16 январь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг бакалавриат босқичи талабалари, магистратура босқичи тингловчилари ва докторантлар билан учрашув ўтказди. Ушбу мулоқот “Академик ва ёшлар” рукни доирасида ташкил этилди.
Учрашувда “Янги Ўзбекистон ва инсон ҳуқуқлари” ҳамда “Халқаро ҳуқуқнинг замонавий тенденциялари” мавзулари муҳокама қилинди. Мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг аҳамияти ва ёшларнинг бу борадаги роли ҳақида атрофлича сўз юритилди.
Академик А.Саидов Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва демократияга устувор аҳамият қаратилаётганини таъкидлаб, юртимизнинг халқаро майдондаги имижини яхшилаш ва инсон ҳуқуқлари бўйича юқори стандартларга эришишдаги саъй-ҳаракатлар ҳақида ҳам тўхталди. Тадбирда юздан зиёд талаба ёшлар, магистр ва тадқиқотчилар фаол иштирок этди.
Мулоқот давомида, шунингдек, жаҳонда кечаётган глобаллашув жараёнлари, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро принциплар ҳамда давлатлараро ҳамкорликнинг аҳамияти ҳақида фикр алмашилди. Халқаро ҳуқуқ тизимидаги замонавий ўзгаришлар ва уларнинг инсон ҳуқуқларини таъминлашдаги ўрнига алоҳида эътибор қаратилди.
Тадбир ёшлар учун билим ва кўникмаларни ошириш, инсон ҳуқуқлари соҳасида илмий-назарий билимларни чуқурлаштириш ва амалиётга йўналтириш учун муҳим қадам бўлди. Шу билан бирга, талабаларга ҳуқуқ соҳасини ўрганишнинг аҳамияти, адабиёт ва ҳуқуқ ўртасидаги узвийлик каби масалалар юзасидан ҳам қизиқарли маълумотлар берилди.
Учрашув ёшларнинг инсон ҳуқуқлари ва халқаро ҳуқуқ йўналишидаги салоҳиятини ошириш, уларнинг жамият ва давлат ишларидаги иштирокини янада фаоллаштиришга йўналтирилган муҳим ташаббус сифатида алоҳида аҳамият касб этди.
Тадбир якунида академик А.Саидов Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг фаолияти билан танишди. Бу ерда илм-фан ва ўқув жараёни учун яратилган шарт-шароитларни юқори баҳолади.

Встреча академика с молодежью
16 января 2025 года директор Нatsiонального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов провел встречу со студентами бакалавриата, слушателями магистратуры и докторантами Академии.
В рамках встречи, прошедшей под рубрикой «Академик и молодежь», были обсуждены темы «Новый Узбекистан и права человека» и «Современные тенденции международного права». Это мероприятие было направлено на освещение значимости реформ в сфере прав человека, проводимых в стране, и роли молодежи в этих процессах.
Во время встречи академик Саидов отметил приоритетное значение прав человека, свобод и демократии в стратегии развития Нового Узбекистана, а также рассказал о действиях, предпринимаемых для улучшения международного имиджа страны и достижения высоких стандартов в области прав человека. В мероприятии приняли активное участие более ста студентов, магистрантов и исследователей.
В ходе беседы обсуждались процессы глобализatsiи, международные принципы в сфере прав человека и значение межгосударственного сотрудничества. Академик уделил особое внимание современным изменениям в системе международного права и их роли в обеспечении прав человека. Это мероприятие стало важным шагом для повышения знаний и навыков молодежи, углубления их теоретических знаний и практических навыков в области прав человека. Участникам также были представлены интересные сведения об изучении права, а также о взаимосвязи между литературой и правом.
Встреча приобрела особое значение как важная инициатива, направленная на повышение потенциала молодежи в области прав человека и международного права, а также на активизatsiю их участия в общественной и государственной жизни.
В завершение мероприятия академик А.Х. Саидов ознакомился с деятельностью Правоохранительной Академии Республики Узбекистан, высоко оценив условия, созданные здесь для научной и образовательной деятельности.