Мамлакатимизда сўнгги йилларда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш, “яшил иқтисодиёт” тамойилларини жорий этиш ва экологик маданиятни юксалтириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Шу билан бирга, саноат, қурилиш, транспорт ва коммунал соҳалардаги жадал ривожланиш табиатга таъсир этувчи омилларни қатъий назорат қилишни, экологик талабларга риоя этишни янада кучайтиришни тақозо этмоқда.
Тақдимотда экология соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар ҳолати таҳлил қилинди. Қайд этилганидек, 2024 йилда 47 мингдан зиёд маъмурий ҳуқуқбузарлик аниқланган бўлса, 2025 йилда улар сони 59 мингдан ошган. Амалдаги тартибда жарималар миқдори етказилган экологик зарарга мутаносиб эмаслиги сабабли баъзи корхоналар учун ҳуқуқбузарликни бартараф этишдан кўра, жарима тўлаб, фаолиятни давом эттириш қулайроқ бўлиб қолмоқда.
Шу боис, юридик шахсларга нисбатан молиявий санкцияларни қайта кўриб чиқиш, уларни табиатга етказилган зарар миқдорига боғлаш ва халқаро амалиётга яқинлаштириш таклиф этилди. Жумладан, дарё ўзанларидан норуда материалларни ноқонуний қазиб олиш, сув ресурсларини ифлослантириш, дарахт ва буталарни ғайриқонуний кесиш, атмосфера ҳавосига белгиланган меъёрдан ортиқ ташламалар чиқариш, қурилиш майдонларида чанг ва қум заррачаларининг ҳавога кўтарилишига йўл қўйиш, чиқиндиларни белгиланмаган жойларда ёқиш каби ҳолатлар учун таъсирчан молиявий чоралар жорий этиш кўзда тутилган.
Бу жараёнда маъмурий жарима ва табиатга етказилган зарар учун компенсация тўловини ягона молиявий санкцияга бирлаштириб, корхона айбини тан олган ҳолатларда уни Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитаси томонидан қўллаш, низоли ҳолатларда эса масалани суд тартибида кўриб чиқиш ва ҳал этиш тартибини жорий қилиш таклиф қилинди.
Тақдимотда Угом дарёсининг табиий мувозанатини тиклаш ва унинг ноёб табиий меросини сақлаш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Угом дарёси ва унинг ҳавзаси Угом-Чотқол миллий табиат боғи таркибидаги муҳим экологик ҳудудлардан бири ҳисобланади. Бу ерда ўнлаб ноёб ўсимлик ва ҳайвонот турлари, шу жумладан, Қизил китобга киритилган турлар мавжуд. Дарё Чирчиқ ҳавзасининг сув таъминотида ҳам муҳим ўрин тутади.
Таҳлилларга кўра, кейинги йилларда Угом дарёсида сув сарфи камайиб, сув сифатига таъсир этувчи омиллар кўпайган. Бу ҳолат қирғоқларнинг емирилиши, фауна ва ўсимлик дунёсига салбий таъсир кўрсатиши, биохилма-хиллик қисқариши хавфини оширмоқда.
Шу боис, Угом дарёси ва унга туташ ҳудудларни давлат гидрологик табиат ёдгорлиги деб эълон қилиш, соҳилбўйи ва сувни муҳофаза қилиш зоналарида табиий гидрологик тизимга таъсир кўрсатувчи қурилиш ва ер ишларини чеклаш таклиф этилди. Шунингдек, сув муҳофаза зоналаридаги объектларни хатловдан ўтказиш, уларнинг сув сифати ва биофаунага таъсирини баҳолаш вазифалари белгиланди. Экологик талабларга жавоб бермайдиган фаолиятларни тўхтатиш ёки бошқа жойга кўчириш масаласи кўриб чиқилади.
Қолаверса, дарёнинг гидрологик ва экологик ҳолатини барқарор ривожлантириш бўйича “Угом дарёси экотизимини яхшилаш” мастер режасини ишлаб чиқиш, соҳилбўйи ва муҳофаза зоналарида ер деградациясининг олдини олиш учун дарахт ва буталар экиш кўзда тутилган.
Чиқиндиларни бошқариш соҳасидаги ишлар ҳам атрофлича таҳлил қилинди. 2025 йилда санитар тозалаш хизмати қамрови маҳаллалар кесимида 88 фоизга етди, соҳага махсус техникалар, мотороллерлар ва контейнерлар етказиб берилди, 132 та полигон атрофи кўкаламзорлаштирилди, 47 та полигон фаолияти тўхтатилди.
