Миллий марказ директори  БМТнинг Хотин-қизларга нисбатан камситишни бартараф этиш қўмитаси раиси билан учрашди
13 май куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов билан БМТнинг Хотин-қизларга нисбатан камситишни бартараф этиш қўмитаси (CЕДАW) раиси Наҳла Ҳайдар ўртасида икки томонлама учрашув бўлиб ўтди.
Томонлар Ўзбекистоннинг хотин-қизларга нисбатан камситишни бартараф этиш соҳасидаги халқаро мажбуриятлари бажарилишининг бориши ҳақида фикрлашдилар. Шунингдек, БМТ Қўмитаси билан ўзаро ҳамкорлик истиқболлари ва CЕДАWнинг навбатдаги сессиясига тайёргарлик кўриш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Суҳбат аввалида А. Саидов Миллий марказ фаолиятининг асосий жиҳатлари ҳамда Ўзбекистон томонидан инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларнинг бажарилиши ҳолати ҳақида мухтсар тўхталди. БМТнинг Хотин-қизларга нисбатан камситишнинг барча шаклларини бартараф этиш тўғрисидаги конвенцияси қоидалари бажарилиши, шунингдек, янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси доирасида амалга оширилаётган гендер тенглик соҳасидаги ислоҳотларга алоҳида эътибор қаратилди.
Миллий марказ директори суҳбатдошини инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартнома мажбуриятларини бажариш бўйича Миллий ҳаракатлар режаси тайёрланаётгани, шунингдек, Миллий марказнинг БМТ тузилмалари билан йўлга қўйилган алоқалари ҳақида хабардор қилди. Ўзбекистон парламенти омбудсмани ва Бола ҳуқуқлари бўйича вакил фаолиятини такомиллаштириш орқали хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг институционал механизмлари изчил мустаҳкамланиб бораётгани қайд этилди.
Ўз навбатида, Н. Ҳайдар БМТнинг Хотин-қизларга нисбатан камситишни бартараф этиш қўмитаси билан БМТ Конвенциясига иштирокчи давлатларнинг фаол ҳамкорлиги муҳимлигини таъкидлаб, Ўзбекистоннинг бу борадаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади. У БМТ Қўмитасининг жорий фаолияти, хусусан, иштирокчи давлатларга юкламани камайтиришга қаратилган маърузалар тақдим этишнинг соддалаштирилган тартиби ҳақида сўзлаб берди. Шунингдек, индивидуал шикоятларни кўриб чиқиш ва Қўмитанинг ишчи гуруҳлари фаолияти билан боғлиқ масалаларга ҳам тўхталди.
Томонлар БМТ Қўмитаси томонидан қабул қилинган умумий тавсияларни, жумладан, аёлларнинг барча даражаларда қарор қабул қилишда тенг ҳуқуқли иштирок этиши масалаларига доир 40-сонли умумий тавсияни муҳокама қилдилар. Иқлим ўзгариши, рақамлаштириш, миграция ва одам савдосининг аёллар ҳуқуқларига таъсирини инобатга олган ҳолда, ушбу мавзуларда янги тавсиялар ишлаб чиқиш долзарб экани таъкидланди.
БМТнинг шартномавий органлари тизимини ислоҳ қилиш ҳақида сўз юритар экан, Н. Ҳайдар ушбу тизимнинг келажагига доир тегишли маърузани тайёрлаш жараёнида шартномавий органлар аъзолари билан етарлича маслаҳатлашувлар ўтказилмаганидан хавотир билдирди. У шартномавий органлар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш халқаро архитектурасининг асоси эканлигини қайд этди. Шунингдек, томонлар шартномавий органларни ресурслар билан таъминлаш ҳамда уларнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари билан ўзаро ҳамкорлиги масалалари хусусида фикр алмашдилар.
А. Саидов БМТнинг Хотин-қизларга нисбатан камситишни бартараф этиш қўмитаси раиси ва Қўмита бюроси аъзоларини жорий йилнинг сентябрь ойи охирида бўлиб ўтадиган ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича иккита халқаро пактнинг 60 йиллигига бағишланадиган Инсон ҳуқуқлари бўйича бешинчи Самарқанд форумида иштирок этишга таклиф қилди.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон ва БМТнинг Хотин-қизларга нисбатан камситишни бартараф этиш қўмитаси  ўртасидаги амалий мулоқотларни янада ривожлантиришдан ўзаро манфаатдор эканини тасдиқладилар. Ўзбекистон маърузаси кўриб чиқилиши режалаштирилаётган БМТ Қўмитасининг навбатдаги сессияси тахминан 2027 йилга мўлжалланганига эътибор қаратилди.

Работая над ликвидацией дискриминации в отношении женщин
В Ташкенте прошла встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаля Саидова с председателем Комитета ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин (КЛДЖ) Нахлой Хайдар.
Стороны обсудили ход выполнения Узбекистаном международных обязательств в сфере ликвидации дискриминации в отношении женщин, взаимодействие с Комитетом, а также вопросы, связанные с подготовкой к следующей сессии КЛДЖ.
В ходе беседы А. Саидов подробно осветил основные аспекты деятельности Центра и хода реализации Узбекистаном международных обязательств в области прав человека. Особое внимание было уделено выполнению положений Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, а также реформам в сфере гендерного равенства, принятым в рамках новой Конституции Республики Узбекистан.
Глава КЛДЖ была проинформирована о подготовке Узбекистаном Национального плана действий по выполнению международных договорных обязательств в области прав человека, а также о налаженных связях Центра с механизмами ООН. Было отмечено, что Узбекистан последовательно укрепляет институциональные механизмы защиты прав женщин, в том числе посредством деятельности парламентских омбудсменов, уполномоченных по правам ребёнка и национального омбудсмена.
Нахла Хайдар подчеркнула важность активного взаимодействия государств-участников с Комитетом и высоко оценила усилия Узбекистана в данном направлении. Она рассказала о текущей работе КЛДЖ, в том числе об упрощённой процедуре представления докладов, которая направлена на снижение нагрузки на государства-участники. Председатель Комитета ООН также затронула вопросы, связанные с рассмотрением индивидуальных жалоб и деятельностью его рабочих групп.
Стороны обсудили принятые Комитетом общие рекомендации, в том числе по вопросам паритетного участия женщин в принятии решений на всех уровнях (Общая рекомендация № 40). Была отмечена актуальность разработки новых рекомендаций по тематике изменения климата, цифровизации, миграции и торговли людьми с учётом их влияния на права женщин.
Н. Хайдар в контексте реформирования системы договорных органов ООН выразила обеспокоенность недостаточной степенью консультирования с членами договорных органов в ходе подготовки соответствующего доклада о будущем системы, подчеркнув, что договорные органы являются основой международной правозащитной архитектуры. Стороны также обсудили вопросы ресурсного обеспечения договорных органов и их взаимодействия с Верховным комиссаром по правам человека.
А. Саидов пригласил Председателя КЛДЖ и членов бюро Комитета принять участие в пятом Самаркандском форуме по правам человека, который состоится в конце сентября текущего года и будет посвящён 60-летию двух международных пактов о правах человека.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимный интерес к дальнейшему развитию конструктивного диалога между Узбекистаном и Комитетом ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин. Следующая сессия КЛДЖ, в рамках которой планируется рассмотрение доклада Узбекистана, ориентировочно намечена на 2027 год.