Президентимиз Урганч халқаро аэропортидаги бунёдкорлик ишлари билан танишди
Кейинги йилларда Хоразм воҳасига келаётган меҳмонлар оқими бир неча карра ортди. Туристик салоҳиятни ишга солишга қаратилган ташаббуслар доирасида халқаро стандартларга жавоб берадиган транспорт-логистика инфратузилмаси яратилаётгани эътиборга молик.
Хусусан, Урганч халқаро аэропортида расмий делегацияларга хизмат кўрсатадиган терминал бунёд этилиб, янги аэродром мажмуаси реконструкциясининг биринчи босқичи жадал давом эттирилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Хоразм вилоятига ташрифи ана шу лойиҳалар билан танишишдан бошланди.
Аэропорт 1960 йилда ишга тушган. Унга 1992 йилда халқаро мақом берилган. Умумий майдони 285 гектардан ортиқни ташкил этадиган бу мажмуа ўтган йиллар давомида минглаб йўловчиларга хизмат кўрсатиб келди. Бугунги кунда аэропорт орқали ўнга яқин нуфузли авиакомпания томонидан мунтазам қатновлар йўлга қўйилган. Жорий йилнинг ўзида аэропорт томонидан жами 126 миллиард сўмлик хизматлар кўрсатилиб, мазкур кўрсаткич 2025 йилнинг мос даврига нисбатан 31 фоизга ўсди.
Жадал ривожланаётган замон, ортиб бораётган сайёҳлар оқими ва халқаро ҳамкорлик кўлами мавжуд қувватларни тубдан кенгайтиришни кун тартибига қўймоқда.
Урганч халқаро аэропортини кенгайтириш ва модернизация қилиш учун жами 264 миллион доллар миқдорида инвестиция маблағлари йўналтирилган. Лойиҳа давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилмоқда.
Лойиҳанинг хусусий шериги сифатида дунёнинг энг илғор, юқори технологик ва нуфузли авиация хабларидан бирини бошқарадиган Жанубий Кореянинг “Incheon International Airport Corporation” компанияси жалб этилди.
Президентимиз Хива ва Урганч шаҳарлари йирик халқаро саммитлар, олий даражадаги дипломатик учрашувлар, нуфузли иқтисодий ва маданий анжуманлар ўтказиладиган глобал майдонга айланаётганини таъкидлади. Бундай тадбирларга келаётган хорижий делегациялар учун юқори даражадаги қулайлик ва хавфсизликни таъминлаш мамлакатнинг халқаро майдондаги обрў-эътиборига бевосита хизмат қилиши қайд этилди.
Реконструкция доирасида аэропортда “Boeing 747” ва “Airbus A350” каби кенг фюзеляжли ҳаво кемаларини бемалол қабул қилиш имконияти яратилмоқда. Бу эндиликда дунёнинг турли қитъаларидан Хоразмга тўғридан-тўғри, транзитсиз узоқ масофали парвозларни амалга ошириш имконини беради.
Шунингдек, реконструкция ишларининг биринчи босқичида 18 та ҳаво кемаси тураргоҳи ҳамда янги бурилиш йўлаги қуриб битказилади. Бундан ташқари, аэропортда замонавий чегара назорати ва виза бўлимлари, шинам бизнес-зал, турли савдо ва овқатланиш шохобчалари, кечаю кундуз ишлайдиган тиббиёт пункти ҳамда дунё брендларини мужассам этган “Duty free” зонаси ташкил этилмоқда.
Лойиҳа якунлангач, йўловчиларга хизмат кўрсатиш қуввати соатига 300 нафардан 1 минг 300 нафаргача ортади.

Президент ознакомился с созидательной работой в международном аэропорту Ургенча
В последние годы поток гостей, прибывающих в Хорезмскую область, увеличился в несколько раз. В рамках инициатив, направленных на задействование туристического потенциала региона, создается транспортно-логистическая инфраструктура, соответствующая международным стандартам.
В частности, в международном аэропорту Ургенча построен терминал для обслуживания официальных делегаций, продолжается ускоренными темпами первый этап реконструкции нового аэродромного комплекса.
Поездка Президента Шавката Мирзиёева в Хорезмскую область началась с ознакомления с этими проектами.
Аэропорт введен в эксплуатацию в 1960 году. В 1992 году ему присвоен статус международного. Этот комплекс общей площадью более 285 гектаров на протяжении многих лет обслуживал тысячи пассажиров. В настоящее время через аэропорт регулярные рейсы выполняют около десяти ведущих авиакомпаний. Только в этом году аэропортом оказано услуг на 126 миллиардов сумов, что на 31 процент больше показателя за аналогичный период 2025 года.
Динамика современного мира, растущий поток туристов и масштабы международного сотрудничества ставят на повестку дня необходимость коренного увеличения имеющихся мощностей.
На расширение и модернизацию международного аэропорта Ургенча направлено суммарно 264 миллиона долларов инвестиций. Проект реализуется на основе государственно-частного партнерства.
В качестве частного партнера проекта привлечена южнокорейская компания «Incheon International Airport Corporation», управляющая одним из наиболее передовых, высокотехнологичных и авторитетных авиационных хабов мира.
Президент нашей страны отметил, что города Хива и Ургенч становятся глобальной площадкой для проведения крупных международных саммитов, дипломатических встреч на высшем уровне, а также престижных экономических и культурных форумов. Подчеркнуто, что обеспечение высокого уровня комфорта и безопасности для иностранных делегаций, прибывающих на такие мероприятия, напрямую способствует укреплению международного авторитета страны.
В рамках реконструкции в аэропорту создаются условия для приема таких широкофюзеляжных лайнеров, как Boeing 747 и Airbus A350. Это позволит организовать прямые беспересадочные дальнемагистральные рейсы в Хорезм из различных континентов.
На первом этапе будет завершено строительство стоянки на 18 воздушных судов и новой рулёжной дорожки. Кроме того, в аэропорту создаются современные пункты пограничного и визового контроля, комфортабельный бизнес-зал, различные торговые объекты и точки общественного питания, круглосуточный медицинский пункт, а также зона «duty free» с продукцией мировых брендов.
После завершения проекта пропускная способность аэропорта увеличится с 300 до 1 300 пассажиров в час.