Ер ресурсларидан фойдаланишда янгича ёндашувлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев ер ресурсларидан янада самарали фойдаланишга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги беш йилда мамлакатимизда ер муносабатларини ислоҳ қилиш борасида тизимли ишлар амалга оширилди. Хусусан, ер ажратиш ваколати ҳокимлардан олиниб, ер участкаларини аукцион орқали реализация қилиш тартиби жорий этилди. Шу даврда 616,3 минг гектар ер аукцион орқали ажратилди, бюджетга 1,4 триллион сўм тушум таъминланди.
Энг муҳими, ернинг ҳақиқий эгаси пайдо бўлиши натижасида ҳар бир гектардан олинаётган даромад 3 карра ошиб, 50-60 миллион сўмга етган. Бугун ушбу ерларда ҳар йили 539 триллион сўмлик маҳсулот етиштирилиб, 2,1 миллиард долларлик экспорт амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, соҳада ҳал этилиши лозим бўлган қатор масалалар ҳам борлиги кўрсатиб ўтилди.
Жумладан, ерлар аукцион орқали ажратилаётган бўлса-да, ижарачиларнинг ундан фойдаланишдаги мустақиллиги ҳали етарли эмас. Шу сабабли 117,6 минг гектар ер ҳозиргача сотилмасдан турибди.
Шу боис қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ижарага беришнинг янги тизимини жорий этиш, жорий йилда яна 100 минг гектар ерни янги тартиб асосида аукционга чиқариш режалаштирилган. Бу борада, айниқса, ердан фойдаланишда иқтисодий рағбатларни кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Ўтган йили водий вилоятлари, Жиззах, Тошкент вилоятлари ва Қорақалпоғистонда сотилган ерларда экинларни мустақил жойлаштириш бўйича жорий этилган тажриба яхши самара бергани таъкидланди. Хусусан, 2025 йилда 20 минг гектар ернинг 16 минг гектарида тадбиркорлар ўзлари танлаган юқори даромадли ва экспортбоп экинларни экиб, 150 миллион долларлик экспорт учун замин яратган. Энди ушбу тажрибани кенгайтириш, ердан фойдаланувчиларга янада кўпроқ иқтисодий эркинлик бериш муҳимлиги қайд этилди.
Саноатлашган плантация ва чорвачилик лойиҳалари учун 50 гектардан 500 гектаргача ер участкаларини аукционга чиқариш, шу асосида жорий йилнинг ўзида ҳар бир вилоятда камида 5 тадан йирик лойиҳаларни бошлаш белгиланди. Ушбу лойиҳалар учун сув ва электр таъминоти харажатларини қоплаб бериш, 3 йиллик имтиёзли давр билан 7 йилгача арзон кредитлар ажратиш, кредит фоиз ставкаларини компенсация қилиб бериш, етиштирилган маҳсулотни қадоқлаш харажатларининг 50 фоизгача қисмини субсидиялаш каби қатор молиявий қўллаб-қувватлаш жорий этилиши таъкидланди.
Тақдимотда ердан юқори даромад олишда илғор хорижий тажрибани, айниқса, чет элнинг замонавий агротехнологияларини кенг қўллаш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Шу билан бирга, бу жараёнда миллий манфаатларни ҳимоя қилиш лозимлиги қайд этилди.
Хусусан, хорижий инвесторларга қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ижарага беришнинг тартиби ва шартлари қайта кўриб чиқилади. Бундан буён уларга фақат вилоят ҳокимликлари ҳузуридаги дирекциялар орқали, инвестиция миқдори камида 10 миллион доллар бўлган лойиҳалар доирасида, яйлов, лалми ва фойдаланишдан чиққан ерларни айланмага қайтариш шарти билан иккиламчи ижарага бериш тартиби қўлланади. Шунингдек, қишлоқ хўжалиги ерларини олиш бўйича аукционда фақат маҳаллий деҳқон ва тадбиркорлар иштирок этишини белгилаш лозимлиги таъкидланди. Мудофаа, чегара, тарихий-маданий ерлар ва ўрмон фонди ерлари фақат мамлакатимиз фуқароларига берилади. Айни пайтда ерларни ижарага бериш муддатини барча турдаги ерлар учун, шу жумладан саноат ва қурилиш лойиҳаларини амалга оширадиган чет эллик инвесторлар учун ҳам 49 йил этиб белгилаш таклиф этилди.