Жорий йилда санитар тозалаш корхоналарига қўшимча махсус техника ва контейнерлар етказиб бериб, қамровни 90 фоизга етказиш, 18 та полигонни рекультивация қилиш, 2030 йилга бориб, полигонлар сонини 50 фоизга қисқартириш режалаштирилган.
Чиқиндиларни қайта юклаш станцияларини қуриш орқали логистика харажатларини камайтириш, саралаш ва қайта ишлаш ҳажмини ошириш, полигонларга тушадиган юкламани қисқартириш муҳимлиги таъкидланди. 2026 йилда 28 та, 2030 йилгача эса 70 та қайта юклаш станциясини қуриш кўзда тутилган.
Маиший чиқиндиларни ёқиш орқали электр энергияси ишлаб чиқариш бўйича йирик инвестиция лойиҳаларининг бориши тўғрисида ҳам ахборот берилди. Умумий қиймати 933 миллион доллар бўлган 6 та заводни қуриш ишлари Андижон, Наманган, Фарғона, Самарқанд, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларида амалга оширилмоқда. Бу заводлар ишга тушгач, йилига 3,6 миллион тонна қаттиқ маиший чиқинди қайта ишланиб, 1,6 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Кейинги босқичда 633 миллион долларлик яна 5 та завод қуриш билан боғлиқ ишларни бошлашга кўрсатма берилди.
Хавфли чиқиндиларни бошқариш бўйича МДҲ ҳудудида илк интеграциялашган платформа яратиш таклиф қилинди. Навоий вилоятида амалга оширилиши режалаштирилган мазкур инвестиция лойиҳаси доирасида хавфли чиқиндиларни лабораторияда тавсифлаш, махсус полигон ташкил этиш, чиқиндилардан RDF ёқилғи ишлаб чиқариш, физик-кимёвий ва термик қайта ишлаш тизимини йўлга қўйиш назарда тутилган.
Лойиҳа қиймати 260 миллион доллар бўлиб, йилига 330 минг тонна хавфли чиқиндини қайта ишлаш қуввати яратилади. Унинг амалга оширилиши экологик барқарорликни таъминлаш, янги стандартлар ва илғор технологияларни жорий этиш, маҳаллий кадрларни тайёрлашга хизмат қилади.
Қайд этилганидек, 2017 йилда қурилиш чиқиндилари ҳажми 1,2 миллион тоннани ташкил этган бўлса, 2025 йилда 1,9 миллион тоннага етган.
Шу муносабат билан қурилиш чиқиндиларини “ҳосил бўлишдан утилизациягача” бўлган жараёнини тўлиқ назорат қиладиган рақамли платформа яратиш, чиқиндилар ҳаракатини GPS орқали реал вақт режимида кузатиш, полигонларда саралаш ва қайта ишлаш комплексларини ташкил этиш таклиф этилди.
Шунингдек, қурилиш объектларини қабул қилишда чиқиндиларни утилизация қилиш бўйича шартнома шартлари бажарилганини мажбурий талаб сифатида белгилаш, ноқонуний ташлаш ҳолатларини фото ва видео қайд этиш орқали аниқлаш ҳамда жавобгарлик чораларини кучайтириш назарда тутилмоқда.
Тақдимотда муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларни ривожлантириш, ноёб ўсимлик ва ҳайвонот дунёсини сақлаш бўйича лойиҳалар ҳам кўриб чиқилди. Хусусан, “Фарғона” миллий табиат боғи таркибидаги “Ёзёвон” табиат ёдгорлиги ҳудудини муҳофаза қилиш, дендрологик боғ ташкил этиш, кузатув миноралари, махсус дронлар ва рақамли мониторинг тизимлари орқали назоратни кучайтириш режалаштирилган.
Ушбу ҳудудда ташриф маркази ташкил этиш, пиёда сайр маршрутлари, қушларни кузатиш майдонлари, фото ва панорама нуқталари, илмий-маърифий экскурсиялар йўлга қўйилиши режалаштирилмоқда.
Шунингдек, “Овжазсой – Мовий тоғлар” миллий табиат боғи ҳудудида ҳам экологик туризмни ривожлантиришга қаратилган объектлар барпо этиш таклифлари кўриб чиқилди. Бунда табиий манзаралар ва тоғ экотизимларини асраб-авайлаган ҳолда сайёҳлар учун қулай инфратузилма яратишга алоҳида эътибор қаратилади.
