Космик соҳада амалга оширилган ишлар ва истиқболдаги вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 16 октябрь куни космик мониторинг орқали янги иқтисодий имкониятларни аниқлаш юзасидан таклифлар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда иқтисодиёт тармоқларида аэрокосмик маълумотлардан фойдаланиш кенгайиб бормоқда. Хусусан, Президентнинг 30 сентябрдаги фрамони билан бу борадаги ишлар янги босқичга олиб чиқилди, Рақамли технологиялар вазирлиги ҳузуридаги Космик тадқиқотлар ва технологиялар агентлиги геология, ер муносабатлари ва экология соҳасида йилига камида уч марта давлат космик мониторингини ўтказиши белгиланди, агентликнинг ҳудудий вакиллари лавозими жорий этилди.
Тақдимотда таъкидланганидек, эндиликда космик таҳлиллар ёрдамида иқтисодиётга катта туртки берадиган янги имкониятларни аниқлаш лозим.
Республикада ҳар йили юзлаб фойдали қазилма конлари ва карьерлар аукционга чиқариляпти. Тадбиркорларга имконият яратилиб, конларга саноат олиб кирилмоқда. Мисол учун, ўтган йили 170 та, йил бошидан эса 172 та кон аукционда сотилган.
Лекин конлардан рухсатсиз фойдаланиш муаммоси ҳанузгача долзарб экани, йил бошидан космик мониторинг ёрдамида 2 мингдан зиёд шундай ҳолат аниқлангани қайд этилди.
Бош прокуратура олдига иқтисодий жиноятларнинг олдини олиш ва уларни ўз вақтида фош этишда ер, ишлаб чиқариш объектлари ва конларни сунъий йўлдош орқали таҳлил қилиш маълумотларидан самарали фойдаланиш вазифаси қўйилди.
Сўнгги йилларда ўзбошимчалик билан қурилган 1 миллион 365 мингта уй-жойга кадастр расмийлаштириб берилган. Лекин ҳалигача бундай ноқонуний қурилишларга тўлиқ барҳам берилгани йўқ. Йил бошидан 33 мингдан зиёд ўзбошимча қурилиш аниқланган бўлса, уларнинг кўпи қишлоқ хўжалиги ерларида жойлашган.
Шу муносабат билан қисқа муддатда тегишли ахборот платформаларини интеграция қилиб, ноқонуний қурилиш ҳолатларини тезкор ўрганиш ва бартараф этиш имконини берадиган тизим яратиш топширилди.
Тақдимотда космик мониторинг асосида жойларда бўш турган ерларни аниқлаш ва иқтисодий активга айлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Мамлакатимизнинг олтита ҳудудида олиб борилган ўрганишлар натижасида 300 гектарга яқин бўш ерлар аниқланди. Биргина Тошкент шаҳрида 95 гектар бўш ер участкаси топилиб, аукционга чиқарилган.
Президентимиз бу йил яна 8 та ҳудудда, келгуси йилда барча туман марказларида ўрганишларни охирига етказиш вазифасини қўйди.
Соҳада халқаро тажриба ва илғор ечимларни фаол жорий қилиш зарурлиги қайд этилди. Мутасаддилар бу борада ишлаб чиқилган лойиҳалар юзасидан ахборот берди.
Жумладан, космик маълумотларни сунъий интеллект ёрдамида таҳлил қилиб, дарахтлар кесилиши, метан газ сизиб чиқиши, қуёш панелларининг самарадорлиги, йўл қопламаси ҳолати, темир йўл ва электр тармоқларидаги носозликлар ва ортиқча юкламаларни аниқлаш ишларини ташкил этиш режалаштирилган.
Шунингдек, тақдимотда космик соҳада таълим экотизимини яратиш, космик тадқиқотлар ва технологияларни ривожлантириш, йўлдошли алоқа технологияларини жорий этиш орқали мамлакатимиз олис ҳудудларида алоқа қамровини ошириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди. 2028 йилда Самарқандда ўтказиладиган Халқаро астронавтика конгрессига пухта тайёргарлик кўриш юзасидан топшириқ берилди.

Обсуждены проделанная работа и дальнейшие задачи в космической сфере
Президент Шавкат Мирзиёев 16 октября ознакомился с презентацией предложений по выявлению новых экономических возможностей с использованием космического мониторинга.
В последние годы в нашей стране активно расширяется применение аэрокосмических данных в различных отраслях экономики. В частности, подписанный 30 сентября текущего года указ Президента вывел эту работу на качественно новый этап. Согласно документу, Агентство "Узкосмос" при Министерстве цифровых технологий будет не менее трех раз в год проводить государственный космический мониторинг в сферах геологии, земельных отношений и экологии. Также введены должности территориальных представителей агентства.
Как было отмечено в ходе презентации, сегодня основная задача состоит в том, чтобы с помощью космического анализа определять новые возможности, способные дать мощный импульс экономическому развитию.
В республике ежегодно на аукционы выставляются сотни месторождений полезных ископаемых и карьеров. Для предпринимателей созданы условия для внедрения современных промышленных методов освоения недр. Только в прошлом году на торгах продано 170 месторождений, а с начала текущего года – еще 172.
Одновременно подчеркнуто, что остаются случаи незаконного использования недр. С начала года с помощью космического мониторинга выявлено более 2 тысяч таких фактов.
Перед Генеральной прокуратурой поставлены задачи по эффективному использованию данных спутникового анализа земли, производственных объектов и месторождений в работе по предотвращению и своевременному раскрытию экономических преступлений.
За последние годы кадастровая регистрация оформлена на 1 миллион 365 тысяч самовольно возведенных жилых домов. Однако полностью устранить проблему незаконного строительства пока не удалось: с начала года выявлено более 33 тысяч подобных объектов, значительная их часть расположена на землях сельскохозяйственного назначения.
В этой связи поручено в кратчайшие сроки интегрировать существующие информационные платформы и создать систему, позволяющую оперативно реагировать на случаи незаконного строительства.
Особое внимание уделено вопросам выявления неиспользуемых земельных участков с помощью космического мониторинга и вовлечения их в хозяйственный оборот. По результатам анализа, проведенного в шести регионах, обнаружено около 300 гектаров свободных земель. Только в Ташкенте выявлено 95 гектаров, которые уже выставлены на аукцион.
Глава государства поручил до конца года завершить исследования еще в восьми регионах, а в следующем году – охватить все районные центры страны.
Отмечена важность активного внедрения международного опыта и передовых технологических решений. Ответственные лица представили информацию о проектах, предусматривающих использование искусственного интеллекта для анализа космических данных с целью выявления незаконной вырубки деревьев, утечек метана, изучения эффективности солнечных панелей, определения состояния дорожного покрытия, неисправностей и перегрузок на железнодорожных и электрических сетях.
На презентации также рассмотрены предложения по созданию образовательной экосистемы в космической сфере, развитию исследований и технологий, а также по расширению охвата связи в отдаленных районах страны за счет внедрения спутниковых телекоммуникаций.
Даны поручения по тщательной подготовке к проведению Международного конгресса астронавтики, который состоится в Самарканде в 2028 году.