Гидроэнергетика соҳасида олиб борилаётган ишлар ва истиқболли режалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев гидроэнергетика соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари юзасидан тақдимот билан танишди.
Ўзбекистонда 150 минг километрдан ортиқ дарёлар, сойлар ва каналлар мавжуд. Бу манбалар нафақат ичимлик суви ва суғориш, балки энергетика, иқтисодиёт ҳамда экология нуқтаи назаридан ҳам стратегик аҳамиятга эга.
Бугунги кунда электр энергияси ишлаб чиқаришнинг катта қисми табиий газ ва кўмирга боғлиқ. Гидроэнергия улуши эса 10-12 фоиз атрофида. Шу боис, гидроэнергетикани ривожлантириш энергия тизимини барқарорлаштириш, ёқилғи ресурсларига боғлиқликни камайтириш ва сув ресурсларидан самарали фойдаланишда муҳим ўрин тутади.
Сўнгги йилларда соҳада салмоқли натижаларга эришилди. 2017 йилда 36 та бўлган гидроэлектр станциялар сони 2025 йилда 100 тага етказилди. Уларнинг умумий қуввати 1,6 гигаваттдан 2,4 гигаваттгача ошди.
Марказий Осиёда ягона бўлган гидроагрегат ва технологик ускуналар ишлаб чиқарувчи “UzHydroPower” заводи ташкил этилди. Ўтган йили ишга туширилган Норин ГЭСлар каскадининг биринчи босқичи илк маротаба “миллий лойиҳа” моделига асосан амалга оширилиб, барча жараёнлар тўлиқ маҳаллий корхоналар томонидан бажарилди.
Шу билан бирга, мамлакатимиз гидроэнергетика салоҳиятининг катта қисми ҳали ишга солинмагани қайд этилди. Аҳоли ва иқтисодиёт ўсиши билан электр энергиясига талаб ошиб бораётганини ҳисобга олиб, бу салоҳиятдан тўлиқ, ҳар бир дарё, сой ва каналларда фойдаланиш ҳамда янги қувватларни жадал ишга тушириш зарурлиги таъкидланди.
Тақдимотда 2026-2032 йилларда умумий қиймати 5,8 миллиард доллар бўлган 73 та истиқболли лойиҳани амалга ошириш режалари кўриб чиқилди. Бунинг натижасида қўшимча 3,6 гигаватт қувват яратилиши кутилмоқда.
Жорий йилда 13 та ГЭСни фойдаланишга топшириш режалаштирилган. Уларнинг умумий қуввати 114 мегаватт, йиллик ишлаб чиқариш ҳажми эса 537 миллион киловатт-соатни ташкил этади. Мазкур лойиҳалар доирасида 254 та иш ўрни яратилади. Бунга қўшимча Бўстонлиқ туманида 28 миллион долларлик грантлар ҳисобидан 20 мегаватт қувватли шамол электр станцияси қурилмоқда.
Йирик лойиҳалар қаторида Бўстонлиқ туманидаги Юқори Пском ГЭС қурилиши алоҳида аҳамиятга эга. Қиймати 365 миллион доллар бўлган мазкур лойиҳанинг қуввати 160 мегаватт, йиллик ишлаб чиқариш ҳажми 484 миллион киловатт-соат бўлади. Бу 161 минг хонадонни электр энергияси билан таъминлаш имконини беради. Лойиҳада маҳаллий компонентлар улуши 82 фоизни ташкил этади.
Фарғона вилояти Сўх туманида “миллий лойиҳа” тамойили асосида Сўх ГЭС қурилиши режалаштирилган. Қуввати 15 мегаватт бўладиган ушбу станция йилига 50 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариб, тумандаги электр эҳтиёжининг 71 фоизини барқарор таъминлашга хизмат қилади.
