Aкмал Саидов Парламентлараро иттифоқ Ижроия қўмитаси раиси ўринбосари этиб тайинланди
Парламентлараро Иттифоқ бошқарув органларининг янги таркибини шакллантириш доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Aкмал Саидов ушбу Иттифоқ Ижроия қўмитаси раисининг ўринбосари, шунингдек, унинг молия бўйича кичик қўмитаси аъзоси этиб тайинланди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Мамлакатимиз вакили биринчи бор 2020-2023 йилда Парламентлараро Иттифоқ Ижроия қўмитаси аъзоси сифатида қайд этилди. Ушбу қарор ташкилотнинг Белградда (Сербия) бўлиб ўтган Aссамблеяси пайтида қабул қилингани. Ўшанда A.Саидов номзоди Парламентлараро Иттифоқнинг Евроосиё гуруҳи томонидан илгари сурилган ва ташкилотга аъзо давлатлар томонидан бир овоздан маъқулланган эди.
Парламентлараро Иттифоқ дунё давлатлари парламентларининг асосий халқаро органи бўлиб, 1889 йилда ташкил этилган. Ҳозирги кунда ташкилотга 179 мамлакат парламентлари аъзо.
Парламентлараро Иттифоқ Ижроия қўмитаси 18 кишидан таркиб топган бўлиб, улар ташкилотнинг 6 та геосиёсий гуруҳини ифодалайди ва унинг маъмурий орган сифатидаги вазифаларини бажаради.
Қайд этиш жоиз, A.Саидов Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар эътирофи сифатида 2023 йилнинг октябрь ойига қадар Парламентлараро Иттифоқ Ижроия қўмитаси вице-президенти, шунингдек, 2020-2021 йиллар учун молия бўйича кичик қўмита аъзоси этиб тайинланди.
Мамлакатимиз вакилининг дунё қонун чиқарувчи органларининг бундай нуфузли форуми ишида қатнашиши Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил 24 январда Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида белгиланган вазифаларни янада самарали амалга ошириш, шунингдек, халқаро парламентлараро ҳамкорлик кун тартибини шакллантиришдаги мамлакатимиз иштирокини таъминлаш имконини беради.

Акмаль Саидов назначен заместителем председателя Исполнительного комитета Межпарламентского союза
В рамках формирования нового состава руководящих органов Межпарламентского союза (МПС), первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмаль Саидов назначен заместителем председателя Исполнительного комитета МПС, а также членом ее Подкомитета по финансам, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Как ранее сообщалось, представитель нашей страны впервые в истории был избран в члены Исполнительного комитета МПС на период 2020-2023 годы. Данное событие произошло в ходе Ассамблеи Организации в Белграде (Сербия) в октябре 2019 года, когда кандидатура А.Саидова была выдвинута от Евразийской группы МПС и единогласно одобрена всеми странами-членами Организации.
МПС, являясь главным международным органом парламентариев мира, считается одной из самых старейших международных организаций. Учрежденная в 1889 году, в настоящее время она объединила в себе 179 стран.
Исполнительный комитет МПС насчитывает 18 членов, представляющие все 6 геополитических групп в рамках Организации и выполняет функции ее административного органа.
В знак признания осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных реформ, А.Саидов был назначен вице-президентом Исполкома МПС в срок до октября 2023 года, а также Подкомитета по финансам на период 2020-2021 годы.
Вовлечение в деятельность такого авторитетного форума законодательных органов мира позволит обеспечить более эффективное выполнение задач, поставленных Президентом Шавкатом Мирзиёевым в своем Послании Олий Мажлису от 24 января 2020 года, а также способствует активному участию Узбекистана в формировании мировой повестки дня международного парламентского взаимодействия.