Миллий маслаҳатлашувлар: Инсон ҳуқуқлари бўйича 2030 йилгача бўлган Миллий стратегия лойиҳаси муҳокамалар марказида
30 апрель куни Тошкент шаҳрида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг 2030 йилгача бўлган Миллий стратегияси лойиҳаси юзасидан миллий маслаҳатлашув бўлиб ўтди. Ушбу лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 30 январда қабул қилинган “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил иқтисодиёт” йилида амалга оширишга доир давлат дастури тўғрисида”ги фармони ижроси доирасида ишлаб чиқилган.
Миллий маслаҳатлашувлар лойиҳанинг асосий ижрочиси – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ташкил этилди. Тадбирда 50 дан ортиқ иштирокчи, жумладан, вазирлик ва идоралар,  инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, фуқаролик жамияти институтлари, илмий-ўқув муассасалари вакиллари, шунингдек, Миллий марказ ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши аъзолари иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов тадбирни очар экан, Миллий стратегия лойиҳасининг тузилиши, инсон ҳуқуқлари самарали ҳимоя қилинишини таъминлашга қаратилган бундай ҳужжатларни қабул қилишнинг аҳамияти ҳақида тўхталди. Жумладан, 1993 йил 25 июнда Вена шаҳрида бўлиб ўтган Инсон ҳуқуқлари бўйича умумжаҳон конференциясида қабул қилинган Вена декларацияси ва Ҳаракатлар дастурида ҳар бир давлатга, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришни яхшилаш учун, миллий ҳаракатлар режаси ёки стратегиясини ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқлиги масаласини кўриб чиқиш тавсия қилинганлигига эътибор қаратилди.
Бугунги кунда жаҳоннинг 80 дан ортиқ давлати ўзининг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегияси режасини қабул қилган. Улар орасида Австралия, Буюк Британия, Дания, Швеция, Испания, Италия, Норвегия, Хитой, Япония, Грузия, Латвия, Қозоғистон, Тожикистон, Туркия, Индонезия, Мексика каби мамлакатлар бор.
Ўзбекистон ҳам бу борада муайян ижобий тажриба тўплаган давлатлар сирасига киради. Хусусан, А.Саидов қайд этганидек, 2020 йилда қабул қилинган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси муваффақиятли амалга оширилди ва мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари кафолатларини таъминлашга муносиб ҳисса қўшди.
Ўз навбатида, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг 2030 йилгача бўлган Миллий стратегияси лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифаси 2025 йилги Давлат дастурида белгиланган. Бу Ўзбекистоннинг 2030 йилгача бўлган инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсати асосий йўналишларини белгилаб берувчи ҳужжат ҳисобланади. Шу маънода, Миллий стратегияда инсон қадри, инсонлар турмуш даражаси ва фаровонлигини оширишнинг энг муҳим ва зарурий шарти сифатида Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш бўйича изчил ва тизимли олиб борилаётган давлат сиёсатини амалга оширишнинг асосий вазифалари ва йўналишлари белгилаб берилишига алоҳида аҳамият қаратилмоқда.
Миллий стратегия лойиҳасида инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг барча жиҳатларини ўзида мужассамлаштирган 6 та йўналиш кўзда тутилмоқда. Булар:
• шахсий ва сиёсий ҳуқуқларини ҳимоя қилиш;
• иқтисодий, ижтимоий, маданий ва экологик ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, барқарор ривожланиш;
• аҳолининг ижтимоий жиҳатдан эҳтиёжманд тоифалари  ҳуқуқларини ҳимоя қилиш;
• инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ва фуқаролик жамияти институтлари фаолиятини такомиллаштириш;
• инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим фаолияти самарадорлигини ошириш;
• инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ҳамкорликни ривожлантириш йўналишларидир.
Миллий стратегия лойиҳасини ишлаб чиқишда давлат органи, идоралар ва нодавлат нотижорат ташкилотларидан 200 дан ортиқ таклиф олинди.
