Ўзбекистон Президенти Парламентлараро иттифоқ билан самарали ҳамкорликнинг муҳим натижаларини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 сентябрь куни Парламентлараро иттифоқ делегацияси - ушбу нуфузли тузилма раиси Дуарте Пачеко ва бош котиби Мартин Чунгонгни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг Парламентлараро иттифоқ билан сермаҳсул ҳамкорлиги жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Шу кунларда Тошкент шаҳрида жаҳон мамлакатлари парламентлари аёл раҳбарларининг 14-саммити муваффақиятли ўтмоқда. Унинг кун тартибидан демократик ва ижтимоий иқтисодий янгиланишларни қўллаб-қувватлашнинг самарали институтларини ривожлантириш, гендер сиёсатни амалга оширишга доир глобал ва минтақавий аҳамиятга эга муҳим масалалар ўрин олган.
Бундан ташқари, ушбу нуфузли халқаро ташкилот билан биргаликда қатор муҳим лойиҳалар амалга оширилди, Бухоро шаҳрида Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича парламент форуми ва бошқа тадбирлар ўтказилди.
Парламентлараро иттифоқнинг юқори даражали вакиллари Ўзбекистон етакчисига қўшма ташаббусларни илгари сўришда кўрсатаётган ҳар томонлама кўмак учун миннатдорлик билдириб, Янги Ўзбекистондаги янгиланишлар ва ислоҳотлар дастурини тўлиқ қўллаб-қувватладилар.
Учрашувда барқарор ривожланиш, демократик қадриятларни илгари суриш, ёшларни қўллаб-қувватлаш соҳаларидаги мақсад ва вазифаларга эришиш, иттифоқнинг Инновациялар маркази билан ҳамкорлик қилиш каби йўналишларда ўзаро манфаатли алоқаларни янада кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана отметил важные результаты плодотворного сотрудничества с Межпарламентским союзом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 сентября принял делегацию Межпарламентского союза в составе Председателя этой авторитетной структуры Дуарте Пачеко и генерального секретаря Мартина Чунгонга.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамично развивающееся плодотворное сотрудничество Узбекистана с Межпарламентским союзом.
В эти дни в городе Ташкенте успешно проходят мероприятия 14-го саммита женщин-руководителей национальных парламентов стран мира. В повестке дня - важные вопросы глобального и регионального значения, развития эффективных институтов поддержки демократических и социально-экономических преобразований, реализации гендерной политики.
Кроме того, совместно с этой авторитетной международной организацией осуществлен ряд важных проектов, проведены Парламентский форум по Целям устойчивого развития в городе Бухаре и другие мероприятия.
Высокие представители Межпарламентского союза поблагодарили лидера Узбекистана за всемерное содействие в продвижении совместных инициатив, а также полностью поддержали программу преобразований и реформ в Новом Узбекистане.
В ходе встречи особое внимание было уделено дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества по таким направлениям, как достижение целей и задач в области устойчивого развития, продвижения демократических ценностей, поддержки молодежи, осуществление взаимодействия с Центром инноваций союза.