Ўн йилда мамлакатимизда пенсия миқдори 3,3 баробар оширилди, унинг энг кам миқдори минимал истеъмол харажатлари даражасидан юқори белгиланди. 2021 йилгача 1,1 миллион нафар фуқаронинг пенсияси 400 минг сўмдан кам бўлган. Бугунги кунда энг кам пенсия миқдори 878 минг сўмни, минимал истеъмол харажатлари эса 715 минг сўмни ташкил этмоқда.
Тақдимотда жамғариб бориладиган пенсия тизими ривожланган мамлакатларда пенсия маблағлари иқтисодиёт учун узоқ муддатли ресурс вазифасини ўтаётгани қайд этилди.
Ҳисоб-китобларга кўра, мамлакатимизда пенсия тизими тўғри йўлга қўйилса, иқтисодиётга узоқ муддатли маблағларни жалб қилиш мумкин. Буни Халқаро валюта жамғармаси, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки ва Халқаро меҳнат ташкилоти экспертлари ҳам тасдиқламоқда.
Шу боис пенсия тизимини илғор хорижий тажриба асосида ислоҳ қилиш, жамғариб бориладиган, хусусий ва корпоратив пенсия тизимларини ривожлантириш зарурлиги таъкидланди.
Ҳозирда фуқаролар иш ҳақининг 0,1 фоизи жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағига ўтказилади. Ушбу маблағларга ҳисобланадиган йиллик 10 фоизлик даромад банк омонатларидан қарийб икки баробар кам.
Шу муносабат билан мазкур тизимнинг жозибадорлигини ошириш ва аҳолини унда фаол иштирок этишга рағбатлантириш бўйича янги механизмлар таклиф қилинди.
Хусусан, ойлик иш ҳақи 7,6 миллион сўмгача (пенсия ҳисоблаш базавий миқдорининг 15 баравари) бўлган фуқаро жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағига иш ҳақининг 5 фоизини ўтказса, давлат томонидан қўшимча яна 2,5 фоиз миқдорида маблағ ажратиш кўзда тутилмоқда.
Ойлик иш ҳақи 7,6 миллион сўмдан юқори бўлган фуқаролар учун эса тўланган ижтимоий солиқнинг шу миқдордан ошган қисмининг 1 фоизини уларнинг жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварағига ўтказиш таклиф этилди.
Пенсия миқдорини ҳисоблаш тартибини такомиллаштириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Амалда пенсия охирги ўн йиллик меҳнат фаолиятидаги беш йиллик иш ҳақидан ҳисобланади. Шунингдек, иш ҳақининг 6 миллион сўмдан юқори қисми ҳисобга олинмайди. Бу айрим ҳолларда фуқаролар пенсиясининг ўртача миқдори пасайишига олиб келмоқда.
Шу боис пенсия ҳисобланадиган иш ҳақи даврини 5 йилдан 20 йилгача узайтириш ҳамда паст даромад олинган айрим даврларни ҳисобдан чиқариш таклиф қилинди.
Шунингдек, 2027 йилдан бошлаб пенсия ҳисоблашда инобатга олинадиган иш ҳақининг юқори чегарасини ҳозирги 6 миллион сўмдан 6,6 миллион сўмга ошириш кўзда тутилмоқда.
Ҳисоб-китобларга кўра, янги тартиб асосида пенсияга чиқадиган фуқароларнинг пенсия миқдори ҳозиргига нисбатан 8 фоизга ошириши мумкин.
Давлатимиз раҳбари пенсия тизимидаги ўзгаришлар миллионлаб фуқароларнинг ҳаёти ва келажагига дахлдор эканини таъкидлаб, ҳар бир таклифнинг ижтимоий ва иқтисодий таъсирини пухта ҳисоб-китоб қилиш зарурлигини кўрсатиб ўтди.
Бундай масалаларни аҳоли, кенг жамоатчилик, оммавий ахборот воситалари ва блогерларни жалб қилган ҳолда очиқ муҳокама қилиш, ислоҳотларнинг мақсади ва кутилаётган натижаларини фуқароларга аниқ тушунтириш вазифаси қўйилди.
Мутасаддиларга хорижий тажрибани ҳар томонлама пухта ўрганиб, хусусий ва корпоратив пенсия тизимларини яратиш бўйича қонун лойиҳасини киритиш вазифаси қўйилди.

За последние десять лет размер пенсий в нашей стране увеличился в 3,3 раза, а минимальный размер пенсии установлен выше уровня минимальных потребительских расходов. До 2021 года пенсии 1,1 миллиона граждан составляли менее 400 тысяч сумов. Сегодня минимальный размер пенсии составляет 878 тысяч сумов, а минимальные потребительские расходы – 715 тысяч сумов.
На презентации отмечалось, что в странах, где развита накопительная пенсионная система, пенсионные средства служат долгосрочным ресурсом для экономики.
По расчетам, при правильной организации пенсионной системы в нашей стране в экономику можно привлечь долгосрочные ресурсы. Это подтверждают и эксперты Международного валютного фонда, Всемирного банка, Азиатского банка развития и Международной организации труда.
В связи с этим была подчеркнута необходимость реформирования пенсионной системы на основе передового зарубежного опыта, развития накопительной, частной и корпоративной пенсионных систем.
В настоящее время на накопительный пенсионный счет граждан перечисляется 0,1 процента их заработной платы. Начисляемая на эти средства годовая доходность в размере 10 процентов почти в два раза ниже доходности банковских вкладов.
В связи с этим были предложены новые механизмы по повышению привлекательности данной системы и стимулированию активного участия населения в ней.
В частности, предусматривается, что если гражданин с ежемесячной заработной платой до 7,6 миллиона сумов (15 базовых величин исчисления пенсии) будет перечислять 5 процентов своего дохода на накопительный пенсионный счет, государство дополнительно направит средства в размере еще 2,5 процента.
Для граждан с ежемесячной заработной платой свыше 7,6 миллиона сумов предложено перечислять 1 процент уплаченного социального налога на их накопительные пенсионные счета.
Особое внимание было уделено вопросам совершенствования порядка расчета размера пенсий.
В настоящее время пенсия рассчитывается исходя из заработной платы за любые пять лет трудовой деятельности в течение последних десяти лет. Кроме того, часть заработной платы, превышающая 6 миллионов сумов, при расчете не учитывается. В отдельных случаях это приводит к снижению среднего размера пенсии граждан.
В связи с этим предложено увеличить период заработка, учитываемого при расчете пенсии, с 5 до 20 лет, а также исключать из расчета отдельные периоды с низким доходом.
Кроме того, с 2027 года предусматривается повысить верхний предел заработной платы, учитываемой при расчете пенсии, с нынешних 6 миллионов до 6,6 миллиона сумов.
По расчетам, этот новый порядок может увеличить размер пенсии вновь выходящих на пенсию граждан на 8 процентов.
Глава нашего государства подчеркнул, что изменения в пенсионной системе касаются жизни и будущего миллионов граждан, и указал на необходимость тщательного расчета социального и экономического эффекта каждого предложения.
Поставлена задача открыто обсудить такие вопросы с привлечением населения, широкой общественности, средств массовой информации и блогеров, а также четко разъяснить гражданам цели и ожидаемые результаты реформ.
Ответственным лицам поручено всесторонне изучить зарубежный опыт и внести проект закона о создании частной и корпоративной пенсионных систем.