир бўлди. Бунда Бош қомусимизда “Янги Ўзбекистон — ижтимоий давлат” тамойилларини мустаҳкамлаш, турли ислоҳотлар жараёнида инсон манфаатлари бош мезон бўлишини таъминлаш, хусусий мулк дахлсизлиги, ерга эгалик қилиш ҳуқуқи, фуқаролик жамияти институтларининг ўрнини конституциявий даражага кўтариш, давлат ҳокимияти асосларини янада такомиллаштириш долзарблиги ҳақида фикр юритилди.
Таъкидланганидек, аҳолининг Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича ўз таклифларини монеликсиз юбориши учун барча қулайликлар яратилди.
Аҳолининг конституциявий ислоҳотлар жараёнидаги фаоллигини янада ошириш мақсадида мобиль алоқа компаниялари орқали мамлакатимиз фуқароларига Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш юзасидан ўз таклифларини Конституциявий комиссиянинг барча платформаларига юбориш мумкинлиги тўғрисида 30 миллиондан ортиқ абонентга 3 марта эслатма тариқасидаги СМС-хабарномалар юборилди. Натижада Конституциявий қонун лойиҳасининг умумхалқ муҳокамаси қизғин ўтмоқда. Бугунги кунга қадар 90 мингдан зиёд таклифлар келиб тушди.
Учрашувда қайд этилганидек, жамоатчилигимиз конституциявий ислоҳотларни объектив зарурат сифатида қараб, Конституцияни янгилашдек ғоят муҳим, стратегик вазифани ҳал этишда фаол қатнашиб, ўзининг аниқ фуқаролик позицияларини билдиришмоқда. Мазкур жараёнда мамлакат тақдирига бефарқ бўлмаган турли аҳоли қатламлари иштирок этиб, уларнинг барчасига миннатдорлик билдирилмоқда. Бунда айниқса, ёшлар фаол иштирок этиб, таклифларнинг 70 фоизга яқини айнан улардан келиб тушаётгани диққатга сазовордир.
Шу ўринда, Ўзбекистон Республикаси конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш юзасидан таклифларни шакллантириш ва ташкилий чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича Конституциявий комиссия ўз фаолияти давомида қарийб 190 дан ортиқ мамлакатларнинг Конституцияси ҳамда 40 дан ортиқ Халқаро пакт ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги бошқа келишувларни таҳлил қилганлиги таъкидланди. Бунда, албатта, Шарқий Осиё минтақасининг энг йирик мамлакати бўлган Хитой Халқ Республикасининг Конституцияси ҳамда ушбу йўналишдаги илғор тажрибаси ҳам таҳлил қилингани маълум қилинди.
Ўз навбатида, элчи берилган батафсил ва таҳлилий ахборот учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар Хитой Халқ Республикаси томонидан юқори баҳоланиши ва келгусида ўзаро дўстона руҳдаги муносабатлар бардавом бўлишига ўз ҳиссасини қўшишга тайёрлигини маълум қилди.

Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Узбекистане ознакомилась с Конституционными реформами
Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Конституционной комиссии Акмал Саидов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Цзян Янь.
В частности, отмечена необходимость создания нового конституционно-правового пространства соответствующих кардинальным реформам в нашей стране, широкомасштабным задачам, определенным в Стратегии развития Нового Узбекистана по созданию народного государства, эффективному обеспечению прав и интересов, чести и достоинства человека.
Также дана информация о Конституционной комиссии по формированию предложений о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республику Узбекистан и реализации организационных мер в составе 47 человек, которая ведет деятельность по реализации вышеотмеченных целей, в частности, на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека» для дальнейшего повышения благосостояния нашего народа, трансформации отраслей экономики и стремительного развития предпринимательства, безусловного обеспечения прав и интересов человека.
Отмечено, за истекший период в политической, экономической, социальной и культурной жизни нашего общества произошли коренные изменения. В связи с этим говорилось о важности закрепления в Основном законе принципов «Новый Узбекистан – социальное государство», «интересы человека превыше всего» в процессе различных реформ, определения неприкосновенности частной собственности, повышения статуса институтов гражданского общества до конституционного уровня, дальнейшего совершенствования основ государственной власти.
На мероприятии подчеркнуто о создании всех условий для беспрепятственного отправления гражданами своих предложений по внесению изменений и дополнений в Конституцию.
Так, в целях дальнейшего повышения активности населения в процессе Конституционных реформ более 30 млн абонентам через операторов мобильной связи 3 раза были отправлены смс-оповещения о возможности направить свои предложения по внесению изменений и дополнений в Конституцию по всем платформам Конституционной комиссии. В результате всенародное обсуждение проекта Конституционного закона проводится с большой активностью граждан нашей страны. На сегодняшний день поступило более 90 000 предложений.
Как отмечалось на встрече, общественность рассматривает Конституционные реформы как объективную необходимость, принимает активное участие в решении чрезвычайно важной, стратегической задачи как обновление Конституции, выражает свою четкую гражданскую позицию. В этом процессе участвуют разные слои населения, которым небезразлична судьба страны, всем им выражается отдельная благодарность. Примечательно, что в процессе активно участвует молодежь, около 70% предложений поступило от юношей и девушек.
В свою очередь отмечено, что Конституционная комиссия в ходе своей деятельности изучила Конституции более 190 стран и свыше 40 международных пактов и других договоров в области прав человека. В том числе проанализирована Конституция Китайской Народной Республики, как крупнейшей страны восточноазиатского региона, и его передовой опыт в этом направлении.
На встрече посол выразив признательность за предоставленную подробную и аналитическую информацию, отметила, что Китайской Народной Республикой высоко оцениваются комплексные реформы, осуществляемые в стране под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, выразила готовность способствовать продолжению дружественных отношений между странами.