Бугунги кунда қарийб 100 минг гектарга яқин ернинг ижара муддати тугаган. Шу муносабат билан тадбиркорлар ушбу ерларни қайта аукционга чиқармасдан, ижара муддатини узайтириш бўйича қулай ва шаффоф тартиб жорий этиш зарурлигини билдирмоқда. Тақдимотда бу жараённи давлат хизматлари марказлари ва электрон платформалар орқали амалга ошириш, кадастр, қишлоқ хўжалиги ва адлия тизимларини ўзаро интеграция қилиш, эътирозлар бўлмаган тақдирда қишлоқ хўжалиги ерлари учун 30 йилгача, ноқишлоқ ерлар учун 49 йилгача узайтириш тартибини жорий этиш таклиф қилинди. Солиқ ёки ижара тўловидан қарздорлик, суд низоси ёки ноқонуний қурилиш аниқланган ҳоллардагина ижара шартномаси янги муддатга узайтирилмаслиги белгиланмоқда.
Шунингдек, ер тоифасини ўзгартириш ва нобудгарчилик тўловларини ҳисоблаш билан боғлиқ жараёнлар ҳалигача қоғоз шаклида юритилаётгани танқид қилинди. Бу эса келишув ва қарор қабул қилиш муддатининг чўзилишига, инвесторлар норозилигига сабаб бўлмоқда. Шу боис барча жараёнларни рақамлаштириш, ердан мақсадли фойдаланиш, сув самарадорлиги ва тупроқ сифати каби мезонлар асосида ердан фойдаланиш самарадорлигини баҳолаш тизимини йўлга қўйиш вазифаси қўйилди.
Ерга бўлган ижара ҳуқуқини молиявий восита сифатида кенгайтириш, уни нафақат тижорат кредитлари, балки лизинг, ипотека ва банк кафолатини олиш учун ҳам гаровга қўйиш имкониятини яратиш зарурлиги қайд этилди. Ер участкасини бўш турган ер сифатида ҳисобга олиш тартибини соддалаштириш, ерларни қайта ижарага беришда шартномаларни ҳақ эвазига ёки текинга тузиш мумкинлигини аниқ белгилаш, шундан келиб чиқиб ер олди-сотдисига оид ҳуқуқбузарликлар учун жиноий жавобгарлик чораларини қайта кўриб чиқиш таклиф этилди.
Шу билан бирга, ер назорати йўналишида жавобгарликни кучайтириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш учун жавобгарликни фақат суғориладиган ерлар учун эмас, қолган барча турдаги ер участкаларига нисбатан ҳам татбиқ этиш зарурлиги таъкидланди.
Темир йўллари, автомобиль йўллари, аэропортлар, аэродромлар, аэронавигация объектлари, сув иншоотлари ва тармоқларини қуриш мақсадларида ерларнинг тоифаси ўзгартирилганда нобудгарчилик тўловидан озод қилиш, ер жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилганида тўланадиган компенсация тўловларини солиққа тортмаслик бўйича таклифлар билдирилди.
Келгусида қишлоқ хўжалиги ерлари ижарачиларига ҳудудлардаги 13 та дирекция орқали, қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ерларда инвестиция лойиҳаларини амалга ошираётган тадбиркорларга эса 14 та инвестиция компаниялари орқали хизмат кўрсатилиши, ушбу ташкилотлар ўз йўналишларида давлат органлари ва тадбиркорлар ўртасида “кўприк” вазифасини бажариши таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари ер ислоҳотларини янги босқичга олиб чиқиш, ердан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, тадбиркорлар учун янада очиқ ва тушунарли тизим яратиш, шунингдек, соҳада рақамлаштиришни жадаллаштириш бўйича мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.

Рассмотрены новые подходы к использованию земельных ресурсов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений, направленных на дальнейшее повышение эффективности использования земельных ресурсов.
За последние пять лет в нашей стране проведена системная работа по реформированию земельных отношений. В частности, прекращены полномочия хокимов по выделению земель, а реализация земельных участков переведена на аукционный порядок. За этот период через аукцион было распределено 616,3 тысячи гектаров земли, а в бюджет поступило 1,4 триллиона сумов. Самое главное, благодаря появлению реального хозяина доход с каждого гектара вырос в 3 раза и достиг 50–60 миллионов сумов. Сегодня на этих землях ежегодно производится продукции на 539 триллионов сумов и обеспечивается экспорт на 2,1 миллиарда долларов.
Вместе с тем в этой сфере сохраняется ряд вопросов, требующих решения. В частности, несмотря на то что земли предоставляются через аукцион, самостоятельность арендаторов в их использовании пока остается недостаточной. По этой причине 117,6 тысячи гектаров земли до сих пор не реализованы.
В связи с этим намечено внедрение новой системы предоставления в аренду земель сельскохозяйственного назначения, а также выставление в текущем году на аукцион еще 100 тысяч гектаров земли на новых условиях. При этом особое внимание будет уделено усилению экономических стимулов к эффективному использованию земли.
