Европа Иттифоқининг “Inter Pares” лойиҳаси раҳбари билан учрашув
2022 йил 6 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А. Саидов Европа Иттифоқининг “Inter Pares” лойиҳаси раҳбари Ж. Мерфи билан учрашди.
Мулоқотда Ўзбекистон билан Европа парламенти ҳамда Европа Иттифоқига аъзо ва ҳамкор мамлакатлар миллий парламентларининг салоҳиятини мустаҳкамлаш, икки ва кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган “Inter Pares” лойиҳасини амалга ошириш масалалари муҳокама этилди.
Жумладан, юртимизда олиб борилаётган кенг кўламли конституциявий ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятидан келиб чиқиб, мазкур лойиҳа доирасида мамлакатимиз конституциясини Европа Иттифоқига аъзо ва ҳамкор мамлакатлар миллий парламентларига таништириш, қонун ижодкорлиги соҳасида икки ва кўп томонлама ўзаро ахборот алмашинувини фаоллаштириш, инсон ҳуқуқлари ва гендер тенглик масалаларини кенг ёритиш, мамлакатимизда қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни хорижий тилларга юридик таржима қилиш ҳамда Европа Иттифоқига аъзо мамлакатларнинг конституциясини ўзбек тилига таржима қилиш ва уни оммалаштириш каби йўналишлар лойиҳа компоненти сифатида амалга оширилиши ҳақида сўз юритилди.
Ўз навбатида, Ж. Мерфи Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида Ўзбекистон нафақат минтақада, балки жаҳон майдонида сезиларли даражада юксалаётганлигини мамнуният билан эътироф этиб, ушбу лойиҳа доирасидаги ҳамкорлик мамлакатимиз парламентининг Европа Иттифоқига аъзо мамлакатлар парламентлари билан ўзаро алоқаларини янада фаоллаштиришга хизмат қилишини таъкидлади.
Конструктив руҳда ўтган учрашувда парламентлар ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш, амалий ҳамкорликни ҳар томонлама давом эттиришга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с руководителем проекта Европейского Союза «Inter Pares» Дж. Мерфи
6 октября 2022 года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А. Саидов встретился с руководителем проекта Европейского Союза «Inter Pares» Дж. Мерфи.
В ходе диалога обсуждены вопросы укрепления потенциала Узбекистана и Европейского парламента, национальных парламентов стран-членов и партнеров Европейского Союза, реализации проекта «Inter Pares», направленного на развитие двустороннего и многостороннего сотрудничества.
В частности, исходя из сути масштабных конституционных реформ, проводимых в нашей стране, в рамках этого проекта Конституция нашей страны будет представлена для ознакомления национальным парламентам стран-членов и партнеров Европейского Союза, в качестве компонента проекта будут реализованы такие направления, как активизация двустороннего и многостороннего обмена информацией в области законотворчества, широкое освещение вопросов прав человека и гендерного равенства, юридический перевод принятых в нашей стране нормативно-правовых актов на иностранные языки, а также перевод Конституции стран-членов Европейского Союза на узбекский язык и ее популяризация.
В свою очередь, Дж. Мерфи высоко оценил тот факт, что в результате масштабных реформ, проводимых под руководством Президента Шавката Мирзиеева, Узбекистан значительно укрепил свои позиции не только в регионе, но и в мировом масштабе, также отмечено, что сотрудничество в рамках этого проекта послужит дальнейшей активизации взаимодействия парламента нашей страны с парламентами стран-членов Европейского Союза.
На встрече, прошедшей в конструктивном духе, стороны договорились укреплять межпарламентские отношения, продолжать практическое сотрудничество.