Тошкент – Самарқанд янги автомобиль йўли қурилишига старт берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 22 июль куни Тошкент вилояти Ўрта Чирчиқ туманига ташриф буюриб, Тошкент – Самарқанд йўналишидаги пуллик муқобил автомобиль йўли қурилишига тамал тоши қўйди.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳа Янги Ўзбекистоннинг иқтисодий қудрати ва транспорт-логистика салоҳиятини оширишда муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
– Бугун бу соҳада том маънода янги давр бошланмоқда, десак, тўғри бўлади. Халқимиз учун тараққиёт ва фаровонлик тимсоли бўлиб хизмат қиладиган ушбу йирик лойиҳанинг бошланиши барчамизга муборак бўлсин, – деди Президент.
photo_2026-07-22_15-41-53
Қайд этилганидек, сўнгги йилларда мамлакатимиз иқтисодиёти 3 карра ўсди. 2030 йилга бориб унинг ҳажмини 240 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган. Бу эса йўл-транспорт ва логистика инфратузилмасини иқтисодиётнинг ўсиш суръатларига мувофиқ ривожлантиришни талаб этади.
photo_2026-07-22_15-41-54
Бугун Ўзбекистон ҳудудидан халқаро аҳамиятга эга 4 минг километр транзит йўл ўтади. Уларнинг 30 фоизи тўлиқ қувватда, яна 25 фоизи ортиқча юклама билан ишламоқда.
photo_2026-07-22_15-41-55
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” ва Трансафғон темир йўллари ишга тушгач, мамлакатимиз Тинч океанидан Европагача бўлган энг қисқа қуруқлик йўлагининг асосий бўғинига айланади. Покистон портлари орқали Ҳинд океани ва Жанубий Осиё бозорларига чиқиш учун ҳам янги имкониятлар очилади.
photo_2026-07-22_15-41-57
Ҳисоб-китобларга кўра, йилига қўшимча 15-20 миллион тонна транзит юкини қабул қилиш 400-600 миллион доллар даромад, логистика марказлари ва терминаллар учун 3 миллиард доллар инвестиция ҳамда 50 мингта барқарор иш ўрни яратиш имконини беради.
photo_2026-07-22_15-41-58
Шу мақсадда 2030 йилга қадар Андижон билан Қўнғиротни, Термиз билан Тошкентни боғловчи 4 минг километр халқаро йўлларни юқори талабларга жавоб берадиган замонавий транзит йўлакларга айлантириш режалаштирилган. Тошкент – Самарқанд янги автомобиль йўли ушбу стратегик дастурнинг муҳим қисми бўлади.
photo_2026-07-22_15-41-59
Сўнгги 10 йилда 78 триллион сўм ҳисобидан 128 минг километр йўлда қурилиш ва таъмирлаш ишлари амалга оширилди. Энди мамлакатимизда илк бор энг юқори тоифадаги замонавий автомагистраль барпо этилмоқда.
photo_2026-07-22_15-42-00
Қиймати қарийб 2,2 миллиард доллар бўлган олти полосали йўлнинг умумий узунлиги 282 километрни ташкил этади. У Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятларидаги аҳолиси 2 миллиондан зиёд бўлган 13 та туман орқали ўтиб, ҳудудлар учун янги имкониятлар яратади.
Лойиҳа доирасида 92 та кўприк, 28 та йўл ўтказгич, 60 та туннель типидаги ўтиш жойи, шунингдек, қишлоқ хўжалиги эҳтиёжлари учун ер ости йўлаклари ва сув ўтказиш иншоотлари қурилади.
photo_2026-07-22_15-42-01
Йўл қопламаси оғир ва юқори тезликда ҳаракатланадиган транспорт воситалари қатновига чидамли монолит бетондан барпо этилади. Текис ҳудудларда ҳаракат тезлиги соатига 150 километргача бўлиши кўзда тутилган.
Замонавий хавфсизлик ечимлари, рақамли ва инновацион қулайликлар йўл-транспорт ҳодисаларини кескин камайтиришга хизмат қилади.
– Ушбу лойиҳа ишга тушганидан сўнг унинг афзаллигини ҳар бир юртдошимиз ўз ҳаётида, албатта, ҳис қилади. Тошкентдан Самарқандга етиб бориш вақти ҳозирги 5 соатдан 2,5 соатга қисқаради, – деди давлатимиз раҳбари.
Янги автомагистраль суткасига 60 мингдан 80 мингтагача транспорт воситасини ўтказиш имконига эга бўлади. Тирбандликсиз ва бир маромда ҳаракатланиш энергия сарфи, амортизация ва техник харажатларни камайтиради.
photo_2026-07-22_15-42-02
Ҳисоб-китобларга кўра, юк ташиш таннархи 19-24 фоизга пасаяди. Бу, айниқса, тез бузиладиган мева-сабзавот, гўшт, сут ва бошқа маҳсулотларни бозорларга қисқа муддатда ва сифатли етказиш имкониятини кенгайтиради.