Тақдимотда жорий йилда Самарқанд шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган “ECO EXPO Central Asia 2026” халқаро кўргазмаси ва Глобал экологик жамғарманинг 8-Ассамблеясига тайёргарлик масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Глобал экологик жамғарма 186 та иштирокчи давлатни бирлаштирган йирик халқаро молия институти бўлиб, Ўзбекистон унга 1995 йилда қўшилган. Ассамблеянинг Самарқандда ўтказилиши Европа, Кавказ ва Марказий Осиё минтақасида илк бор ташкил этилаётган йирик экологик анжуман бўлади. Тадбирда 186 давлатдан 2,5 минг нафар иштирокчи, 40 та донор давлат, 50 дан зиёд нуфузли табиатни муҳофаза қилиш ташкилотлари ва халқаро экспертлар иштирок этиши кутилмоқда.
“ECO EXPO Central Asia 2026” кўргазмаси эса маҳаллий саноат, ҳокимликлар, халқаро молия институтлари, инновацион “яшил” технологиялар провайдерлари ва инвесторлар ўртасида ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари тақдим этилган таклифларни маъқуллаб, табиатни муҳофаза қилиш соҳасида назорат ва жавобгарликни кучайтириш, чиқиндиларни бошқаришда замонавий тизимларни жорий этиш, сув ресурслари ва биохилма-хилликни асраш, муҳофаза қилинадиган табиий ҳудудларни илмий асосда ривожлантириш бўйича аниқ топшириқлар берди.

В последние годы в нашей стране проводится широкомасштабная работа по защите окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов, внедрению принципов «зелёной» экономики и повышению экологической культуры. Вместе с тем стремительное развитие промышленности, строительной, транспортной и коммунальной сфер требует строгого контроля факторов воздействия на природу и дальнейшего укрепления соблюдения экологических требований.
В ходе презентации проанализированы правонарушения в сфере экологии. Как отмечалось, если в 2024 году было выявлено более 47 тысяч административных правонарушений, то в 2025 году их число превысило 59 тысяч. По причине несоразмерности штрафов, предусмотренных действующим порядком, причиненному экологическому ущербу, некоторым предприятиям оказывается выгоднее продолжать деятельность, уплатив штраф, чем устранять нарушения.
В этой связи предложено пересмотреть финансовые санкции в отношении юридических лиц, обеспечить их соразмерность объему нанесенного природе ущерба и приблизить к нормам, используемым в международной практике. В частности, планируется ввести действенные меры финансовой ответственности за незаконную добычу нерудных материалов из русел рек, загрязнение водных ресурсов, незаконную вырубку деревьев и кустарников, превышение допустимых норм выбросов в атмосферу, допущение поднятия на воздух пыли и песчаных частиц со строительных площадок, а также сжигание отходов в неустановленных местах.
Так, административный штраф и компенсационные выплаты за причиненный природе ущерб предложено объединить в единую финансовую санкцию, а также внедрить практику, согласно которой в случаях признания вины предприятием Национальный комитет по экологии и изменению климата будет вправе применить санкцию самостоятельно, а при возникновении споров вопрос будет рассматриваться и разрешаться в судебном порядке.
В ходе презентации также рассмотрены предложения по восстановлению природного баланса реки Угам и сохранению ее уникального природного наследия.
Угам и бассейн этой реки входят в число важных экологических территорий в составе Угам-Чаткальского национального природного парка. Здесь обитают десятки редких видов флоры и фауны, в том числе занесенных в Красную книгу. Кроме того, река играет большую роль в водоснабжении бассейна реки Чирчик.
Согласно исследованиям, в последние годы в реке Угам наблюдается снижение расхода воды, а также увеличение факторов, влияющих на качество воды. Данная ситуация угрожает эрозией берегов, оказывает негативное воздействие на водную фауну и растительный мир, а также повышает риск сокращения биоразнообразия.
В этой связи предложено объявить реку Угам и прилегающие к ней территории государственным гидрологическим памятником природы, а также ограничить проведение строительных и земляных работ в прибрежных и водоохранных зонах, оказывающих влияние на естественную гидрологическую систему. Кроме того, поставлены задачи по инвентаризации объектов, расположенных в водоохранных зонах, и оценке их воздействия на качество воды и биофауну. Будет рассмотрен вопрос о прекращении либо релокации деятельности, не соответствующей экологическим требованиям.
Наряду с этим предусмотрена разработка мастер-плана «Улучшение экосистемы реки Угам», направленного на устойчивое развитие ее гидрологического и экологического состояния. В целях предотвращения деградации земель в прибрежных и водоохранных зонах планируется высадить деревья и кустарники.