Юқори Тўпаланг ҳудудининг гидроэнергетика салоҳияти ҳам кўриб чиқилди. “Тўпаланг” сув омборига қуйиладиган дарё ва сойларда 42 та кичик ГЭС қуриш орқали 541 мегаватт қувват яратиш, йилига қарийб 1,9 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш имконияти мавжуд.
Дунё амалиётида гидро тўплаш электр станцияларини қуриш орқали энергияни сақлаш ва қайта тақсимлаш тизимлари кенг жорий этилаётгани таъкидланди. Мамлакатимизда ҳам илк бор умумий қуввати 1,4 гигаватт бўлган 3 та шундай станцияни барпо этиш имкониятлари кўриб чиқилмоқда.
Шунингдек, умумий қуввати 164 мегаватт бўлган 2983 та кичик ва микро ГЭС қуриш режалари муҳокама қилинди.
Рақамлаштириш ва сунъий интеллект технологияларини жорий этиш ҳам соҳа самарадорлигини оширишнинг муҳим йўналиши сифатида белгиланди. Сув омборлари ва гидроиншоотларда сув сатҳи, сув ҳажми, босим, метеомаълумотлар ва ишлаб чиқариш жараёнларини онлайн кузатиш имконини берувчи рақамли мониторинг тизимлари босқичма-босқич жорий этилади. Ҳозирда сув омборларининг хавфсизлигини таъминлаш учун 3,5 мингта назорат-ўлчов аппаратлари ўрнатилган.
Давлатимиз раҳбари гидроэнергетика соҳасидаги лойиҳаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш, маҳаллийлаштириш даражасини ошириш бўйича мутасаддиларга аниқ топшириқлар берди.
Тақдимотда пойтахт ҳудудидаги дарё ва каналлар бўйларини ободонлаштириш, шаҳарда салқин микроиқлим яратиш мақсадида сунъий кўл ва ҳавзалар барпо этиш бўйича ишлар тўғрисида ҳам ахборот берилди.
Жумладан, Чирчиқ дарёсининг пойтахт ҳудудидан ўтувчи 16 километр қисмини ободонлаштириш ҳисобига 306 гектар ер майдонида “Дарё бўйи” лойиҳасини амалга ошириш кўзда тутилган.
Лойиҳа доирасида дарё қирғоқларини мустаҳкамлаш, яшил ҳудудлар барпо этиш, савдо ва хизмат кўрсатиш объектларини жойлаштириш ишлари амалга оширилади. Бектемир канали бўйида 187,3 гектар майдонда “яшил белбоғ” яратилади, сайилгоҳлар барпо этилади. Пиёдалар ва велойўлаклар, ички йўллар, ёритиш тизимлари ҳамда кўприклар қурилади.
Пойтахтда 4 та сунъий кўл ва сув ҳавзаларини ташкил этиш лойиҳаси ҳам тақдимот қилинди. Президентимиз аҳоли учун қулай шароитлар, шаҳарда салқин микроиқлим яратишга бу камлик қилишини қайд этиб, кўллар сонини 12 тага етказишни топширди.

Рассмотрены проводимая работа и перспективные планы в сфере гидроэнергетики
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о мерах по дальнейшему развитию гидроэнергетической отрасли.
В Узбекистане имеется более 150 тысяч километров рек, ручьев и каналов. Эти источники имеют стратегическое значение не только для питьевого водоснабжения и орошения, но и для энергетики, экономики и экологии.
В настоящее время большая часть производства электроэнергии зависит от природного газа и угля. Доля гидроэнергии составляет около 10-12 процентов. Поэтому развитие гидроэнергетики играет важную роль в обеспечении стабильности энергетической системы, снижении зависимости от ископаемого топлива и эффективном использовании водных ресурсов.
В последние годы в отрасли достигнуты значительные результаты. Если в 2017 году насчитывалось 36 гидроэлектростанций, то к 2025 году их число доведено до 100. Их общая мощность увеличилась с 1,6 гигаватта до 2,4 гигаватта.