Шунингдек, Миллий стратегия лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси портали  ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази сайтига жойлаштирилган.
Миллий маслаҳатлашувлар давомида иштирокчилар лойиҳа юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар. Ушбу таклифлар асосида Миллий стратегия лойиҳасини янада такомиллаштириш ҳақида келишиб олинди.

Обсуждается проект Национальной стратегии в области прав человека до 2030 года
30 апреля в Ташкенте состоялось национальное консультативное совещание по проекту Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека до 2030 года. Этот проект был разработан в рамках реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 30 января 2025 года «О государственной программе по реализации стратегии «Узбекистан – 2030» в «Год охраны окружающей среды и «зелёной экономики».
Национальные консультации были организованы основным исполнителем проекта — Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека. В мероприятии приняли участие более 50 человек, включая представителей министерств и ведомств, национальных институтов по правам человека, институтов гражданского общества, научно-образовательных учреждений, а также членов Общественного совета при Национальном центре по правам человека.
Открывая мероприятие, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов подчеркнул важность разработки и принятия Национальной стратегии как основного инструмента для системного и эффективного обеспечения прав человека в Узбекистане. Он отметил, что такие документы играют ключевую роль в укреплении правозащитной политики государства. В своей речи Саидов напомнил, что еще в 1993 году на Всемирной конференции по правам человека в Вене была принята Декларация и Программа действий, в которых было рекомендовано каждой стране рассмотреть целесообразность разработки национального плана или стратегии по улучшению защиты и продвижению прав человека.
На сегодняшний день более 80 стран мира приняли собственные национальные стратегии или планы действий в области прав человека. Среди них — Австралия, Великобритания, Дания, Швеция, Испания, Италия, Норвегия, Китай, Япония, Грузия, Латвия, Казахстан, Таджикистан, Турция, Индонезия, Мексика и другие.
Узбекистан также входит в число стран, накопивших положительный опыт в этом направлении. Как отметил Акмал Саидов, принятая в 2020 году Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека была успешно реализована и внесла значительный вклад в укрепление гарантий прав человека в стране.
В свою очередь, разработка проекта Национальной стратегии по правам человека до 2030 года предусмотрена в Государственной программе на 2025 год и представляет собой важный этап в формировании долгосрочной правозащитной политики Узбекистана. Этот документ направлен на определение приоритетных направлений государственной деятельности в сфере прав и свобод человека на ближайшие годы. В рамках стратегии особое внимание уделяется реализации последовательной и системной государственной политики по обеспечению прав и свобод человека как основному условию повышения человеческого достоинства, качества жизни и благосостояния граждан.
Стратегия уделяет особое внимание роли человека как высшей ценности. Подчеркивается, что обеспечение прав и свобод, улучшение качества жизни и благополучия граждан являются неотъемлемыми условиями устойчивого развития страны. В этом контексте стратегия закладывает основы для системной и последовательной реализации государственной политики, направленной на укрепление правозащитных механизмов в Узбекистане.
Проект Национальной стратегии включает шесть ключевых направлений, охватывающих все аспекты обеспечения прав человека. Среди них:
• защита личных и политических прав граждан;
• защита экономических, социальных, культурных и экологических прав, а также содействие устойчивому развитию;
• обеспечение прав уязвимых и социально нуждающихся групп населения;
• повышение эффективности образовательной деятельности в сфере прав человека;
• развитие международного сотрудничества в области защиты прав человека.
В процессе разработки проекта было собрано более 200 предложений от государственных органов, ведомств и неправительственных некоммерческих организаций.
Кроме того, для обеспечения открытости и участия общественности проект Стратегии был размещен для общественного обсуждения на Портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов, а также на официальном сайте Национального центра по правам человека Республики Узбекистан.
В ходе национальных консультаций участники высказали свои мнения и предложения по проекту. На основе этих предложений было принято решение о дальнейшем совершенствовании проекта Национальной стратегии по правам человека.