Подчеркнуто, что положительные результаты дала внедренная в прошлом году практика самостоятельного размещения сельскохозяйственных культур на реализованных участках в областях Ферганской долины, Джизакской и Ташкентской областях, а также в Каракалпакстане. В частности, в 2025 году на 16 тысячах гектаров из 20 тысяч гектаров предприниматели высадили выбранные ими высокодоходные и экспортоориентированные культуры, создав основу для экспорта на 150 миллионов долларов. Отмечена важность расширения этой практики и предоставления землепользователям большей экономической свободы.
Для проектов индустриальных плантаций и животноводства предусматривается выставление на аукцион земельных участков площадью от 50 до 500 гектаров. На этой основе уже в текущем году в каждой области намечено начать как минимум по 5 крупных проектов. Для их реализации предусматриваются меры финансовой поддержки, включая покрытие расходов на водо- и электроснабжение, предоставление льготных кредитов сроком до 7 лет с трехлетним льготным периодом, компенсацию процентных ставок по кредитам, а также субсидирование до 50 процентов расходов на упаковку выращенной продукции.
В ходе презентации отдельное внимание уделено также широкому применению передового зарубежного опыта для повышения доходности земли, особенно современных иностранных агротехнологий. Вместе с тем было подчеркнуто, что в этом процессе необходимо защищать национальные интересы.
В частности, порядок и условия предоставления земель сельскохозяйственного назначения иностранным инвесторам будут пересмотрены. В дальнейшем для них будет применяться только механизм вторичной аренды через дирекции при хокимиятах областей в рамках проектов с объемом инвестиций не менее 10 миллионов долларов и при условии вовлечения в оборот пастбищных, богарных и выбывших из использования земель.
Кроме того, подчеркнута необходимость закрепить, что в аукционах по сельскохозяйственным землям смогут участвовать только местные дехкане и предприниматели. Земли оборонного характера, приграничные, историко-культурные земли и земли лесного фонда будут предоставляться только гражданам нашей страны. Одновременно предложено установить единый срок аренды всех видов земель, в том числе для иностранных инвесторов, реализующих промышленные и строительные проекты, на уровне 49 лет.
Скоро истекает срок аренды почти 100 тысяч гектаров земли. В этой связи предприниматели поднимают вопрос о необходимости введения удобного и прозрачного порядка продления аренды без повторного выставления таких участков на аукцион. На презентации предложено осуществлять этот процесс через центры государственных услуг и электронные платформы, интегрировать между собой информационные системы органов кадастра, сельского хозяйства и юстиции, и при отсутствии возражений продлевать аренду земель сельскохозяйственного назначения до 30 лет, а несельскохозяйственных земель – до 49 лет. При этом предусмотрено, что договор аренды не будет продлеваться на новый срок только в случаях наличия задолженности по налогам или арендной плате, судебного спора либо фактов незаконного строительства.
Критически указано, что процессы изменения категории земель и расчета компенсационных выплат за потери до сих пор ведутся в бумажной форме. Это приводит к затягиванию сроков согласования и принятия окончательных решений, вызывает недовольство инвесторов. В этой связи поставлена задача цифровизировать все процессы и внедрить систему оценки эффективности использования земли на основе таких критериев, как целевое использование, эффективность расхода воды и качество почвы.
Отмечена необходимость расширить возможности использования права аренды земли как финансового инструмента. В частности, предложено создать условия для его использования в качестве залога не только при получении коммерческих кредитов, но и для оформления лизинга, ипотеки и банковского поручительства. Кроме того, предложено упростить порядок признания земельных участков свободными, а также четко определить возможность заключения договоров повторной аренды земли как на возмездной, так и на безвозмездной основе. Исходя из этого, также предложено пересмотреть меры уголовной ответственности за правонарушения, связанные с незаконным оборотом земельных участков.
Наряду с этим отдельное внимание уделено вопросам усиления ответственности в сфере земельного контроля. В частности, подчеркнута необходимость распространить ответственность за самовольный захват земли не только на орошаемые земли, но и на все остальные категории земельных участков. Также предложено освободить от выплат за потери в случаях изменения категории земель для строительства железных и автомобильных дорог, аэропортов, аэродромов, объектов аэронавигации, водохозяйственных сооружений и сетей, а также не облагать налогом компенсационные выплаты при изъятии земель для общественных нужд.
Подчеркнуто, что в дальнейшем арендаторам земель сельскохозяйственного назначения услуги будут оказываться через 13 региональных дирекций, а предпринимателям, реализующим инвестиционные проекты на землях несельскохозяйственного назначения, – через 14 инвестиционных компаний. Эти структуры должны выполнять функцию связующего звена между государственными органами и предпринимателями.
Глава государства дал ответственным лицам соответствующие указания по выведению земельной реформы на новый этап, повышению эффективности использования земли, созданию для предпринимателей еще более открытой и понятной системы, а также ускорению цифровизации данной сферы.