Возведен завод «UzHydroPower», ставший единственным в Центральной Азии по производству гидроагрегатов и технологического оборудования. Запущенная в прошлом году первая очередь Нарынского каскада ГЭС впервые реализована на основе модели «национального проекта» – все работы полностью выполнены отечественными предприятиями.
Вместе с тем отмечено, что значительная часть гидроэнергетического потенциала страны все еще не задействована. С ростом населения и экономики увеличивается и спрос на электроэнергию, поэтому подчеркнута необходимость полного использования энергетических возможностей каждой реки, ручья и канала, а также ускоренного ввода новых мощностей.
На презентации рассмотрены планы по реализации 73 перспективных проектов общей стоимостью 5,8 миллиарда долларов в 2026-2032 годах. В результате ожидается создание дополнительных мощностей в объеме 3,6 гигаватта.
В текущем году планируется ввести в эксплуатацию 13 гидроэлектростанций. Их общая мощность составит 114 мегаватт, а годовой объем выработки электроэнергии – 537 миллионов киловатт-часов. В рамках этих проектов будет создано 254 рабочих места. Дополнительно в Бостанлыкском районе за счет грантов на 28 миллионов долларов строится ветровая электростанция мощностью 20 мегаватт.
Среди крупных проектов особое значение имеет строительство Верхне-Пскемской ГЭС в Бостанлыкском районе. Этот проект стоимостью 365 миллионов долларов, будет иметь мощность 160 мегаватт и годовой объем производства 484 миллиона киловатт-часов. Это позволит обеспечить электроэнергией 161 тысячу домохозяйств. Доля местных компонентов в проекте составит 82 процента.
В Сохском районе Ферганской области на основе принципа «национального проекта» планируют построить Сохскую ГЭС. Станция мощностью 15 мегаватт будет ежегодно вырабатывать 50 миллионов киловатт-часов электроэнергии и стабильно покрывать 71 процент потребностей района в электричестве.
Рассмотрен также гидроэнергетический потенциал водных артерий Верхнего Тупаланга. За счеет строительства 42 малых ГЭС на реках и ручьях, впадающих в водохранилище «Тупаланг», имеется возможность создать 541 мегаватт мощности и вырабатывать около 1,9 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год.
Отмечено, что в мировой практике широко внедряются системы накопления и перераспределения энергии посредством строительства гидроаккумулирующих электростанций. Рассматривается возможность строительства первых в нашей стране 3 таких станций общей мощностью 1,4 гигаватта.
Обсуждены также планы возведения 2 983 малых и микроГЭС общей мощностью 164 мегаватта.
В качестве важного направления повышения эффективности отрасли определено и внедрение технологий цифровизации и искусственного интеллекта. Намечено поэтапно внедрить цифровые системы мониторинга, позволяющие в режиме онлайн отслеживать уровень и объем воды, давление, метеоданные и производственные процессы в водохранилищах и гидротехнических сооружениях. В настоящее время для обеспечения безопасности водохранилищ установлено 3,5 тысячи контрольно-измерительных аппаратов.
Глава нашего государства дал ответственным лицам конкретные поручения по своевременной и качественной реализации проектов, повышению уровня локализации в сфере гидроэнергетики.
На презентации также представлена информация о работе по благоустройству берегов рек и каналов в столице, созданию искусственных озер и водоемов для формирования прохладного городского микроклимата.
В частности, в рамках проекта «Прибрежная зона» планируется благоустроить 306 гектаров территории вдоль 16-километрового участка реки Чирчик, протекающего через столицу. Проект предусматривает укрепление берегов, создание зеленых зон, размещение объектов торговли и услуг. Вдоль Бектемирского канала будет сформирован зеленый пояс площадью 187,3 гектара, обустроены прогулочные зоны, пешеходные и велосипедные дорожки, внутренние дороги, системы освещения и мосты.
Также представлен проект создания в столице четырех искусственных озер и водоемов. Президент отметил, что для формирования комфортной среды и прохладного микроклимата этого недостаточно, и поручил увеличить их количество до 12.