Малайзиянинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили – Миллий марказ меҳмони
22 октябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова Малайзия Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясининг (SUHAKAM) Бола ҳуқуқлари бўйича вакили Нур Азиа Мохд Авал билан мазкур хорижий ташкилот илтимосига биноан учрашди.
Учрашувда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорликнинг асосий йўналишлари кўриб чиқилди. Томонлар бола ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида эришилган ютуқларни ҳам муҳокама қилдилар.
Малайзиянинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили қабул учун миннатдорчилик билдириб, Ўзбекистонда куни кеча бўлиб ўтган сайлов демократия ва муқобиллик асосида, қонуний ва адолатли, очиқ ва ошкора руҳда ташкил этилиши йўлида улкан амалий ишлар қилинганини эътироф этди. Натижада фуқароларнинг сайлов борасидаги конституциявий ҳуқуқлари тўла таъминланганига юқори баҳо берди.
Нур Азиа Мохд Авал келгусида бола ҳуқуқларини таъминлаш ва узлуксиз инклюзив таълимдан фойдаланиш соҳаларидаги амалий ҳамкорликни изчил давом эттиришдан манфаатдор эканини маълум қилди.
Шунингдек, қўшма онлайн-тадбирлар, икки томонлама илғор тажриба алмашувларини йўлга қўйиш ҳамда халқаро ташкилотлар доирасидаги ташаббусларни амалга ошириш борасида ҳамкорликни кучайтириш юзасидан ўзаро фикрлашиб олинди.

О встрече c Уполномоченным по правам ребенка Малазийской комиссии по правам человека (SUHAKAM)
22 октября 2021 г. состоялась встреча между заместителем директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д.Муратовой и Уполномоченным по правам ребенка Малазийской комиссии по правам человека Нур Азиа Мохд Авал по просьбе международной стороны.
На встрече были обсуждены основные направления сотрудничества в области прав человека, а также достигнутые успехи в области обеспечения прав ребенка.
Уполномоченный по правам ребенка Малайзии, выразив благодарность за тёплый приём, высоко оценила осуществленные реформы в Узбекистане по обеспечению транспарантных, свободных и справедливых выборов в Узбекистане и широкомасштабную работу по обеспечению свободного волеизъявления граждан.
Нур Азиа Мохд Авал выразила заинтересованность в дальнейшем развитии практического сотрудничества в области обеспечения прав детей, а также их доступа к непрерывному и инклюзивному образованию, в том числе путем проведения совместных онлайн-мероприятий, двустороннего обмена лучших практик и реализации инициатив в рамках международных организаций.