Ўзбекистон Президенти Оролни қутқариш халқаро жамғармасига раисликнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 апрель куни Оролни қутқариш халқаро жамғармаси (ОҚХЖ) таъсисчи давлатлари раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этди.
Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев раислигида ўтган тадбирда Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва ОҚХЖнинг Ижроия қўмитаси раиси Асхат Оразбай ҳам қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, Қозоғистоннинг 2023-2026 йилларда ОҚХЖга раислигининг натижалари сарҳисоб қилиниб, Орол денгизи ҳавзасида экология, сув ресурсларини бошқариш ва ижтимоий-иқтисодий ҳолатни яхшилашнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқида Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ноёб минтақавий тузилма сифатида фаолият юритиб келаётганини, Марказий Осиёда сув тақчиллигининг кучайишига сабаб бўлаётган иқлим ўзгаришлари ва сув истеъмоли кўпайиб бораётган шароитда унинг роли ва аҳамияти янада ортаётганини таъкидлади.
– Экспертларнинг баҳоларига кўра, 2040 йилга бориб, Орол денгизи ҳавзасида сув ресурслари тақчиллиги деярли икки баробар – йилига 20 миллиард куб метргача ошиши мумкин. Бу ичимлик суви таъминоти, экология, аграр сектор, энергетика ва ижтимоий барқарорлик учун қўшимча хавф-хатарларни юзага келтиради, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шундай бир пайтда минтақа мамлакатлари сув ресурсларидан фойдаланиш самарадорлиги бўйича энг қуйи ўринларни эгаллаб турибди. Қишлоқ хўжалигида бир доллар миқдоридаги қўшилган қийматни яратиш учун мамлакатларимиз деярли уч куб метр сув сарф этмоқда, дунёда эса бу кўрсаткич ўртача икки баробар кам.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда сувдан фойдаланиш самарадорлигини ошириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларга батафсил тўхталиб ўтди. Қисқа муддатда Ўзбекистондаги барча суғориладиган ерларнинг 60 фоизида сувни тежайдиган технологиялар жорий этилди, ирригация тармоқларини бетонлаш 40 фоизга етказилди. Насос станцияларини модернизация қилиш ҳисобига сув хўжалигида энергия истеъмоли қарийб 30 фоизга қисқартирилди.
Олти юз мингдан ортиқ сувдан фойдаланувчилар ва 4 миллион гектардан зиёд суғориладиган ерларни қамраб оладиган ягона рақамли маълумотлар базаси шакллантирилмоқда.
Мазкур лойиҳалар амалга оширилиши туфайли ҳар йили 10 миллиард куб метрдан ортиқ сув ресурсларини тежаш таъминланмоқда. 2030 йилга бориб эса бу кўрсаткич 15 миллиард куб метрни ташкил этади.
Ушбу чора-тадбирларнинг барчаси комплекс ва изчил характерга эга бўлиб, ўтган йили қабул қилинган Сув кодексида ўз ифодасини топган.
Мамлакатимиз етакчиси Ўзбекистон жамғармани минтақавий интеграциянинг муҳим драйверларидан бирига айлантиришга эришишни мақсад қилганини билдирди. Шу муносабат билан Ўзбекистоннинг келгуси йилдан бошланадиган ОҚХЖга раислиги давридаги устувор йўналишларга тўхталиб ўтди.
Аввало, жамғарманинг фаолиятини ривожлантириш ва модернизация қилиш, унинг  тузилмаси ва шартномавий-ҳуқуқий базасини такомиллаштириш зарурлиги қайд этилди. Жамғарма органларининг ваколатларини кенгайтириш, уларнинг мақоми ва масъулиятини ошириш бўйича таклифлар қўллаб-қувватланди.
Қирғизистоннинг Оролни қутқариш халқаро жамғармаси фаолиятидаги тўлақонли иштироки қайта тикланишига умид билдирилди. Бу жамғарманинг янада мутаносиб ва узоқ муддатли қарорлар қабул қилишига хизмат қилиши таъкидланди.
Ўзбекистон етакчиси ОҚХЖ кун тартибини Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари қарорлари билан уйғунлаштиришга чақирди. Маслаҳат учрашувлари давомида олий даражада келишилган барқарор ривожланишнинг устувор йўналишлари жамғарманинг тармоқ механизмлари орқали ҳам амалиётга татбиқ этилиши мумкинлиги таъкидланди.
Жамғарма дастур ва лойиҳалари самарадорлигини ошириш муҳимлиги қайд этилди. Шу муносабат билан Орол денгизи ҳавзаси бўйича тўртинчи дастур ижроси мониторингига самарадорликнинг муҳим кўрсаткичларини киритиш таклиф қилинди. Бу ижобий ўзгаришларни кузатиш, муаммоли жиҳатларни аниқлаш ҳамда халқаро ҳамкорлардан қўшимча маблағлар ва техник кўмак жалб этишга ёрдам беради.
