Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятлар бажарилиши ҳолати кўриб чиқилди
Олий Мажлис Сенати йигирма биринчи ялпи мажлиси аввалида сенаторлар инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази директорининг Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятлари бажарилиши ҳолати ҳақидаги ахборотини тингладилар.
Мажлисда ўтган икки йил мобайнида Ўзбекистон инсон ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясини таъминлаш борасида салмоқли ютуқларга эришгани таъкидланди. Жумладан, миллий қонунчилик ва ҳуқуқий амалиётни инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларга мослаштириш мақсадида халқаро меҳнат ташкилотининг “Меҳнат хавфсизлиги ва гигиенасига кўмаклашувчи асослар тўғрисида”ги конвенцияси ва БМТнинг “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисида”ги конвенция ратификация қилинди.
Бундан ташқари, сенаторлар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни бажаришда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинганини таъкидладилар.
Ушбу ҳужжатда қийноқларни аниқлаш ва олдини олиш юзасидан жамоат гуруҳларини ташкил этиш бўйича бир қатор нормалар белгиланган. Уларнинг жавобгарлиги, қийноқдан жабр кўрганларга ижтимоий, ҳуқуқий, психологик ёрдам кўрсатиш кабилар шулар жумласидандир.
Болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимини янада такомиллаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди. Зўравонликдан жабр кўрган хотин-қизларнинг ҳуқуқларини тиклаш, барча соҳаларда хотин-қизлар ва эркаклар тенглиги тамойилини татбиқ этишга алоҳида эътибор қаратилди. Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Зўрлик ишлатишдан жабр кўрган хотин-қизларни реабилитация қилишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” ги қарори қабул қилинди.
Ўз навбатида, Олий Мажлис Сенати томонидан “Ўзбекистон Республикасида 2030 йилгача гендер тенгликка эришиш стратегияси” ишлаб чиқилди ва тасдиқланди.
Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини тарғиб қилиш борасидаги саъй-ҳаракатлари эътирофи сифатида мамлакатимиз биринчи марта БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашига уч йиллик муддатга (2021-2023) сайланди.
Шу билан бирга, сенаторлар инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро стандартларни қўллаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлаш борасида ҳали ҳал этилмаган масалалар мавжудлигини таъкидладилар. Хусусан, аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш тизимини тубдан ислоҳ қилиш, ижтимоий ҳимоя воситалари ва механизмларини халқаро стандартлар асосида қайта кўриб чиқиш зарурлиги қайд этилди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги билим ва кўникмалари ҳали етарли даражада шаклланмаган, бу эса амалиётга салбий таъсир кўрсатмоқда.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни кечиктириб бажариш ёки нотўғри ижро этиш ҳолатлари алоҳида тилга олинди. Мисол учун, 46 та банднинг 11 та банд бўйича тадбирлар амалга оширилмаган.
Бундан ташқари, сенаторлар Олий Мажлис палаталари Кенгашлари Қўшма қарори билан маъқулланган БМТнинг инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва ўқитиш тўғрисидаги декларацияси қоидаларини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” лозим даражада бажарилмаётганига эътибор қаратдилар.
Сенатнинг ялпи мажлисида ҳар томонлама ва очиқ муҳокама якунлари бўйича тегишли вазирлик ва идораларга зарур кўрсатма ва тавсиялар берилди.

Рассмотрено состояние исполнения международных обязательств в области прав человека
В ходе двадцать первого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса заслушана информация директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека о состоянии исполнения международных обязательств Узбекистана в области прав человека.
В ходе заседания отмечалось, что за последние два года Узбекистан достиг существенного прогресса в сфере обеспечения защиты прав и интересов человека. Так, в целях приведения национального законодательства и правовой практики Республики Узбекистан в соответствие с международными стандартами в области прав человека были ратифицированы Конвенция МОТ «Об основах, содействующих безопасности и гигиене труда» и Конвенция ООН «О правах инвалидов».
Кроме того, сенаторы отметили, что во исполнение международных обязательств в области прав человека Президент Республики Узбекистан принял постановление «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток».
Этим постановлением закреплен ряд норм относительно создания общественных групп по выявлению и предотвращению пыток, четкого определения их ответственности, оказания социальной, правовой, психологической помощи жертвам пыток и др.
В целях дальнейшего совершенствования системы защиты прав детей принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы гарантий прав ребенка».
Особое внимание было уделено восстановлению прав женщин, пострадавших от насилия, реализации принципа равноправия женщин и мужчин во всех сферах. В этой связи Президент Республики Узбекистан принял постановление «О дополнительных мерах по реабилитации женщин, пострадавших от насилия».
В свою очередь, Сенат Олий Мажлиса разработал и одобрил Стратегию достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года.
В качестве признания усилий Узбекистана в сфере продвижения прав человека наша страна впервые избрана в Совет ООН по правам человека на трехлетний срок (2021-2023 гг.).
Вместе с тем, сенаторы подчеркнули, что до настоящего времени сохраняется ряд проблем по эффективному применению международных стандартов в области прав человека, обеспечению надежной защиты прав и свобод граждан. В частности, отмечалась необходимость коренным образом реформировать систему социальной защиты населения, пересмотреть на основе международных стандартов средства и механизмы социальной защиты.
До сих пор отмечается недостаточное формирование знаний и навыков в сфере прав человека у сотрудников правоохранительных органов, что негативно сказывается на практике.
Особую озабоченность сенаторов вызвали факты отставания или недолжного исполнения «Дорожной карты» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека. К примеру, не выполнены мероприятия по 11 из  предусмотренных 46 пунктов.
Кроме того, сенаторы обратили внимание на то, что не на должном уровне исполняется «Дорожная карта» по реализации положений Декларации ООН об образовании и обучении в области прав человека, одобренной совместным постановлением Кенгашей палат Олий Мажлиса.
По итогам всестороннего и открытого обсуждения на пленарном заседании Сената соответствующим министерствам и ведомствам даны необходимые поручения и рекомендации.