ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ БЎЙИЧА ХАЛҚАРО ТАЖРИБАНИ ЎЗБEКИСТОНДА ЖОРИЙ ЭТИШ ИСТИҚБОЛЛАРИ
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё минтақавий бўлинмаси ва Халқаро ҳуқуқшунослар комиссияси билан ҳамкорликда “BMTнинг шартномавий органлари қоидалари ва индивидуал ҳолатлар бўйича махсус тартиб-қоидалар тавсияларини имплементация қилиш”га бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда қатор ҳуқуқий вазирлик ва идоралар, Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатаси вакиллари, нодавлат-нотижорат ташкилотлари, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси ҳамда унинг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Давра суҳбатида БМТ шартномавий органларининг индивидуал ишлар бўйича тавсияларини амалиётга татбиқ этиш ва бунда халқаро тажрибаларни қўллаш, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси тавсияларини Ўзбекистонда жорий этиш имкониятлари бўйича халқаро экспертларнинг таклиф ва мулоҳазалари тингланди.
Тадбирда “Тараққиёт стратегияси” маркази Ижрочи директори Элдор Туляков сўзга чиқиб, мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларга тўхталиб ўтди.
– 2023-йилда қабул қилинган Янги таҳрирдаги Конституциямизда инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари олий қадрият сифатида мустаҳкамланди. Шу билан бирга, илк бор Конституцияга «Фуқаролик жамияти институтлари»га бағишланган алоҳида бобнинг киритилиши демократик ислоҳотларнинг янги босқичига йўл очди. Бу орқали давлат ва жамият бошқарувида фуқароларнинг иштироки ҳуқуқий жиҳатдан кенг кафолатланди. Давлат органларига мурожаат қилиш тартиблари такомиллаштирилиб, фуқароларга бевосита Конституциявий судга мурожаат қилиш ҳуқуқи берилди. Шунингдек, маъмурий судлар аҳолининг ҳуқуқларини самарали ҳимоя қила бошлади ва улар чиқараётган қарорларнинг кўпчилиги фуқаролар манфаати йўлида ҳал этилаётгани алоҳида эътирофга лойиқ, – деди Э.Туляков.
Тадбир давомида БМТ шартномавий органлари мулоҳазаларининг юридик мақоми ва ҳуқуқий табиати, уларни миллий ҳуқуқий тизимга имплементация қилиш йўллари, шунингдек, тегишли халқаро мажбуриятларни бажаришда Ўзбекистон дуч келаётган амалий муаммолар ва имкониятлар батафсил кўриб чиқилди.
БМТнинг Махсус тартиб-таомиллари механизмлари, шу жумладан махсус маърузачиларнинг тавсиялари ва уларни бошқа мамлакатларда муваффақиятли жорий этиш мисолларига алоҳида эътибор қаратилди.
Муҳокамалар якунида бир қатор амалий тавсиялар, жумладан, қисқа ва ўрта муддатли истиқболга мўлжалланган устувор йўналишларни белгилаш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.

ПЕРСПЕКТИВЫ ПРИМЕНЕНИЯ МЕЖДУНАРОДНОГО ОПЫТА В ОБЛАСТИ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА В УЗБЕКИСТАНЕ
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека в сотрудничестве с Региональным отделением Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии и Международной комиссией юристов провел круглый стол на тему «Имплементация соображений Договорных органов ООН по индивидуальным случаям: международный опыт и перспективы в Узбекистане».
В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств, Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, негосударственных некоммерческих организаций, Управления Верховного комиссара ООН по правам человека и его Регионального отделения для Центральной Азии, а также международных организаций.
За круглым столом были заслушаны предложения и мнения международных экспертов по практическому внедрению рекомендаций договорных органов ООН по индивидуальным делам и применению международного опыта, возможностям реализации рекомендаций Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Узбекистане.
Исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков выступил на мероприятии, уделив особое внимание реформам, проводимым в нашей стране для обеспечения прав и свобод человека.
– В новой редакции нашей Конституции, принятой в 2023 году, права и свободы человека закреплены как высшая ценность. В то же время, введение в Конституцию отдельной главы, посвященной «Институтам гражданского общества», открыло путь к новому этапу демократических реформ. Благодаря этому широкое участие граждан в государственном и общественном управлении было гарантировано законом. Усовершенствованы процедуры обращения в государственные органы, гражданам предоставлено право напрямую обращаться в Конституционный Суд. Кроме того, административные суды начали эффективно защищать права населения, и особенно примечательно, что большинство их решений принимается в интересах граждан, - сказал Э. Туляков.
В ходе мероприятия были подробно обсуждены правовой статус и характер замечаний договорных органов ООН, пути их имплементации в национальную правовую систему, а также практические проблемы и возможности, с которыми сталкивается Узбекистан при выполнении своих международных обязательств.
Особое внимание было уделено механизмам специальных процедур ООН, в том числе рекомендациям специальных докладчиков и примерам их успешного внедрения в других странах.
По итогам обсуждений был разработан ряд практических рекомендаций, включая предложения по определению приоритетных направлений деятельности на краткосрочную и среднесрочную перспективу.