БМТ Бош котиби биринчи ўринбосари Ўзбекистондаги конституциявий ислоҳотнинг бориши ва миллий тараққиётнинг устувор йўналишлари билан танишди
2022 йил 2 август куни АҚШнинг Нью-Йорк шаҳрида Конституциявий комиссия раиси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Aкмал Саидов Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг биринчи ўринбосари Aмина Муҳаммад билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистонда конституциявий ислоҳотнинг бориши ҳақида маълумот берилди. Конституциявий қонун лойиҳасининг умумхалқ муҳокамаси муваффақиятли якунлангани қайд этилди. Бош қомусни янгилашдан асосий мақсад инсоннинг асосий ҳуқуқ ва эркинликларини мустаҳкамлаш, унинг қонуний манфаатларини олий қадрият сифатида эътироф этиш, мамлакатимизда амалга оширилаётган демократик ислоҳотларнинг изчиллиги, барқарорлиги ва қайтариб бўлмаслигини таъминлашдан иборат экани алоҳида таъкидланди.
БМТ Бош котибининг биринчи ўринбосари Ўзбекистонда халқнинг фаол иштирокида амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотни олқишлади. Конституциявий жараённинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини аҳолига кенг тушунтириш, жумладан, халқнинг ўзгаришлар асосий манбаи ва ягона муаллифи сифатидаги ролини қатъий мустаҳкамлаш борасида кўрилаётган чора-тадбирларни юксак баҳолади.
Aмина Муҳаммад конституциявий ислоҳотнинг умумхалқ муҳокамаси жамиятнинг ҳамжиҳатлигига, давлат ва жамият ўртасидаги ишончнинг мустаҳкамланишига, кўп миллатли Ўзбекистон халқининг янада тинч-тотув яшашига хизмат қилишига умид билдирди.
БМТнинг олий вакили мамлакатимизни жорий йилнинг 25-26 июль кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Aфғонистон бўйича халқаро конференция муваффақиятли ўтгани билан табриклади. У Ўзбекистон томонининг Aфғонистонда тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш, ижтимоий-иқтисодий ҳаётни тиклаш, шунингдек, ушбу мамлакатни минтақавий жараёнларга интеграция қилиш борасидаги фаол саъй-ҳаракатларини ижобий баҳолади.
Aмина Муҳаммад Ўзбекистоннинг БМТ Барқарор ривожланиш мақсадларига (БРМ) эришиш, жумладан, қонунчилик базасини такомиллаштириш ва самарали парламент назоратини ўрнатиш йўли билан амалга ошираётган изчил ишини қўллаб-қувватлади.
Бош котиб биринчи ўринбосари Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ташаббуси, жорий йил сентябрь ойида парламент спикер аёлларининг XIV саммитини ва октябрь ойида “Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” глобал форумини юқори ташкилий ва мазмунли даражада ўтказиш бўйича олиб борилаётган тайёргарлик ишлари билан танишди.
Томонлар Aмина Муҳаммаднинг жорий йил июнь ойида Ўзбекистонга қилган ташрифи якунлари юзасидан ҳам фикр алмашдилар.

Первый заместитель Генерального секретаря ООН ознакомлена с ходом конституционной реформы в Узбекистане и национальными приоритетами развития
2 августа 2022 года в Нью-Йорке председатель Конституционной комиссии, первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмал Саидов встретился с первым заместителем Генерального секретаря ООН Аминой Мохаммед.
Во время встречи представлена информация о ходе конституционной реформы в Узбекистане. Отмечено успешное завершение всенародного обсуждения проекта Конституционного закона. Подчеркнута ключевая цель обновления Основного закона, которая заключается в закреплении основных прав и свобод человека, признание его законных интересов высшей ценностью, обеспечение последовательности, устойчивости и необратимости реализуемых в стране демократических реформ.
Первый заместитель генсека ООН приветствовала проводимую в Узбекистане конституционную реформу с активным участием народа. Высоко оценила предпринимаемые меры по широкому разъяснению сути и значения конституционного процесса населению, в том числе прочному закреплению его роли в качестве главного источника вносимых изменений и единственного автора Основного закона.
Амина Мохаммед выразила надежду, что всенародное обсуждение конституционной реформы будет способствовать социальной сплоченности, укреплению доверия между государством и обществом, дальнейшему мирному сосуществованию многонационального народа Узбекистана.
Высокий представитель ООН поздравила нашу страну с успешным проведением Международной конференции по Афганистану, которая состоялась 25-26 июля сего года в Ташкенте. Положительно отозвалась об активных усилиях узбекской стороны по установлению мира и стабильности, восстановлению социально-экономической жизни в Афганистане, а также интеграции его в региональные процессы.
Амина Мохаммед поддержала целенаправленную работу Узбекистана по реализации Целей устойчивого развития (ЦУР), в том числе путем совершенствования нормативно-правовой базы и установления эффективного парламентского контроля.
Первый заместитель генсека ООН ознакомлена с информацией об инициативе Узбекистана в области прав человека, осуществляемой подготовительной работе по проведению на высоком организационном и содержательном уровне 14-го Саммита женщин-спикеров парламентов в сентябре текущего года и Глобального форума «Образование в области прав человека» в октябре.