“Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари” илмий-маърифий журналининг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
-демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ҳимоя қилинишини таъминлаш, инсонлар онгига демократик қадриятларни сингдириш, давлат ва жамоат ташкилотларининг инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга доир фаолиятини ёритиш масалаларига бағишланган маълумотлар нашр этиш;
-жамоатчилик, шу жумладан, чет эл жамоатчилигини Ўзбекистон Республикасида фуқароларнинг ижтимоий, иқтисодий, сиёсий ҳуқуқларини амалга оширишнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини яратиш борасида бажарилаётган чора-тадбирлардан хабардор этиш;
инсон ҳуқуқлари, демократик институтлар ва фуқаролик жамияти асосларини ривожлантириш соҳаларидаги энг муҳим илмий тадқиқотлар натижаларини нашр этиш;
мамлакат қонунчилигида умум эътироф этилган тамойиллар ва халқаро ҳуқуқ нормалари ҳамда инсон ҳуқуқлари устуворлигини таъминлаш билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилиш;
фуқароларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, уларнинг ўз ижтимоий, маданий, сиёсий, иқтисодий ҳуқуқлари борасидаги билимларини чуқурлаштириш.
Журналда қуйидаги доимий рубрикалар мавжуд: “Инсон ва қонун”, “Инсон ҳуқуқлари мониторинги”, “Кучли давлатдан – кучли фуқаролик жамиятига”, “Инсон ҳуқуқлари ва суд ҳуқуқ тизими ислоҳотлари”, “Халқаро ташкилотлар ва демократик ислоҳотлар”, “Халқаро ҳуқуқ”, “Хорижий тажриба”, “Ҳуқуқ назарияси масалалари”, “Сиртқи ҳуқуқий маслаҳатхона” ва бошқалар.
Журнал илмий ходимлар, ҳуқуқшунослар, сиёсатшунослар, амалиётчи-мутахассислар, инсон ҳуқуқлари муаммолари билан шуғилланаётганлар, ўқитувчилар, талабалар, нодавлат ноҳукумат ташкилотлари вакиллари, шу жумладан, чет эл нодавлат ноҳукумат ташкилотлари вакиллари, шунингдек, инсон ҳуқуқлари масаласига қизиқувчи барча учун мўлжалланган.
Журнал муассиси Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ва Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси журнал ҳаммуассислари саналади. Журнал ҳар чоракда бир марта ўзбек, инглиз ва рус тилларида 1000 нусхада чоп этилади.

Основными задачами научно-информационного правового журнала "Демократизация и права человека" являются:
-публикация материалов, посвященных вопросам углубления демократических реформ, обеспечения защиты прав человека в Узбекистане, проблемам закрепления демократических ценностей в сознании людей, освещению деятельности государственных и общественных структур по защите законных интересов и прав личности;
-информирование общественности, в том числе зарубежных стран, о мерах, принимаемых в Республике Узбекистан по созданию законодательных, организационных условий для реализации социальных, экономических, политических прав граждан;
публикация важнейших результатов научных исследований в сферах прав человека, развития демократических институтов, основ гражданского общества;
обсуждение проблем, связанных с обеспечением приоритета общепризнанных принципов и норм международного права и примата прав человека в законодательстве страны;
повышение правовой культуры граждан, углубление знания ими своих прав в социальной, культурной, политической, экономической сферах.
В журнале имеются следующие постоянные рубрики: "Демократия и права человека", "СМИ, их независимость и свобода", "Мониторинг соблюдения прав человека", "Права человека и реформа судебно-правовой системы", "Политические партии и гражданские институты", "Международные организации и демократические реформы" и др.
Журнал предназначен для научных работников, политологов, правоведов, специалистов-практиков, занимающихся проблемами прав человека, преподавателей, аспирантов, студентов, представителей негосударственных некоммерческих организаций, в том числе зарубежных стран, а также для всех интересующихся проблемами прав человека.
Учредителем журнала является Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека, соучредителями выступают Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека, ряд общественных организаций. Журнал будет издаваться тиражом 1 000 экз. на узбекском, русском, английском языках один раз в квартал.