Жасорат ва матонат соҳибларига юксак эҳтиром кўрсатилди
Президент Шавкат Мирзиёев 8 май куни Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва меҳнат фронти фахрийларини зиёрат қилиб, байрам билан табриклади.
Давлатимиз раҳбари Қуролли Кучлар Бош ҳарбий клиник госпиталида Акмал ота Акрамов, Вера Журавская, Ҳасанбой ота Халматов ва Владимир Алексейков билан дилдан суҳбатлашди. Нуронийларнинг ҳол-аҳволи ва саломатлиги билан қизиқди. Уларнинг машаққатли ҳаёт йўли ҳамда кўрсатган жасоратларини алоҳида эътироф этди.
– Сизлар тарихнинг жонли гувоҳи, матонат тимсолисизлар. Сиздек табаррук инсонлар билан учрашиш, ўгитларингизни тинглаш бизга катта маънавий куч бағишлайди. Халқимиз сизлар билан ҳақли равишда фахрланади. Бугунги тинч ва озод кунлар, авлодларнинг бахтиёр истиқболи сизларнинг мислсиз фидокорлигингиз маҳсулидир. Сизларнинг ибратли ҳаёт йўлингиз ёшларимиз учун ҳақиқий матонат мактабидир, – деди Президент.
Президентнинг жорий йил 16 апрелдаги қарорига мувофиқ, уруш ва меҳнат фахрийларига юксак даражада эҳтиром кўрсатилмоқда.
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари, фронт орти фахрийлари ҳамда мустақиллик йилларида хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчиларнинг оила аъзолари давлатимизнинг доимий ғамхўрлигида. Уларга моддий ва маънавий кўмак бериш баробарида саломатликларини тиклаш учун республикамизнинг энг яхши санаторийларига имтиёзли йўлланмалар ажратилган.
– Яратган сизларга ватанпарварлик ва фидокорона меҳнатингиз мукофоти сифатида узоқ умр, эл-юрт ардоғида яшаш бахтини ато этган. Сизларнинг дуоларингиз юртимиз учун омонлик, ишларимизга баракадир, – деди Президентимиз.
Учрашувда нуронийлар юртимизда тарихий хотирани тиклаш, кексаларни эъзозлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

Выражено глубокое уважение ветеранам, чьи жизнь и подвиг стали примером мужества и стойкости
Президент Шавкат Мирзиёев 8 мая навестил участников Второй мировой войны и ветеранов трудового фронта, поздравив их с праздником.
В Центральном военном клиническом госпитале Министерства обороны глава нашего государства тепло побеседовал с Акмалом ота Акрамовым, Верой Журавской, Хасанбоем ота Халматовым и Владимиром Алексейковым, поинтересовался их самочувствием и состоянием здоровья, особо отметив их нелегкий жизненный путь и проявленное мужество.
– Вы – живые свидетели истории, символ мужества и стойкости. Встречи с такими уважаемыми людьми, как вы, возможность слушать ваши наставления дают нам огромную духовную поддержку. Наш народ по праву гордится вами. Нынешние мирные и свободные дни, счастливая судьба будущих поколений – это результат вашего беспримерного самоотверженного труда. Ваш поучительный жизненный путь является для нашей молодежи настоящей школой мужества и стойкости, – сказал Президент.
В соответствии с постановлением главы государства от 16 апреля этого года участникам войны и ветеранам трудового фронта оказывается особое внимание и поддержка.
Участники Второй мировой войны, ветераны трудового фронта, а также семьи военнослужащих, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости, находятся под постоянной заботой государства. Наряду с материальной и моральной поддержкой, им предоставляются льготные путевки в лучшие санатории республики для укрепления здоровья.
– В награду за ваш патриотизм и самоотверженный труд Всевышний даровал вам долгую жизнь и счастье жить в почете и уважении народа. Ваши молитвы приносят благополучие нашей стране и успех нашим начинаниям, – сказал Президент.
В ходе встречи ветераны выразили благодарность главе государства за проводимую в стране работу по восстановлению исторической памяти и почитанию старшего поколения.