Фуқаросизлик ва қочоқлар ҳимоясига доир қўлланмалар – ўзбек тилида
11 ноябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида парламент аъзоларига мўлжалланган иккита янги нашр – “Фуқаролик тўғрисидаги қонунларда фуқаросизликнинг олдини олиш ва камайтиришнинг муваффақиятли амалиёти” номли 29-қўлланма ҳамда “Қочоқларни халқаро ҳимоя қилиш ва давлат бошпана тизимини яратиш масалалари бўйича қўлланма”нинг (Парламент аъзолари учун 27-қўлланма) ўзбек тилидаги таржималари тақдимоти бўлиб ўтди. Тадбир БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Мазкур китоблар Парламентлараро Иттифоқ ва БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси билан биргаликда нашр этилди. Ҳар икки қўлланма парламент аъзоларига фуқаролик ва фуқаросизлик тўғрисидаги миллий қонунчилик ҳужжатларини ишлаб чиқиш ҳамда қўллаш жараёнида муҳим амалий восита сифатида хизмат қилади.
Тақдимотда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов таъкидлаганидек, фуқаросизлик муаммоларига ечим топиш – бугунги кунда дунёнинг аксарият мамлакатлари сиёсатида долзарб ўрин тутади.  Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев БМТ Инсон хуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясида Ўзбекистон фуқаросизликни камайтириш борасидаги  сиёсатига қатъий содиқлигини яна бир бор таъкидлади.
Шу асосда, хусусан, “Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги тўғрисида”ги янгиланган қонунга мувофиқ, 2021 йил 1 майдан бошлаб мамлакатимизга 2005 йил 1 январга қадар келиб, доимий яшаётган, шунингдек, мамлакатимизда 15 йил давомида доимий яшаб турган фуқаролиги бўлмаган ва чет давлат фуқаролигини қабул қилмаган шахслар томонидан истак билдирилган тақдирда Ўзбекистон Республикаси фуқароси деб тан олиш тартиби жорий қилинди.
Ўз навбатида, БМТ Қочоқлар масалалари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё минтақасидаги вакили Ханс Фридрих Шоддер фуқаролиги бўлмаган шахслар ва қочоқларни ҳимоя қилишнинг узоқ тарихи ва ибратли намуналарини ўзида мужассам этган ҳамда парламент аъзолари учун муҳим мазкур қўлланмаларнинг ўзбек тилига таржима қилингани ва нашр этилганидан мамнунлигини билдирди. Унинг фикрича, самарали парламент дипломатияси БМТ Қочоқлар масалалари бўйича олий комиссари Бошқармасининг глобал мақсадларига тўлиқ мос келади.
Шунингдек, “ушбу таржималар фуқаролиги бўлмаган шахслар ва қочоқларни ҳимоя қилишга тааллуқли миллий қонунчилик, мавжуд амалиёт ва институтларни самарали ривожлантиришга, фуқаросизликнинг олдини олиш ва унга батамом барҳам беришга яқиндан кўмаклашишига ишонамиз”, деди Х.Ф.Шоддер.
Тақдимот иштирокчилари фуқаросизлик муаммосини ҳал қилишда ўзаро ҳамкорлик муҳим аҳамият касб этишини таъкидладилар. Депутат ва сенаторларнинг сўзларига қараганда, халқаро ҳужжатларнинг ўзбек тилига таржима қилиниши парламент аъзоларига инсон ҳуқуқлари ва фуқаросизлик тўғрисидаги халқаро ҳуқуқнинг умумий принциплари билан танишиш имконини беради. Бундан ташқари, халқаро стандартлар миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига нечоғлик татбиқ этилаётгани хусусида муайян тасаввурга эга бўлиш учун имконият яратади.
Халқаро ҳужжатларнинг ушбу таржима нашрлари Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасида фаолият олиб бораётган халқаро ташкилотлар билан амалий ҳамкорликка содиқлигини яна бир бор тасдиқлайди.
