Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ижтимоий ҳимояси янада кучайтирилади
2022 йил 24 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида депутатлар “Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунига пенсия тайинлаш тартибини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда кўриб чиқишди.
Таъкидланганидек, кейинги йилларда мамлакатимизда давлатимиз раҳбари томонидан аҳолини, айниқса ногиронлиги бўлган шахсларнинг ижтимоий ҳимоясини янада кучайтириш, уларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, ижтимоий адолат принципларидан келиб чиқиб моддий қўллаб-қувватлаш, турмуш ҳамда ҳаёт даражасини оширишга қаратилган изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Мазкур қонун лойиҳаси ногиронлиги бўлган шахсларнинг ижтимоий ҳимоясини янада кучайтириш максадида ишлаб чиқилган. Амалдаги қонунчиликка мувофиқ, I ва II гуруҳ ногиронлик пенсияси тайинлангандан кейинги иш вақти ёшга доир ёки боқувчисини йўқотганлик пенсияси тайинланаётганида стажга қўшиб ҳисобланади. Бунда, ногиронлик пенсияси олаётган фуқаро пенсия ёшига етганда ёки боқувчисини йўқотганда ногиронлик пенсиясини олишни давом эттирса (бошқа пенсия турига ўтмаса), I ва II гуруҳ ногиронлик пенсияси тайинлангандан кейинги иш вақтини қўшиб ногиронлик пенсияси қайта ҳисобланмайди.
Қонун лойиҳаси билан 2023 йил 1 январдан бошлаб I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга пенсия тайинлангандан кейин камида 1 йил иш стажига эга бўлса, иш стажи ва иш ҳақини ҳисобга олган ҳолда ҳамда келгусида ҳар 2 йилда ногиронлик пенсия миқдорларини қайта ҳисоблаш амалиёти жорий этилади.
Депутатларнинг таъкидлашича, ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши амалиётда қўллашда юзага келаётган турли хил ёндашувларнинг олдини олиш, коррупциоген факторларни келтириб чиқарувчи ҳолатларга барҳам бериш, ижтимоий адолат тамойилидан келиб чиқиб, ногиронлиги бўлган шахсларнинг даромадини оширишга хизмат қилади.
Савол-жавобларга бой бўлган мажлисда қонун лойиҳаси депутатлар томонидан қабул қилинди.
Мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ваколатига кирадиган бошқа масалалар ҳам муҳокама қилиниб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Акцент на усиление социальной защиты лиц с инвалидностью
На очередном пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса в первом чтении рассмотрен проект закона «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственном пенсионном обеспечении граждан» направленных на совершенствование порядка назначения пенсии».
Отмечено, что в последние годы главой государства проводятся последовательные реформы по дальнейшему усилению социальной защиты населения, особенно лиц с инвалидностью, обеспечению их прав и свобод, оказанию материальной поддержки на основе принципов социальной справедливости, повышению уровня их жизни.
Данный законопроект разработан с целью дальнейшего усиления социальной защиты лиц с инвалидностью. В соответствии с действующим законодательством, время работы после назначения пенсии по инвалидности I и II группы засчитывается в стаж при назначении пенсии по возрасту или по случаю потери кормильца. При этом, если гражданин, получающий пенсию по инвалидности, продолжает получать ее при достижении им пенсионного возраста или по случаю потери кормильца (не переходит на другой вид пенсии), перерасчет пенсии по инвалидности путем прибавления времени работы после назначения пенсии по инвалидности I и II группы не производится.
Проектом закона с 1 января 2023 года гражданам получающим пенсию по инвалидности I и II групп, перерасчет размера пенсии будет производиться с учетом стажа работы и заработной платы после назначения пенсии по инвалидности один раз в два года, при наличии у них одного года трудового стажа,
По мнению депутатов, принятие данного документа будет способствовать предотвращению встречающихся на практике различных подходов, устранению ситуаций, порождающих коррупционные факторы, увеличению доходов лиц с инвалидностью на основе принципа социальной справедливости.