Устувор дастурлар учун мавжуд таъсирчан молиялаштириш воситаларидан фойдаланиш зарурлиги таъкидланди. Хусусан, БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик траст фондининг мандати ва географик қамровини бутун Орол денгизи ҳавзасига кенгайтириш имкониятини кўриб чиқиш таклифи билдирилди.
– Бу барча давлатларимиз ҳудудида ҳаётий муҳим экологик ва ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш учун мақсадли инвестицияларни йўналтириш имконини беради, – деди Шавкат Мирзиёев.
ОҚХЖ ва бошқа минтақавий тузилмалар ўртасида фаол ҳамкорликни йўлга қўйиш масаласининг долзарблигига урғу берилди. Жамғарма сув-энергетика масалалари, музликлар ва тоғ экотизимларини сақлаш, иқлим ўзгаришига мослашиш, чўлланишга қарши курашиш бўйича самарали минтақавий платформалар билан амалий ҳамкорликни йўлга қўйиши зарур. Бунга мисол сифатида жамғармага Тошкентдаги Яшил университет қошидаги Чўлланишга қарши курашиш маркази билан ҳамкорликда мақсадли лойиҳаларни амалга ошириш таклиф этилди.
Ўзбекистон Президенти халқларимизнинг сувга ҳаёт манбаи сифатида эҳтиёткорлик билан муносабатда бўлиш борасидаги кўп асрлик анъаналарини қайта тиклаш заруратига алоҳида эътибор қаратди.
– Кўриниб турибдики, агар жамиятнинг сувга бўлган муносабати ўзгармаса, ҳеч қандай муҳандислик ечимлари кутилган самарани бермайди. Узлуксиз таълим тизими орқали – мактабгача таълим даражасидан то мутахассисларни тайёрлашгача – сувдан оқилона фойдаланишни ҳар бир кишининг кундалик одатига, умумий маданий кодимизга айлантиришга интилишимиз лозим, – деди давлатимиз раҳбари.
Шунингдек, асосий қисми фермерлар ва саноатчиларни сувни тежовчи замонавий технологиялардан фойдаланишга амалий жиҳатдан ўргатадиган “Келажак суви” минтақавий дастурини ишга тушириш таклиф этилди.
Ўзбекистон етакчиси Афғонистон билан конструктив ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва уни иқлим, экология, қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича минтақавий ҳамкорликка жалб этиш муҳимлигини таъкидлади. Бугунги кунда Афғонистонда қирғоқларни мустаҳкамлаш ва мелиорация ишларини олиб бориш учун халқаро донорларнинг молиявий маблағларини жалб этиш долзарбдир.
Истиқболда Орол ҳавзасидаги барча мамлакатлар, шу жумладан, Афғонистоннинг ҳуқуқ ва мажбуриятларини ҳисобга олган ҳолда сув ресурсларини тақсимлаш бўйича минтақавий шартномавий-ҳуқуқий базани шакллантириш зарур.
Давлатимиз раҳбари сўзининг якунида 2026-2036 йилларни “Марказий Осиёда сувдан оқилона фойдаланиш бўйича амалий ҳаракатлар ўн йиллиги” деб эълон қилиш ва минтақа мамлакатларида Сув ҳафталикларини мунтазам ўтказиб боришга қаратилган ташаббуслар амалга оширилишининг қўллаб-қувватланишига умид билдирди.
Ўзбекистон Президенти қўшни мамлакатлар етакчиларини шу йилнинг сентябрь ойида Самарқандда бўлиб ўтадиган Сувни тежаш бўйича бутунжаҳон форумида иштирок этишга яна бир бор таклиф этди.
ОҚХЖ йиғилишида Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон раҳбарлари ҳам сўзга чиқдилар.
Тадбир якунида етакчилар Остона баёнотини, Қозоғистон раислигининг бориши тўғрисида, 26 мартни Халқаро Орол денгизи, Амударё ҳамда Сирдарё куни деб эълон қилиш тўғрисида ҳамда Ўзбекистон етакчисини 2027-2029 йилларда жамғарма президенти этиб сайлаш тўғрисидаги қарорларни имзоладилар.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты председательства в Международном фонде спасения Арала
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 апреля принял участие в очередном заседании Совета глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала.
В работе мероприятия, прошедшего под председательством Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева, также участвовали, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов и председательИсполкома МФСА Асхат Оразбай.
В соответствии с повесткой дня подведены итоги председательства Казахстана в МФСА в 2023-2026 годах, состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам улучшения экологической, водохозяйственной и социально-экономической обстановки в бассейне Аральского моря.
В своем выступлении Президент Узбекистана отметил, что Фонд остается уникальной региональной организацией и его роль и значение еще больше возрастают в условиях изменения климата и роста водопотребления, ведущих к нарастанию водного стресса в Центральной Азии.
– По оценкам экспертов, уже к 2040 году дефицит водных ресурсов в бассейне Аральского моря может увеличиться практически вдвое – до 20 миллиардов кубометров в год. Это создаёт дополнительные риски для питьевого водоснабжения, экологии, аграрного сектора, энергетики и социальной стабильности, – отметил Шавкат Мирзиёев.
