Мартон КРАСНАЙ: Самарқанд декларацияси халқаро муносабатлар тизимини уйғунлаштиришда янги тарихий даврга йўл очди
Венгрия пойтахти Будапешт шаҳридаги Корвинус университети Марказий Осиёни ўрганиш маркази илмий директори Мартон Краснай Тошкентда бўлиб ўтаётган “ШҲТ Самарқанд саммити: минтақавий ва халқаро хавфсизлик, барқарор ривожланишга қўшилган ҳисса” мавзусидаги халқаро конференцияда онлайн сўзга чиқиб шу мазмунда фикр билдирди.
Ушбу таниқли эксперт, Самарқанд декларацияси аҳамиятига алоҳида тўхталиб, мазкур ҳужжат умумий муаммоларни биргаликдаги саъй-ҳаракатлар ёрдамида ҳал этишга асосланган глобал халқаро муносабатлар тизимини уйғунлаштирган ҳолда, замонавий талабларга мос тарзда трансформациялаш жараёнида янги тарихий босқични бошлаб беришини таъкидлади. Унинг фикрича, декларацияда кўп қутбли дунёда энг адолатли ва самарали халқаро ҳамкорлик негизини яратишга йўналтирилган тамойиллар жамланмаси тасдиқланган.
Венгриялик мутахассис маърузаси якунида яна бир бор Самарқанд декларациясига мурожаат қилиб, ушбу ҳужжатни охирги ўн йилликлар мобайнида тўпланиб қолган, айниқса, сўнгги йилларда янада мураккаблашиб, ўта долзарблик касб этган жиддий муаммоларни жипсликда ҳал қилиш йўлида муҳим қадам, деб атади. Зеро, барқарорлик, хавфсизлик, одил бошқарув, инклюзив ва ҳисобдор ҳукумат, инсон ҳуқуқини ҳурмат қилиш, иқтисодий ислоҳотлар, коррупцияга қарши кураш, камбағалликни қисқартириш ва низоларни бартараф этиш ҳамон жуда долзарб масалалар бўлиб қолмоқда. Қолаверса, эксперт урғу берганидек, инсоният олдида иқлим ўзгариши оқибатида юзага келаётган экзистенциал хавф ортидан айни чақириқ ва хатарлар муаммони баттар мураккаблаштириб, кун тартибига кечиктириб бўлмайдиган вазифа сифатида қўймоқда.

Мартон КРАСНАЙ: Самаркандская декларация знаменует начало исторически нового этапа в процессе дальнейшей трансформации системы международных отношений
Таким мнением поделился научный директор Центра по изучению Центральной Азии Будапештского Университета Корвинус Мартон Краснай, выступая на международной онлайн-конференции: «Самаркандский саммит ШОС: вклад в региональную и международную безопасность, устойчивое развитие».
Как считает венгерский эксперт, Самаркандская декларация знаменует начало исторически нового этапа в процессе дальнейшей трансформации системы международных отношений, основанной на совместных усилиях по решению общих проблем. По мнению эксперта, в ней подтверждается набор принципов, призванных заложить основу для более справедливого и эффективного международного сотрудничества в многополярном мире.
Венгерский эксперт также подчеркнул, что Самаркандская декларация стала важным шагом к совместному решению проблем последних десятилетий, которые не только сохраняются до сих пор, но и стали более сложными и насущными. Стабильность, безопасность, благое управление, инклюзивное и подотчетное правительство, уважение прав человека, экономические реформы, борьба с коррупцией, сокращение бедности и разрешение конфликтов остаются такими же актуальными вопросами, как и тридцать лет назад. При этом, как полагает эксперт, экзистенциальная угроза, которую представляет для человечества изменение климата, делает эти вызовы несравнимо более сложными и неотложными для решения.