Янги йўл Фарғона водийси ва мамлакатимизнинг марказий ҳудудларини жанубий ҳамда ғарбий вилоятлар билан боғлашда муҳим ўрин тутади. Шунингдек, халқаро транспорт йўлаклари самарадорлигини ошириб, Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги транспорт-логистика маркази сифатидаги мавқеини мустаҳкамлайди.
Жаҳон банки таҳлилларига кўра, бундай инфратузилма лойиҳаларига киритилган ҳар бир доллар иқтисодиётга 5 баробаргача самара келтиради. Янги йўл Тошкент шаҳри, Сирдарё, Жиззах ва Самарқанд вилоятлари ялпи ҳудудий маҳсулотининг 3 фоизга ўсишига туртки бериши кутилмоқда.
Йўл бўйида логистика марказлари, омборлар, саноат ва агросаноат корхоналари, савдо-сервис, меҳмонхона ва туризм объектлари барпо этилади. Бу янги иш ўринлари, хизматлар бозори ва маҳаллий бюджетлар учун қўшимча даромад манбаларини яратади.
Қурилиш жараёнида маҳаллий хизматлар ва қурилиш материалларидан кенг фойдаланилади. Бу маҳаллий корхоналар учун йирик буюртмалар, янги ишлаб чиқариш қувватлари ва қўшимча иш ўринлари деганидир.
Тўртта ҳудуд раҳбарларига “Ягона коридор – ягона стандарт” тамойили асосида ер участкаларини ажратиш, логистика, муҳандислик ва коммуникация инфратузилмасини биргаликда режалаштириш вазифаси қўйилди.
Автомагистраль Европа, Туркия, Хитой ва бошқа давлатларнинг илғор тажрибалари асосида лойиҳалаштирилган. Биринчи босқичда йўл хитойлик ҳамкорлар билан EPC модели асосида барпо этилади, кейинчалик уни бошқариш, сақлаш ва эксплуатация қилишнинг замонавий механизмлари жорий этилади.
Лойиҳа халқаро сифат, хавфсизлик ва экологик стандартлар асосида амалга оширилиб, 2030 йилда фойдаланишга топширилади.
Давлатимиз раҳбари мазкур лойиҳа мамлакатдаги йирик йўл қурилиши дастурининг бир қисми эканини таъкидлади. Хива – Урганч йўли қурилиши давом этмоқда, Тошкент – Андижон йўналиши бўйича халқаро тендер якунланиш арафасида, Тошкентни Бўстонлиқ билан боғловчи йўл учун хусусий шерикни аниқлаш ишлари олиб борилмоқда.
– Биз бугун Ватанимиз мустақиллигининг 35 йиллик тўйи арафасида мамлакатимиз келажаги, иқтисодий барқарорлиги ва халқимиз фаровонлиги учун яна бир мустаҳкам пойдевор қўймоқдамиз, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари хитойлик ҳамкорлар, маҳаллий ва хорижий мутахассислар, муҳандислар, лойиҳачилар ва қурувчиларга муваффақият тилаб, Ўзбекистон тарихида илк бор “яшил” ва инновацион йўл барпо этилаётганини алоҳида таъкидлади.
Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент – Самарқанд янги автомобиль йўли пойдеворига капсула қўйиб, унинг қурилишини бошлаб берди.

Дан старт строительству новой автомобильной дороги Ташкент – Самарканд
Президент Шавкат Мирзиёев 22 июля посетил Уртачирчикский район Ташкентской области и заложил первый камень в основание платной альтернативной автомобильной дороги Ташкент – Самарканд.
Глава нашего государства подчеркнул важное значение проекта для наращивания экономической мощи и транспортно-логистического потенциала Нового Узбекистана.
– Сегодня в этой сфере начинается, без преувеличения, новая эпоха. Поздравляю с началом этого масштабного проекта, который станет для нашего народа символом прогресса и благополучия, – сказал Президент нашей страны.
Как отмечалось, за последние годы экономика страны выросла в три раза. Поставлена цель довести ее объем до 240 миллиардов долларов к 2030 году. Это требует развития дорожно-транспортной и логистической инфраструктуры в соответствии с темпами роста экономики.
Сегодня по территории Узбекистана проходят 4 тысячи километров транзитных дорог международного значения. Тридцать процентов из них работают на полную мощность, еще 25 процентов – с превышением расчетной нагрузки.