Предметно проанализирована и работа в сфере управления отходами. В 2025 году охват услугами санитарной очистки в разрезе махаллей достиг 88 процентов. Сферу снабдили специализированной техникой, мотороллерами и контейнерами, территория вокруг 132 полигонов благоустроена, а деятельность 47 полигонов прекращена.
В текущем году планируется довести уровень охвата услугами до 90 процентов за счет поставки дополнительной специализированной техники и контейнеров для предприятий санитарной очистки, а также провести рекультивацию 18 полигонов. К 2030 году предусмотрено сократить количество полигонов на 50 процентов.
Подчеркнута важность снижения логистических затрат, увеличения объемов сортировки и переработки, а также уменьшения нагрузки на полигоны за счет строительства станций перегрузки отходов. В 2026 году планируется построить 28 таких станций, а к 2030 году – 70.
Также представлена информация о ходе реализации крупных инвестиционных проектов по производству электроэнергии путем сжигания бытовых отходов. В Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях ведется строительство 6 заводов общей стоимостью 933 миллиона долларов. После их запуска планируется ежегодно перерабатывать 3,6 миллиона тонн твердых бытовых отходов и производить 1,6 миллиарда киловатт-часов электроэнергии. Дано указание начать подготовку к следующему этапу – строительству еще 5 заводов на 633 миллиона долларов.
Предложено создать первую на территории СНГ интегрированную платформу по управлению опасными отходами. В рамках данного инвестиционного проекта, планируемого к реализации в Навоийской области, предусмотрено внедрить систему лабораторной классификации опасных отходов, физико-химической и термической переработки, создать специализированный полигон, а также производить RDF-топливо из отходов.
Стоимость проекта составит 260 миллионов долларов, планируется создать мощности по переработке 330 тысяч тонн опасных отходов в год. Реализация проекта будет способствовать обеспечению экологической устойчивости, внедрению новых стандартов и передовых технологий, а также развитию кадрового потенциала региона.
Как отмечалось, если в 2017 году объем строительных отходов составлял 1,2 миллиона тонн, то в 2025 году он достиг 1,9 миллиона тонн.
В этой связи предложено создать цифровую платформу, обеспечивающую полный контроль за строительными отходами – от их образования до утилизации, отслеживать перемещение отходов в режиме реального времени с помощью GPS, организовать комплексы по сортировке и переработке отходов на полигонах.
Также предусматривается ввести обязательное требование о выполнении условий договоров по утилизации отходов при приемке строительных объектов. Кроме того, планируется выявлять случаи незаконного размещения отходов с использованием фото- и видеофиксации и усилить меры ответственности за подобные нарушения.
На презентации также рассмотрены проекты по развитию охраняемых природных территорий и сохранению уникальной флоры и фауны. В частности, планируется усилить охрану территории памятника природы «Язъяван», входящего в состав Ферганского национального природного парка, создать дендрологический сад, а также усилить контроль за счет смотровых башен, специальных дронов и систем цифрового мониторинга.
На данной территории намечено создать центр приема посетителей, пешеходные туристические маршруты, площадки для наблюдения за птицами, а также фотозоны и панорамные площадки. Кроме того, планируется организовать научно-просветительские экскурсии.
Рассмотрены также предложения по созданию на территории национального природного парка «Овжазсай – Синегорье» объектов, направленных на развитие экологического туризма. Особое внимание в рамках инициативы будет уделено формированию удобной инфраструктуры для туристов с бережным сохранением природных ландшафтов и горных экосистем.
В ходе презентации также обсуждены вопросы подготовки к проведению в этом году в городе Самарканде международной выставки «ECO EXPO Central Asia 2026» и 8-й Ассамблеи Глобального экологического фонда.
Глобальный экологический фонд является крупным международным финансовым институтом, объединяющим 186 стран-участниц. Узбекистан присоединился к нему в 1995 году. Проведение ассамблеи в Самарканде станет первым крупным экологическим форумом такого масштаба в регионе Европы, Кавказа и Центральной Азии. Ожидается участие 2,5 тысячи представителей из 186 стран, 40 стран-доноров, более 50 авторитетных природоохранных организаций, а также международных экспертов.
Выставка «ECO EXPO Central Asia 2026» будет способствовать расширению сотрудничества между отечественной промышленностью, хокимиятами, международными финансовыми институтами, поставщиками инновационных «зеленых» технологий и инвесторами.
Глава государства одобрил представленные предложения и дал конкретные поручения по усилению контроля и ответственности в сфере охраны природы, внедрению современных систем управления отходами, сохранению водных ресурсов и биоразнообразия, а также развитию охраняемых природных территорий на научной основе.