Ижтимоий ҳимоя тизимида янги механизмлар жорий этилади
Президент Шавкат Мирзиёев аҳолини, айниқса, ижтимоий ҳимояга муҳтож тоифаларни қўллаб-қувватлаш, ижтимоий хизматлар қамрови ва сифатини ошириш, шунингдек, бу соҳадаги қонунчилик базасини янада такомиллаштиришга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Кейинги йилларда мамлакатимизда ижтимоий ҳимоя соҳасини янги босқичга олиб чиқиш, эҳтиёжманд фуқароларга давлат кўмагини манзилли ва шаффоф тарзда етказиш, хизматларни рақамлаштириш ҳамда уларни проактив шаклда тақдим этиш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Бу жараёнда ногиронлиги бўлган шахслар, ўзгалар парваришига муҳтож фуқаролар, ногиронлиги бўлган болаларни тарбиялаётган оилалар, тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган аёллар ҳамда ижтимоий хизматлар кўрсатаётган тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга устувор аҳамият қаратилмоқда.
Тақдимотда руҳий ҳолатида бузилишлари мавжуд ногиронлиги бўлган шахсларга ижтимоий хизмат кўрсатиш тизимини тубдан такомиллаштириш масаласи кўриб чиқилди. Қайд этилганидек, бу борада асосий мақсад – уларнинг жамият ҳаётида тўлақонли иштирокини таъминлаш, оила муҳитига яқин шароитда комплекс хизматлар кўрсатиш, шунингдек, парвариш билан банд бўлган оилаларни қўллаб-қувватлашдан иборат.
Хусусан, 2026 йил 1 июнга қадар 0-3 ёшда ривожланишида нуқсонлар аниқланган болалар учун илк бор “Эрта аралашув” хизмати босқичма-босқич жорий этилади. Ушбу хизмат орқали махсус педагоглар ва даволовчи жисмоний тарбия йўриқчилари иштирокида болаларга коррекцион-педагогик ёрдам, нутқ ва жисмоний ривожлантириш машғулотлари кўрсатилади. Хизмат нодавлат ташкилотлар томонидан махсус электрон реестр асосида йўлга қўйилади. Шунингдек, анатомик нуқсонлар билан туғилган болаларнинг қўшимча тиббий текширув ва жарроҳлик харажатлари Давлат тиббий суғурта жамғармаси ҳисобидан қопланади.
Руҳий ҳолатида бузилишлари мавжуд I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар учун ҳам 2026 йил давомида босқичма-босқич янги ижтимоий хизматлар жорий этилади. “Янги кун” кундузги қараб туриш хизмати, уй шароитида қараб туриш хизмати, кичик ҳажмли “Мадад” уйи хизмати ва “Ижтимоий таътил” қисқа муддатли жойлаштириш хизмати йўлга қўйилади. Бу хизматлар қараб туриш ва парвариш қилиш, кундалик ҳаёт кўникмаларини шакллантириш, маиший ишларга ўргатиш, касб ва молиявий ҳисоб-китоб кўникмаларини ривожлантириш орқали оилаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган бўлади.
Мазкур янги хизматлар давлат-хусусий шериклик асосида моакага эга бўлган ва зарур талабларга жавоб берадиган нодавлат ташкилотлар томонидан кўрсатилади. Бу орқали 2026 йилда 8,3 минг нафар руҳий ҳолатида бузилишлари мавжуд шахсни янги хизматлар билан қамраб олиш, 600 тагача нодавлат ташкилот ва якка тартибдаги тадбиркорларни ижтимоий хизмат кўрсатишга жалб этиш режалаштирилган. Янги хизматлардан фойдаланиш билан боғлиқ харажатлар Ижтимоий ҳимоя давлат жамғармаси ҳисобидан субсидия шаклида қоплаб берилади.
Шу билан бирга, 2026 йил 1 сентябрдан бошлаб 18 ёшдан катта чуқур даражадаги ақлий заифлик ташхиси қўйилган шахсларнинг парвариши билан банд бўлган қонуний вакиллар учун ҳар ойлик янги парваришлаш нафақаси жорий этилади.
“Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари ваколатлари ҳам кенгайтирилади. 2026 йил 1 июндан бошлаб уларнинг ходимлари туман ва шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги васийлик ва ҳомийлик комиссиялари таркибига киритилади. Шунингдек, руҳий ҳолатида бузилишлари мавжуд шахсларга тайинланган васий ва ҳомийлар томонидан мажбуриятларнинг бажарилиши, ушбу шахсларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатлари, мол-мулкининг муҳофазаси, уларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатлари мунтазам мониторинг қилиб борилади.
Интернат муассасаларини трансформация қилишга ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Таклифларга кўра, “Мурувват” интернат уйлари босқичма-босқич “Ғамхўрлик” марказларига айлантирилади. Энди мазкур муассасалар асосан тиббий-ижтимоий эмас, балки ижтимоий ёндашув асосида ишлайдиган, шахсни жамиятга мослаштиришга қаратилган марказлар сифатида фаолият юритади. У ерда яшовчиларни спорт, ижодий, эрготерапия, меҳнат ва ижтимоий-маънавий терапияга жалб қилиш, “мураббий кузатувида” мустақил яшаш хизмати орқали ҳаётий кўникмаларни шакллантириш, оилавий муҳитга яқин кичик ҳажмли уйлар ташкил этиш кўзда тутилган.
Тақдимотда ижтимоий ҳимоя соҳасидаги қонунчиликни янада такомиллаштириш юзасидан ишлаб чиқилган янги ташаббуслар ҳам муҳокама қилинди. Хусусан, шахсни ногиронлик белгиси бўйича камситиш учун жавобгарликни кучайтириш, суд қарорларини ногиронлиги бўлган шахслар учун мақбул шаклда тақдим этиш, ижтимоий хизмат ва кафолатларни ягона Ижтимоий реестр асосида манзилли йўналтириш назарда тутилмоқда.
Кундузги парвариш хизматларини ривожлантириш ҳам муҳим йўналиш сифатида қайд этилди. 3-18 ёшгача ногирон фарзандини кундузги парвариш хизматига берган ота-оналар учун ушбу хизматга ҳар ойда тўланадиган 3 миллион сўмгача бўлган маблағни даромад солиғидан, давлат-хусусий шериклик асосида ногирон болаларга кундузги парвариш хизматини кўрсатаётган тадбиркорларни эса 2030 йилгача солиқлардан озод қилиш кўзда тутилмоқда. Бугунги кунда бундай хизматлар 396 та тадбиркор томонидан йўлга қўйилган бўлиб, улар 4,4 мингдан ортиқ ногиронлиги бўлган болага хизмат кўрсатмоқда.
Шаҳар йўловчилар транспортидан бепул фойдаланиш ҳуқуқига эга тоифаларни кенгайтириш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Жумладан, I гуруҳ ногирони бўлган шахслар ва уларга ҳамроҳлик қилувчи бир нафар шахсга, шунингдек, 1941-1945 йиллардаги уруш ногиронларига тенглаштирилган шахсларга мазкур ҳуқуқни татбиқ этиш таклиф қилинмоқда.
Тақдимотда тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган аёлларнинг иқтисодий мустақиллигини таъминлашга қаратилган янги механизмлар ҳам муҳокама қилинди. Хусусан, уларни алоҳида мурожаатсиз, “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари талабномаси асосида иш қидираётган шахс сифатида рўйхатга олиш, ишга жойлаштириш хизматларини кўрсатиш ва натижалар бўйича тезкор ахборот алмашиш тартибини жорий этиш режалаштирилган.
Болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва вояга етмаганларга нисбатан зўравонликнинг айрим шаклларига қарши курашиш соҳасида ҳам қонунчиликни кучайтириш масаласи кўриб чиқилди. Уларга кўра, вояга етмаганлар тасвирланган порнографик материалларни тарқатиш мақсадида сақлаганлик учун алоҳида маъмурий жавобгарликни белгилаш, шу каби ҳуқуқбузарлик такроран содир этилганда жиноий жавобгарликни қўллаш, интернет ва телекоммуникация тармоқлари орқали 16 ёшга тўлмаган шахсларга нисбатан уятсиз-бузуқ ҳаракатлар содир этганлик учун жазони кучайтириш назарда тутилган. Вояга етмаганлар тасвирланган порнографик маҳсулотларни тарқатиш мақсадида республикага олиб кирганлик, бундай маҳсулотни тайёрлаганлик, реклама қилганлик, намойиш этганлик ёки вояга етмаганни порнографик ҳаракат ижрочиси сифатида жалб этганлик учун озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланиши белгиланмоқда.
Шунингдек, вояга етмаган гувоҳ ва жабрланувчиларнинг ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш мақсадида уларнинг қонуний вакили институти жорий этилмоқда ва сўроқ қилишнинг аниқ вақт меъёрлари белгиланмоқда.
Тақдимотда Жиззах вилоятида “ислоҳотлар штаби” томонидан маҳаллаларнинг солиштирма устунликларидан келиб чиққан ҳолда шакллантирилган лойиҳалар тўғрисида ҳам ахборот берилди.
Давлатимиз раҳбари ижтимоий ҳимоя соҳасидаги янги механизм ва таклифларни маъқуллаб, тегишли қонун ҳужжатларини имзолади.

В системе социальной защиты внедряются новые механизмы
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по поддержке социально уязвимых категорий населения, расширению охвата и повышению качества социальных услуг, а также укреплению законодательной базы в этой сфере.
В последние годы в нашей стране реализуются масштабные реформы, направленные на вывод социальной защиты на качественно новый уровень, адресное и прозрачное доведение государственной поддержки до нуждающихся граждан, цифровизацию услуг и их предоставление в проактивной форме. При этом приоритетное внимание уделяется всесторонней поддержке лиц с инвалидностью, граждан, нуждающихся в постоянном уходе, семей, воспитывающих детей с инвалидностью, женщин, пострадавших от притеснения и насилия, а также предпринимателей, оказывающих социальные услуги.
На презентации  рассмотрен вопрос коренного совершенствования системы социальных услуг для лиц с инвалидностью, имеющих психические расстройства. Отмечалось, что главная цель в этом направлении – обеспечить их полноценное участие в жизни общества, предоставление комплексных услуг в условиях, максимально приближенных к семейной среде, а также поддержку семей, занятых уходом за ними.
В частности, до 1 июня 2026 года поэтапно будет внедрена новая услуга «Раннее вмешательство» для детей в возрасте от 0 до 3 лет, у которых выявлены нарушения развития. В рамках этой услуги при участии специальных педагогов и инструкторов лечебной физкультуры детям будет оказываться коррекционно-педагогическая помощь, проводиться занятия по развитию речи и физическому развитию. Услуга будет предоставляться негосударственными организациями на основе специального электронного реестра. Кроме того, расходы на дополнительное медицинское обследование и хирургические операции для детей, родившихся с анатомическими дефектами, будут покрываться за счет Государственного фонда медицинского страхования.
Для лиц с инвалидностью I и II группы, имеющих психические расстройства, в течение 2026 года также поэтапно будут введены новые социальные услуги. В их числе услуга по дневному уходу «Янги кун», услуга по уходу на дому, услуга малых домов поддержка «Мадад», а также краткосрочное размещение в формате «Социальный отпуск». Эти услуги будут направлены на поддержку семей через уход и присмотр, формирование навыков повседневной жизни, обучение бытовым занятиям, а также развитие профессиональных и финансовых компетенций.
Новые услуги будут оказываться на основе государственно-частного партнерства негосударственными организациями, обладающими необходимыми компетенциями и отвечающими установленным требованиям. Это позволит уже в 2026 году охватить новыми услугами 8,3 тысячи человек с психическими расстройствами, а также привлечь к оказанию социальных услуг до 600 негосударственных организаций и индивидуальных предпринимателей. Расходы, связанные с пользованием этими услугами, будут покрываться в форме субсидий за счет Государственного фонда социальной защиты.