После ввода в эксплуатацию железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан и Трансафганской магистрали наша страна станет ключевым звеном кратчайшего сухопутного коридора от Тихого океана до Европы. Новые возможности откроются и для выхода через пакистанские порты к Индийскому океану и рынкам Южной Азии.
По расчетам, прием дополнительных 15–20 миллионов тонн транзитных грузов в год позволит получить 400–600 миллионов долларов дохода, привлечь 3 миллиарда долларов инвестиций в организацию логистических центров и терминалов, а также создать 50 тысяч постоянных рабочих мест.
В этих целях к 2030 году планируется превратить 4 тысячи километров международных дорог, связывающих Андижан с Кунградом и Термез с Ташкентом, в современные транзитные коридоры, отвечающие высоким требованиям. Новая дорога Ташкент – Самарканд станет важной частью этой стратегической программы.
За последние десять лет за счет 78 триллионов сумов строительно-ремонтные работы выполнены на 128 тысячах километров дорог. Теперь в нашей стране впервые возводится современная автомагистраль высшей категории.
Стоимость шестиполосной дороги общей протяженностью 282 километра составляет около 2,2 миллиарда долларов. Она пройдет через 13 районов Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областей, где проживает более 2 миллионов человек, и откроет новые возможности для развития этих территорий.
В рамках проекта будут построены 92 моста, 28 путепроводов, 60 переходов тоннельного типа, а также подземные проезды и водопропускные сооружения для нужд сельского хозяйства.
Дорожное полотно будет выполнено из прочного монолитного бетона, рассчитанного на движение тяжелого и скоростного транспорта. На ровных участках предусмотрена скорость движения до 150 километров в час.
Современные решения в сфере безопасности, цифровые и инновационные технологии позволят значительно сократить число дорожно-транспортных происшествий.
– После реализации проекта преимущества новой дороги непременно ощутит каждый наш соотечественник. Время в пути из Ташкента в Самарканд сократится с нынешних пяти до двух с половиной часов, – отметил глава государства.
Пропускная способность новой автомагистрали составит от 60 до 80 тысяч транспортных средств в сутки. Равномерное движение без заторов позволит снизить расход энергии, амортизационные и технические издержки.
По расчетам, себестоимость грузоперевозок уменьшится на 19–24 процента. Это особенно важно для быстрой и качественной доставки на рынки скоропортящихся фруктов и овощей, мяса, молока и другой продукции.
Новая дорога станет важным звеном, соединяющим Ферганскую долину и центральные регионы страны с южными и западными областями. Она также повысит эффективность международных транспортных коридоров и укрепит позиции Узбекистана как транспортно-логистического центра Центральной Азии.
Согласно анализу Всемирного банка, каждый вложенный в подобные инфраструктурные проекты доллар возвращается в экономику в пятикратном размере. Ожидается, что новая дорога будет способствовать росту валового регионального продукта города Ташкента, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областей на 3 процента.
Вдоль автомагистрали будут созданы логистические центры, склады, промышленные и агропромышленные предприятия, объекты торговли и сервиса, гостиничной и туристической инфраструктуры. Это обеспечит создание новых рабочих мест, развитие рынка услуг и дополнительные поступления в местные бюджеты.
В ходе строительства будет широко использоваться продукция отечественных предприятий и услуги местных компаний. Это означает крупные заказы, создание новых производственных мощностей и дополнительных рабочих мест.
Руководителям четырех регионов поручено на основе принципа «Единый коридор – единый стандарт» совместно планировать выделение земельных участков, логистическую, инженерную и коммуникационную инфраструктуру.
Автомагистраль спроектирована с учетом передового опыта Европы, Турции, Китая и других стран. На первом этапе дорога будет построена совместно с китайскими партнерами по модели EPC, в дальнейшем будут внедрены современные механизмы ее управления, содержания и эксплуатации.
Проект будет реализован в соответствии с международными стандартами качества, безопасности и экологии. Ввод автомагистрали в эксплуатацию намечен на 2030 год.
Глава государства отметил, что данный проект является частью масштабной программы дорожного строительства в стране. Продолжается строительство дороги Хива – Ургенч, близится к завершению международный тендер по направлению Ташкент – Андижан, ведется определение частного партнера для строительства дороги, которая свяжет Ташкент с Бостанлыкским районом.
– Сегодня, в преддверии 35-летия независимости нашей Родины, мы закладываем еще один прочный фундамент будущего страны, ее экономической устойчивости и благополучия народа, – сказал Президент.
Глава нашего государства пожелал успехов китайским партнерам, отечественным и зарубежным специалистам, инженерам, проектировщикам и строителям, особо отметив, что впервые в истории Узбекистана будет построена такая «зеленая» и инновационная дорога.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев заложил капсулу в основание новой автомобильной дороги Ташкент – Самарканд и дал старт ее строительству.