БМТнинг Уй-жой ҳуқуқи бўйича Махсус маърузачиси Ўзбекистонга ташриф буюради
ЖEНEВА, 18 август. /"Дунё" АА/. БМТнинг Уй-жой ҳуқуқи бўйича Махсус маърузачиси Балакришнан Ражагопал 19-30 август кунлари Ўзбекистонга ташриф буюради, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Жаноб Балакришнан Ражагопал Ўзбекистонга ташрифи давомида миллий қонунчиликда ва амалиётда уй-жой ҳуқуқини ҳимоя қилиш ва амалга ошириш, жумладан, уй-жойнинг арзонлиги ҳамда яроқлилиги, хизматлардан фойдаланиш имкониятини ва мажбурий кўчиришни ўрганиб чиқади.
У Ўзбекистон томонидан уй-жой ҳуқуқидан мамлакатдаги барча аҳоли гуруҳлари фойдаланиши учун кўрилаётган чора-тадбирларни таҳлил қилади. Шунингдек, Махсус маърузачи иқлим инқирозининг уй-жой ҳуқуқига бўлган таъсирини ва аҳолининг уй-жой масалалари ва шаҳарсозлик бўйича қарорлар қабул қилинишида иштирок этиши масалаларини ўрганади.
Ташриф давомида БМТ маърузачиси Тошкент, Жиззах, Самарқанд ва Бухоро каби шаҳарларга ва улар яқинидаги туманларга, жумладан, талабалар тураржойлари ва оилада турли мураккабликларга учраган ёки бошпанасиз қолган шахслар учун мўлжалланган яшаш манзилларига бориши кутилмоқда. Бир қанча расмий учрашувлар, фуқаролик жамияти ва бизнес доиралар вакиллари билан мулоқотлар ҳам режалаштирилган.
Ташриф якунида БМТнинг Махсус маърузачиси матбуот анжумани ўтказади.
Эксперт 2025 йилнинг март ойида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига ташрифи тўғрисида ҳисобот тақдим этилиши кутилмоқда.

Специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилище посетит Узбекистан
ЖЕНЕВА, 18 августа. /ИА «Дунё»/. Специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилище Балакришнан Раджагопал 19–30 августа совершит визит в Узбекистан с, передает корреспондент ИА «Дунё».
Господин Раджагопал изучит вопросы защиты и реализации права на достаточное жилище в национальном законодательстве и практике, включая ценовую и физическую доступность и пригодность жилья, доступ к услугам и принудительные выселения.
Он также проанализирует меры, которые приняты правительством Узбекистана с целью обеспечения права на достаточное жилище всем группам населения в стране. Эксперт также изучит вопросы, связанные с влиянием климатического кризиса на право на достаточное жилище, а также с участием жителей в принятии решений по жилищным вопросам и городскому развитию.
В ходе визита специальный докладчик ООН посетит Ташкент, Джизак, Самарканд и Бухару, а также близлежащие районы, включая места пребывания студентов и шелтеры для жертв домашнего насилия и лиц без определённого места жительства. Он проведёт встречи с представителями центральных и региональных органов власти, судьями, представителями гражданского общества и бизнес-сообщества, ведущими свою деятельность в сфере жилья.
По итогам визита специальный докладчик ООН проведёт пресс-конференцию.
Ожидается, что эксперт в марте 2025 года представит доклад о своём визите Совету ООН по правам человека.