Хусусан, “Қочоқларни халқаро ҳимоя қилиш ва давлат бошпана тизимини яратиш масалалари бўйича қўлланма” номли парламент аъзолари учун 27-қўлланмада қочоқлар ва халқаро ҳимояга эҳтиёжманд бошқа шахслар дуч келадиган муаммолар очиб берилган. Шундай шахслар учун қўлланадиган халқаро-ҳуқуқий стандартлар ва мажбуриятлар тушунарли ва қулай услубда баён этилган.
“Фуқаролик тўғрисидаги қонунларда фуқаросизликнинг олдини олиш ва камайтиришнинг муваффақиятли амалиёти” номли 29-қўлланмада эса бу борада синовдан ўтган ва давлатларнинг миллий қонунчилигида қўлланиши мумкин бўлган амалий мисоллар тавсия этилган. Буларнинг барчаси, ўз навбатида, болалар ўртасида фуқаросизлик юзага келишига мутлақо йўл қўймаслик, фуқаросиз шахсларни аниқлаш тартиб-таомилларини жорий этиш, умуман, фуқаросизликка барҳам бериш каби ўта долзарб масалаларда давлатлар учун фойдали ва қулай имкониятлар туғдирадиган муҳим тавсиялардир.

Руководства для парламентариев по безгражданству и защите беженцев переведены на узбекский язык
Сегодня,  11 ноября 2021 года, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) представили два Руководства для парламентариев - по предотвращению и сокращению безгражданства, а также по защите беженцев, изданные на узбекском языке.
Данные публикации изданы совместно Межпарламентским союзом и УВКБ ООН и служат парламентариям в качестве практических инструментов при разработке и применении национального законодательства о гражданстве и безгражданстве.
На презентации приняли участие депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
«Решение проблемы безгражданства - это вопрос, который вошел в политическую повестку дня ряда стран по всему миру. Намерение Узбекистана окончательно решить проблему безгражданства в стране было озвучено Президентом Узбекистана с трибуны 46-й сессии Совета ООН по правам человека», - отметил в ходе мероприятия первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса страны, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
В частности, согласно действующему в настоящее время обновлённому закону «О гражданстве Республики Узбекистан», установлен новый порядок предоставления гражданства напрямую лицам без гражданства, зарегистрированным по месту постоянного проживания в Узбекистане до 1 января 2005 года, а также постоянно проживающим в нашей стране в течение 15 лет.
«Мы рады, что поддержали перевод этих важных публикаций на узбекский язык, тем самым приблизив защиту лиц без гражданства и беженцев с ее долгой историей и хорошими образцами к парламентариям. Эффективная парламентская дипломатия полностью соответствует глобальному мандату Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Мы надеемся, что эти переводы будут способствовать развитию эффективного национального законодательства, практики и институтов защиты лиц без гражданства и беженцев, предотвращения и искоренения безгражданства», - сказал Представитель УВКБ ООН по Центральной Азии Ханс Фридрих Шоддер.
Участники мероприятия подчеркнули важность осуществления партнерства в решении проблемы безгражданства. По словам парламентариев, «перевод публикаций международных документов на узбекский язык поможет членам парламента ознакомиться с общими принципами международного права прав человека и безгражданства и узнать, как реализуются международные стандарты в национальном законодательстве и правоприменительной практике».
Перевод публикаций еще раз подчеркивает приверженность Узбекистана осуществлять конструктивное сотрудничество с международными организациями в сфере прав человека.
Руководство для парламентариев №27 по вопросам международной защиты беженцев и создания государственных систем убежища рассматривает современные вызовы и устанавливает применимые международные правовые стандарты и обязательства для беженцев и других лиц, нуждающихся в международной защите, таким образом, чтобы они более доступными и понятными.
Руководство для парламентариев №29 по успешной практике предотвращения и сокращения безгражданства в законах о гражданстве, предлагает практические примеры положений внутреннего законодательства, которые позволяют государствам полностью избегать безгражданства среди детей, устанавливать процедуры для выявления лиц без гражданства и способствовать их натурализации, и обеспечить, чтобы любое лишение или потеря гражданства не оставляло людей без гражданства.