Наряду с этим, с 1 сентября 2026 года для законных представителей, занятых уходом за лицами старше 18 лет с диагнозом глубокой умственной отсталости, будет введено новое ежемесячное пособие по уходу.
Также расширяются полномочия центров социальных услуг «Инсон». С 1 июня текущего года их сотрудники войдут в состав комиссий по опеке и попечительству при районных и городских хокимиятах. Кроме того, они будут на постоянной основе осуществлять мониторинг исполнения обязанностей опекунами и попечителями, обеспечения прав и законных интересов таких лиц, сохранности их имущества, а также случаев притеснения и насилия в отношении них.
Особое внимание уделено и трансформации интернатных учреждений. Согласно предложениям, дома-интернаты «Мурувват» будут поэтапно преобразованы в центры «Гамхурлик» («Забота»). Эти учреждения будут функционировать уже не как преимущественно медико-социальные, а как социально ориентированные центры, направленные на адаптацию человека к жизни в обществе. Предусматривается вовлечение проживающих в спорт, творчество, эрготерапию, трудовую и социально-духовную терапию, формирование жизненных навыков через услугу самостоятельного проживания «под наблюдением наставника», а также создание малых домов, приближенных к семейной среде.
На презентации также обсуждены новые инициативы по дальнейшему совершенствованию законодательства в сфере социальной защиты. В частности, предусматривается усиление ответственности за дискриминацию по признаку инвалидности, предоставление судебных решений в доступной для лиц с инвалидностью форме, а также адресное предоставление социальных услуг и гарантий на основе Единого социального реестра.
Важным направлением названо и развитие услуг дневного ухода. Предусматривается освобождение от подоходного налога ежемесячной платы до 3 миллионов сумов для родителей, передающих ребенка с инвалидностью в возрасте от 3 до 18 лет в центр дневного ухода, а также освобождение до 2030 года от налогов предпринимателей, оказывающих такие услуги в рамках государственно-частного партнерства. В настоящее время такие услуги уже предоставляют 396 предпринимателей, охватив более 4,4 тысячи детей с инвалидностью.
Рассмотрен также вопрос расширения категорий граждан, имеющих право на бесплатный проезд в городском пассажирском транспорте. В частности, предлагается распространить это право на лиц с инвалидностью I группы и одного сопровождающего, а также на лиц, приравненных к инвалидам войны 1941–1945 годов.
На презентации обсуждены и новые механизмы обеспечения экономической самостоятельности женщин, пострадавших от притеснения и насилия. В частности, планируется внедрить порядок, при котором они смогут регистрироваться как лица, ищущие работу, без отдельного обращения – на основании запроса центра «Инсон», с последующим оказанием содействия в трудоустройстве и оперативным обменом информацией о результатах.
Рассмотрены и меры по усилению законодательства в сфере защиты прав детей и противодействия отдельным формам насилия в отношении несовершеннолетних. В частности, предусматривается установить отдельную административную ответственность за хранение порнографических материалов с изображением несовершеннолетних с целью их распространения, применять уголовную ответственность при повторном совершении такого правонарушения, а также ужесточить наказание за совершение непристойных действий в отношении лиц младше 16 лет через интернет и телекоммуникационные сети. Предусматривается назначение наказания в виде лишения свободы за ввоз в республику с целью распространения порнографической продукции с изображением несовершеннолетних, ее изготовление, рекламу, демонстрацию либо вовлечение несовершеннолетнего в качестве исполнителя порнографических действий.
Кроме того, в целях надежной защиты прав несовершеннолетних свидетелей и потерпевших вводится институт их законного представителя, а также устанавливаются четкие временные нормы проведения допроса.
На презентации также представлена информация о проектах, сформированных в Джизакской области штабом реформ с учетом сравнительных преимуществ махаллей.
Глава нашего государства одобрил новые механизмы и предложения в сфере социальной защиты и подписал соответствующие законодательные акты.