Сенатнинг Ёшлар, хотин-қизлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси, Ички ишлар вазирлиги ҳамда Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (ГИЗ)нинг Марказий Осиёда зўравон экстремизмнинг олдини олиш бўйича минтақавий лойиҳаси билан ҳамкорликда зўравонликка қарши курашиш бўйича идоралараро ишчи гуруҳ мажлиси бўлиб ўтди.
“Зўравонликка қарши курашиш бўйича идоралараро ҳамкорликдаги ҳаракатлар: аёллар ва болалар ҳуқуқлари ҳимояси, зўравон экстремизмга қарши идоралараро ҳамкорликни кучайтириш” мавзусида ўтган ушбу мажлисда сенаторлар, Бола ҳуқуқлари бўйича вакил, бир қатор вазирлик-идоралар масъуллари, шунингдек, Ёшлар парламенти аъзолари иштирок этди.
Муҳокамада айни йўналишдаги энг долзарб масалалар, шу жумладан хотин-қизлар ва болаларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш, ёшлар билан тизимли ишлаш, профилактика жараёнида аёлларнинг фаоллигини ошириш ҳамда давлат идоралари ўртасидаги ҳамкорлик механизмларини такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Қўмита раиси Орзигул Козихонова ўз сўзида бугунги куннинг энг долзарб муаммоларидан бири бўлган зўравонликка қарши курашишда давлат ва нодавлат тузилмаларининг ўзаро мувофиқлаштирилган ҳаракати муҳимлигини алоҳида таъкидлаб, ёшлар ва аёллар иштирокини фаоллаштириш, айниқса, маҳалла даражасида эрта профилактика чоралари самарадорлигини ошириш зарурлигини таъкидлади.
Сенат ҳузуридаги Ёшлар парламенти раиси Лайло Аслонова ҳудудларда ёшларни медиасаводхонлигини ошириш, мавжуд бўлган контентларга танқидий фикр юритиш борасида ўқув семинарлари ўтказиш таклифини билдирди.
Тадбир якунида иштирокчилар бу йўналишда олиб борилаётган ишларни янада яхшилаш, тегишли қонунчилик ва ҳамкорлик механизмларини такомиллаштириш борасида таклиф ва тавсиялар билдирди.
Шунингдек, ҳар бир ишчи гуруҳ аъзосининг таклиф ва тавсияларидан келиб чиқиб, идоралараро ишчи гуруҳнинг иш режаси лойиҳасини ишлаб чиқиш белгилаб олинди.

Состоялось заседание межведомственной рабочей группы по противодействию насилию, организованное совместно с Комитетом Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта, Министерством внутренних дел и Региональным проектом Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) «Предотвращение насильственного экстремизма в Центральной Азии».
В работе заседания, прошедшем на тему «Совместные действия по противодействию насилию: защита прав женщин и детей, усиление межведомственного сотрудничества против насильственного экстремизма», приняли участие сенаторы, Уполномоченный по правам ребенка, ответственные работники ряда министерств и ведомств, а также члены Молодежного парламента.
В ходе обсуждения рассмотрены наиболее актуальные вопросы в этом направлении, в том числе предупреждение насилия в отношении женщин и детей, системная работа с молодежью, повышение активности женщин в процессе профилактики и совершенствование механизмов взаимодействия государственных органов.
Председатель комитета Орзигул Козихонова в своем выступлении подчеркнула важность скоординированных усилий государственных и негосударственных структур в борьбе с насилием, что является одной из наиболее острых проблем современности. Отмечена необходимость активного участия молодежи и женщин в этих процессах, значимость повышения эффективности профилактических мер на ранних стадиях, особенно на уровне махалли.
Председатель Молодежного парламента при Сенате Лайло Аслонова предложила провести учебные семинары в регионах для повышения медиаграмотности молодежи и критического мышления по существующему контенту.
По завершении мероприятия участники высказали предложения и рекомендации по дальнейшему улучшению проводимой в этом направлении работы, совершенствованию соответствующего законодательства и механизмов взаимодействия.
Принято также решение о разработке проекта плана работы межведомственной рабочей группы с учетом предложений и рекомендаций всех ее членов.