При этом страны региона занимают одни из самых низких позиций по эффективности использования водных ресурсов. В сельском хозяйстве для создания добавленной стоимости в размере одного доллара наши страны используют почти три кубометра воды, а в мире – в среднем вдвое меньше.
Глава государства подробно остановился на принимаемых мерах по повышению эффективности водопользования в Узбекистане. За короткий срок на 60 процентов всех орошаемых земель внедрены водосберегающие технологии, бетонирование ирригационных каналов доведено до 40 процентов. За счет модернизации насосных станций почти на 30 процентов сокращено энергопотребление в водном хозяйстве.
Формируется единая цифровая база данных, охватывающая свыше 600 тысяч водопользователей и более 4 миллионов гектаров орошаемых земель.
Благодаря реализации этих мер обеспечивается ежегодная экономия более 10 миллиардов кубометров водных ресурсов. К 2030 году этот объем составит 15 миллиардов кубометров.
Все эти меры имеют комплексный и последовательный характер и отражены в принятом в прошлом году Водном кодексе.
Лидер нашей страны заявил, что Узбекистан намерен добиться превращения Фонда в один из ключевых драйверов региональной интеграции. В данном контексте он остановился на приоритетах председательства Узбекистана в МФСА, которое начнется со следующего года.
Прежде всего отмечена важность развития и модернизации деятельности МФСА, продолжения работы по совершенствованию структуры и договорно-правовой базы Фонда. Поддержаны предложения по расширению полномочий органов МФСА, повышению их статуса и ответственности.
Выражена надежда на возобновление полноценного участия Кыргызстана в деятельности МФСА, что будет способствовать принятию более сбалансированных и долгосрочных решений Фонда.
Далее глава Узбекистана призвал к синхронизации повестки МФСА с решениями Консультативных встреч глав государств Центральной Азии. Отмечено, что приоритеты устойчивого развития, согласованные на высшем уровне в ходе Консультативных встреч, могут получать практическую реализацию и через профильные механизмы Фонда.
Подчёркнута необходимость повышения эффективности программ и проектов Фонда. В этой связи предложено включить в мониторинг реализации четвертой Программы бассейна Аральского моря ключевые индикаторы эффективности, что поможет отслеживать прогресс, определять узкие места и привлекать дополнительные средства и техническое содействие международных партнёров.
Отмечена важность использования существующих действенных инструментов финансирования для приоритетных программ Фонда. В частности, предложено рассмотреть возможность расширения мандата и географии охвата Многопартнёрского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья на весь бассейн Аральского моря.
– Это позволит направлять целевые инвестиции на реализацию жизненно важных экологических и социально-экономических проектов на территории всех наших государств, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Обращено внимание на актуальность налаживания активного взаимодействия между МФСА и другими региональными структурами. Фонду необходимо выстраивание практического сотрудничества с действенными региональными платформами по водно-энергетическим вопросам, сохранению ледников и горных экосистем, адаптации к изменению климата, борьбе с опустыниванием. В качестве примера предложено совместно реализовать целевые проекты совместно с Центром по борьбе с опустыниванием при Зеленом университете в Ташкенте.
Президент Узбекистана обратил особое внимание на необходимость возрождения многовековых традиций наших народов бережного отношения к воде как к источнику жизни.
– Очевидно, что никакие инженерные решения не дадут ожидаемого эффекта, если не изменится само отношение общества к воде. Через систему непрерывного образования – от дошкольного уровня до подготовки специалистов – мы должны стремиться сделать рациональное водопользование ежедневной привычкой каждого, нашим общим культурным кодом, – отметил глава нашего государства.
Предложено также запустить региональную программу «Вода будущего», ключевой частью которой станет практическое обучение фермеров и промышленников использованию современных водосберегающих технологий.
Лидер Узбекистана отметил важность укрепления конструктивного взаимодействия с Афганистаном и его вовлечения в региональное сотрудничество по вопросам климата, экологии, сельского и водного хозяйства. Актуальным на сегодняшний день является привлечение финансовых средств международных доноров для проведения берегоукрепительных и мелиоративных работ в Афганистане.
В перспективе необходимо формирование региональной договорно-правовой базы по распределению водных ресурсов, с учётом прав и обязанностей всех стран Аральского бассейна, включая Афганистан.
В завершение своего выступления Президент Узбекистана выразил надежду на поддержку реализации инициатив об объявлении периода с 2026 по 2036 год «Десятилетием практических действий по рациональному использованию воды в Центральной Азии» и проведении на регулярной основе Водной недели в странах региона.
Президент Узбекистана вновь пригласил лидеров соседних стран принять участие на Всемирном форуме по водосбережению, который пройдет в Самарканде в конце сентября.
На заседании МФСА также выступили главы Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
По итогам мероприятия лидеры подписали Астанинское заявление, решения о ходе председательства Казахстана, об объявлении 26 марта Международным днем Аральского моря, рек Амударья и Сырдарья, а также об избрании главы Узбекистана президентом Фонда на 2027-2029 годы.