Парламентлараро алоқалар янги босқичга кўтарилади
Кейинги йилларда мамлакатимизда халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш, конструктив ташқи сиёсат олиб боришда парламент дипломатияси ҳам муҳим ўрин тутмоқда. Бунда хориж давлатлари парламентлари билан дўстлик гуруҳлари имкониятларидан кенг фойдаланишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
2022 йил 28 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддин Исмоилов Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Давлат Думаси раиси Вячеслав Володин бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги иккитомонлама муносабатлар барқарор, дўстона тарзда ривожланмоқда. Икки давлат раҳбарларининг яқин муносабатлари, барча соҳадаги ўзаро ишончи парламентлараро ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ҳамда кенгайтиришда муҳим омил бўлмоқда. Айниқса, кейинги йиллардаги олий даражадаги ташрифлар якунида Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасидаги алоқалар ўзаро муносабатлар тарихида бутунлай янги босқичга кўтарилди.
Мулоқотда Спикер Н.Исмоилов томонидан делегация аъзоларига мамлакатимизда Тараққиёт стратегияси асосида ҳаётнинг барча жабҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида батафсил маълумот берилди. Шунингдек, мамлакатимиз парламентининг қонунчилик фаолияти, норма ижодкорлиги, фракция ва қўмиталарнинг иш услублари ҳамда парламентаризм соҳасидаги янгиликлар ҳақида сўзлаб берилди.
Учрашувда кейинги йилларда икки томонлама муносабатларнинг босқичма-босқич ривожланиб бораётгани, мамлакатларимиз ўртасида сиёсий ва иқтисодий соҳадаги мулоқотларнинг фаоллашгани ижобий баҳоланди.
Конструктив ва ўзаро ишонч руҳида кечган учрашувда Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги парламентлараро алоқаларнинг кенгайиши, уни янги мазмун билан бойитиш, қонун ижодкорлиги соҳасида тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди.
Ўз навбатида, В.Володин самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, икки томонлама алоқаларни ривожлантиришда муҳим омил бўлган парламентлараро ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш, шу йўналишдаги мулоқотларни кўпайтириш ҳар томонлама фойдали эканини қайд этди.
Учрашув чоғида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси билан Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Давлат Думасининг Ҳамкорлик бўйича парламентлараро комиссия тузиш келишиб олинди ҳамда Комиссиянинг Регламентини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Самимий ва конструктив руҳда ўтган учрашувда томонлар парламентлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашга келишиб олдилар.

Межпарламентский диалог поднимется на новый уровень
В последние годы в нашей стране в укреплении международных отношений и проведении конструктивной внешней политики важную роль играет парламентская дипломатия. Особое внимание уделяется широкому использованию возможностей групп дружбы с парламентами зарубежных стран.
28 ноября 2022 года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нуриддин Исмоилов встретился с членами делегации во главе с Председателем Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Вячеславом Володиным.
Отмечалось, двусторонние отношения между Узбекистаном и Россией развиваются стабильно, носят дружественный характер. Тесные отношения глав двух государств, взаимное доверие во всех сферах являются важным фактором дальнейшего углубления и расширения межпарламентского сотрудничества. В частности, визиты на высшем уровне вывели двусторонние связи на совершенно новый этап в истории отношений Республики Узбекистан и Российской Федерации.
Спикер Н. Исмоилов подробно проинформировал членов делегации о масштабных реформах, проводимых во всех сферах жизни на основе Стратегии развития. Также говорилось о законодательной деятельности парламента нашей страны, нормотворчестве, работе фракций и комитетов, нововведениях в сфере парламентаризма.
На встрече дана положительная оценка поэтапному развитию двусторонних отношений, активизации в последние годы диалога между нашими странами в политической и экономической сферах.
На встрече, которая прошла в духе конструктивного и взаимного доверия, обсуждены вопросы расширения межпарламентских связей между Узбекистаном и Россией, обогащения их новым содержанием, обмена опытом в области законотворчества.
В свою очередь, В.Володин выразив благодарность за теплый прием, отметил о целесообразности расширения и укрепления межпарламентского сотрудничества, которое является важным фактором развития двусторонних отношений, и дальнейшего наращивания диалога в этом направлении.
В ходе встречи Законодательная палата Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Государственная Дума Федерального Собрания Российской Федерации договорились о создании межпарламентской комиссии по сотрудничеству, состоялась церемония подписания Регламента Комиссии.
На встрече стороны договорились о дальнейшем развитии и укреплении межпарламентского сотрудничества.