Ўзбекистоннинг хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги тажрибаси БМТ бош қароргоҳида тақдим этилди
Ўзбекистон вакили Нью-Йоркдаги БМТ бош қароргоҳида 11 март куни бўлиб ўтган Хотин-қизлар мақоми бўйича комиссиянинг 70-сессияси доирасидаги қўшимча тадбирда нутқ сўзлади.
Ушбу тадбир “Хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишда рақамли ва интеллектуал технологиялардан фойдаланиш” мавзусига бағишланди. У Хитой, Малайзия, Миср ҳамда БМТнинг “БМТ-Аёллар” ва ЮНФПА тузилмалари билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Тадбирда БМТга аъзо давлатлар ва халқаро ташкилотларнинг юқори мартабали вакиллари, жумладан, Хитой делегацияси раҳбари, Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши ҳузуридаги Болалар ва аёллар ишлари бўйича миллий ишчи қўмита раисининг ўринбосари Линь И, Малайзиянинг БМТдаги доимий вакили доктор Аҳмад Файсал Муҳаммад, Хотин-қизлар ишлари бўйича миллий кенгаш аъзоси, Аёлларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш бўйича Африка альянси раҳбари доктор Амани Асфур табрик сўзлари билан чиқиш қилди.
Қўшма тадбир ишида “БМТ-Аёллар” тузилмаси ижрочи директори Сима Бахус ва БМТнинг Аҳолишунослик жамғармаси (ЮНФПА) ижрочи директори ўринбосари Диена Кейта иштирок этди.
Асосий сессия доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова маъруза қилди. У ўз нутқида рақамли трансформация шароитида гендер тенгликни илгари суриш, хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларнинг имкониятларини кенгайтириш борасидаги Ўзбекистон тажрибасини тақдим этди.
Хусусан, Янги Ўзбекистонда хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлаш, аёлларнинг рақамли саводхонлигини ошириш, уларнинг инновациялар ва технологиялар соҳасидаги иштирокини кенгайтириш, шунингдек, рақамли зўравонлик ва камситишларнинг олдини олишга қаратилган комплекс давлат сиёсати амалга оширилаётгани қайд этилди.
Ўзбекистон вакили алгоритмик гендер тарафкашлиги, рақамли тенгсизлик ва онлайн макондаги зўравонлик каби рақамли даврнинг таҳдидларига қарши курашишда халқаро ҳамкорликнинг муҳимлигини таъкидлади. Хотин-қизларнинг одил судловдан фойдаланиш имкониятини таъминлаш учун самарали ҳуқуқий механизмларни ишлаб чиқиш ва замонавий технологиялардан фойдаланиш зарурлигига эътибор қаратилди.
Тадбир доирасида иштирокчилар аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ижтимоий хизматлар сифатини юксалтириш ва хотин-қизларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш учун сунъий интеллект, катта маълумотлар ва бошқа рақамли ечимлардан фойдаланиш борасидаги илғор халқаро тажрибалар билан ўртоқлашдилар.
Ўзбекистон томонининг ушбу тадбирдаги иштироки мамлакатнинг гендер тенгликни илгари суриш ҳамда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишда инновацион ёндашувларни ривожлантириш йўлида халқаро ҳамжамият билан фаол ҳамкорлик қилишга содиқлигини яна бир бор тасдиқлади.

Опыт Узбекистана в сфере защиты прав женщин представлен в штаб-квартире ООН
Представитель Узбекистана выступил на дополнительном мероприятии в рамках 70-ой сессии Комиссии по положению женщин в штаб-квартире ООН в Нью Йорке.
Соорганизаторами мероприятия «Использование цифровых и интеллектуальных технологий для защиты прав женщин», состоявшегося 11 марта, выступили Китай, Малайзия, Египет, а также структуры ООН — «ООН-Женщины» и ЮНФПА.
С приветственными словами на мероприятии выступили высокопоставленные представители государств и международных организаций, включая, главу китайской делегации, заместителя министра и заместителя председателя Национального рабочего комитета по делам детей и женщин при Государственном совете КНР Линь И,  Постоянного представителя Малайзии при ООН д-ра Ахмада Файсала Мухамада, члена Национального совета по делам женщин и главу Африканского альянса за расширение прав и возможностей женщин д-ра Амани Асфур.
В работе мероприятия приняли участие исполнительный директор «ООН-Женщины» Сима Бахус и исполнительный директор Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) Диене Кейта.
В рамках основной сессии с докладом выступила заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дилноза Муратова. В своем выступлении она представила опыт Узбекистана в области продвижения гендерного равенства, защиты прав женщин и расширения их возможностей в условиях цифровой трансформации.
В частности, было отмечено, что в Узбекистане реализуется комплексная государственная политика, направленная на обеспечение равных прав и возможностей для женщин и мужчин, повышение цифровой грамотности женщин, расширение их участия в сфере инноваций и технологий, а также предотвращение цифрового насилия и дискриминации.
Представитель Узбекистана подчеркнула важность международного сотрудничества в противодействии таким вызовам цифровой эпохи, как алгоритмическая гендерная предвзятость, цифровое неравенство и насилие в онлайн-пространстве. Отмечена необходимость разработки эффективных правовых механизмов и использования современных технологий для обеспечения доступа женщин и девушек к правосудию.
В рамках мероприятия участники обменялись лучшими международными практиками использования искусственного интеллекта, больших данных и других цифровых решений для защиты прав женщин, повышения качества социальных услуг и расширения экономических возможностей женщин.
Участие узбекской стороны в мероприятии подтвердило приверженность страны активному взаимодействию с международным сообществом в продвижении гендерного равенства, а также развитию инновационных подходов к защите прав и интересов женщин и девушек.