БМТнинг Ирқий камситишни бартараф этиш бўйича қўмитасининг тавсияларини амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракат режаси лойиҳаси ишлаб чиқилди
2019-йил 3-4 декабр кунлари БМТнинг Ирқий камситишни бартараф этиш бўйича қўмита томонидан Ўзбекистон Республикасининг Ирқий камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги халқаро конвенция қоидаларини амалга ошириш бўйича Ўнинчи ва ўн иккинчи даврий ҳисоботлари кўриб чиқилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси иштирокида ҳисобот кўриб чиқилиб, Қўмита томонидан якуний мулохазалар ва тавсиялар қабул қилинди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТ қўмитаси тавсияларини амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракат режаси лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Ушбу лойиха ҳозирги кунда давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари иштирокида муҳокама қилинмоқда.

Разработан проект Национального плана действий по выполнению рекомендаций Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации
3 – 4 декабря 2019 года состоялось заседание Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации, на котором были рассмотрены Десятый-Двенадцатый периодические доклады Республики Узбекистан по выполнению положений Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
По итогам рассмотрения с участием делегации Республики Узбекистан во главе с директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидовым были приняты Заключительные замечания Комитета.
Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека разработан проект Национального плана действий по выполнению рекомендаций Комитета.
В настоящее время проходит обсуждение данного документа с участием государственных органов и институтов гражданского общества.